شهر مجازی

ما را دنبال کنید


برگزاری آيين سنتی لپو کلوخ در روستای رشکوئیه شهرستان تفت

انتشار : نویسنده : مدیرسایت بازدید : 326 استان : یزد شهر : تفت

 برگزاری آيين سنتی لپو کلوخ در روستای رشکوئیه شهرستان تفت

 

جشنواره آیین های سنتی روستای رشکوییه با عنوان لپوکلوخ و غذاهای سنتی روستا در شهرستان تفت

این جشنواره با هدف احیاء رسوم سنتی و قدیمی روستاهای استان، ترویج کار گروهی و ایجاد رقابتی سالم هرساله در روستای رشکوئیه از توابع بخش کهدوئیه گاریزات شهرستان تفت برگزار می شود.

در اين جشنواره به احيا و معرفی آيين سنتی لپو کلوخ یا به عبارتی سیب کلوخ كه از ساده ترین و رايج‌ترين غذاها در بين جوامع محلی و به ويژه در فصول سرد سال گرمابخش هم‌نشینی اهالی اين روستا می پردازند.

 

آيين سنتی لپو کلوخ


آیین ها و جشنواره های سنتی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هر منطقه است.  در قدیم مردم مناطق روستایی یزد گاهی در کنار مزارعشان خانه های کوچکی از کلوخ می ساختند و در آن هیزم روشن می کردند بعد از زغال شدن کامل هیزم و سفید شدن کلوخ، چغندر ،هویج و یا سیب زمینی را در آن میریختند و سپس کلوخ را می کوبیدند و با آن روی هویج یا سیب زمینی را بطور کامل می پوشاندند و منتظر می ماندند تا پس از مدت زمان خاصی محصولات لابلای خاک گرم پخته شده و آماده خوردن شود که به این کار لپوکلوخ یا لپوکلوخک میگویند.

 دراین جشنوراه در کنار رقابت تهیه لپوکلوخ که شاخص اصلی آن بود، آئین بازی های محلی و سنتی نیز اجراء می گردد و در آخر از شرکت کنندگان با غذاهای سنتی نظیر شولی و چای آتشی پذیرایی و به برندگان مسابقه جوایزی اهدا می گردد.

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد