شهر مجازی

ما را دنبال کنید


کویر مسیله

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 575 استان : قم شهر : قم

کویر مسیله

کویر مسیله

وسعت کویر مسيله بيش از ده هزار هکتار می باشد و در حال حاضر قسمت های عمده آن پوشيده از درختان گز و تاغ می باشد و در حقيقت يکی از مراکز کويری جنگلی ايران محسوب می شوند بدليل ارتفاع پايين دشت مذکور ( حدود 800 متر از سطح دريا ) از ساير نقاط اطراف شيب ملايم دشت ها و ارتفاعات شهر قم و اراضی شمالی دشت مذکور به طرف دشت می باشد .

همچنين درياچه نمک و کویر مسيله مصب دو رودخانه مهم مرکزی ايران يعنی رودخانه قمرود ( اناربار ) و رودخانه قره چای می باشد .

در روزگار نه چندان دور حدود 50 سال پيش دشت مذکور دارای يکی از بهترين مراتع استپی و دشتی بوده به گونه ای که محل چرای اسب های دولتی در آن زمان بوده و نيز رمه های بزرگ گوسفند و شتر در دشت مذکور به چرا پرداخته اند .

علاوه بر مراتع خوب در سال های گذشته دشت مسيله يکی از بزرگترين توليد کنندگان غلات ( گندم ، جو و ... ) در بخش مرکزی ايران بوده است .

از نظر زيستگاهی دشت مسيله از قديم الايام زيستگاه آهو و جبير و گوره خر آسيايی و ايرانی بوده است اما در حال حاضر به علت شکار بی رويه از بين رفتن زيستگاه ها ، تعداد اينگونه حيوانات بسيار کم و نادر است اما قابليت زيستگاهی منطقه جهت حيوانات ذکر شده همچنان به قوت خود باقی است .

منطقه کویر مسيله می تواند زيستگاه مناسبی برای هوبره که از پرندگان حمايت شده و کمياب است ( خصوصا در فصل زمستان ) باشد و در فصل پائيز و زمستان در آبگير های دشت انواع پرندگان مهاجر از قبيل انواع مرغابی وحشی ، اردک ، غاز ، فلامينگو ، باز های شکاری و باقرقره و ... ديده می شود .

در سال گذشته يک گله هفت تايی گورخر ايرانی در کنار درياچه حوض سلطان مشاهده شده است . و همچنين مار ، روباه و خرگوش نيز در منطقه وجود دارد .

مسيله و کوير قم دو زيستگاه استان و بخشی از پارک ملی کوير است که مورد حفاظت قرار می گيرد .

وجود گونه های نادر جانوری نظير هوبره ، آهو ، امکان زيست جانوری مانند يوزپلنگ به اهميت حفاظت و حراست اين منطقه می افزايد افزون بر اينکه زيستگاه های زيبای موجود در استان وجود سگ آبی ، انواع پرندگان و مهاجرت انواع غاز ها ، اردک ها و پرندگان به اطراف درياچه حوض سلطان و درياچه نمک و آشيانه سازی در اطراف مسيل رود قم در نمای زيست بوم های استان بسيار موثر است

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد