شهر مجازی

ما را دنبال کنید


کلیسای ننه مریم

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 215 استان : آذربایجان غربی شهر : ارومیه

کلیسای ننه مریم

به روایتی\" نـنـه مـریـم \" ارومیه اولـین کـلیـسای مشــرق زمــین است کـه از سـوی مـجــوسیانی کــه برای دیــــــدار عـیســی بــه اورشـلـیــم رفــتــه بــودنـــد ســاخـتـــــه شـــــــده . كليساي ننه مريم نه نيمكت دارد و نه جايگاهي براي اعتراف و وعظ كشيش. سرت را كه خم ميكني تا از در كوتاه كليسا داخل شوي، چشمت به دست نوشتهاي ميافتد كه ميگويد: «نعلينت را از پا بيرون كن، مكاني كه در آن ايستادهاي مقدس است.» كفشها را كه مي كني و دو پله پائين ميروي، به راهرويي ميرسي با دالانهايي گنبدي شكل در دو طرف و مقبرههايي كه متعلق به كشيشهاي متوفي اين كليسا است و پس از آن راهروي تنگي كه تو را به سالن اصلي كليسا ميبرد و محرابي تو در تو و روشن را در برابر چشمانت قرار ميدهد.

 

كليساي ننه مريم با قاليهاي دست بافت فرش شده و فقط يك نيمكت كوچك براي سالمندان در انتهاي سالن جايي است براي آرامش مسيحيان مومن. عصر يكشنبه است و آنهايي كه از مراسم صبحگاهي كليسا جا ماندهاند، تك تك وارد مي شوند، جلو محراب زانو ميزنند، صليب چوبي بزرگي را كه روي پارچهاي قرمز نهاده شده به احترام ميبوسند و زير لب دعا ميخوانند. محراب كليسا اتاقكي گنبدي شكل و تو در تو است كه فقط كشيشها حق ورود به آن را دارند. روي پله و طاقچه كوچك جلوي محراب تصوير مسيح در حالتهاي مختلف و به شيوههاي متفاوت به چشم ميخورد. از نقاشي و كوبلن دوزي مسيح به صليب كشيده شده گرفته، تا تابلوي منبت كاري حواريون مسيح و مسيح در آغوش مريم مقدس و شمعهايي كه چهره متبسم مسيح بر آن نقش بسته است. سمت راست محراب راهرويي است كه زائران را به محل غسل تعميد و روشن كردن شمعها هدايت ميكند. اتاقكي 12 متري و مزين به تابلوهاي معقر و نقاشي و گلدوزي و كوبلن دوزي كه مسيح را در هياتهاي مختلف به تصوير كشيدهاند و به گفته خادم كليسا بيشترشان هنر دست زنان مسيحي است. در ديگر اين اتاق كه حالا نه كسي در آنجا غسل تعميد داده ميشود و نه شمعي براي نذر و اداي حاجت روشن مي شود، به طرف محراب است كه با نور كمرنگ خود اتاق تعميد را هم روشن كرده است.

کلیسای مریم مقدس در ارومیه واقع شده است و برخی از تاریخ شناسان این کلیسا را دومین کلیسای بزرگ جهان پس از کلیسای بیت لحم فلسطین می دانند

کلیسای ننه مریم نه نیمکت دارد و نه جایگاهی برای اعتراف و وعظ کشیش.

سرت را که خم می کنی تا از در کوتاه کلیسا داخل شوی، چشمت به تابلویی می افتد که در آن نوشته: نعلینت را از پا بیرون کن، مکانی که در آن ایستاده ای مقدس است.

داخل کلیسا اصلا به آنچه از کلیساهای دیگر در ذهن دارید شباهت ندارد. دالان هایی تودرتو که با سنگ و ملات درست شده اند و سقفی کوتاه.

در بخشی از آن محرابی بسیار ساده و در عین حال نفسگیر وجود دارد که در پشت آن دالانی آبی رنگ و تزیین شده با عکس عیسی مسیح قرار دارد و هنگام مراسم کشیش در آنجا می ایستد.

کلیسای ننه مریم با قالی های دست بافت مفروش شده و فقط یک نیمکت کوچک برای سالمندان در انتهای سالن قرار دارد.

 

محراب کلیسا اتاقکی گنبدی شکل و تو در تو است که فقط کشیش ها حق ورود به آن را دارند.

روی پله و طاقچه کوچک جلوی محراب تصویر مسیح در حالت های مختلف و به شیوه های متفاوت به چشم می خورد.

از نقاشی و کوبلن دوزی مسیح به صلیب کشیده شده گرفته، تا تابلوی منبتکاری حواریون مسیح و مسیح در آغوش مریم مقدس و شمع هایی که چهره متبسم مسیح بر آن نقش بسته است.

سمت راست محراب راهرویی است که زائران را به محل غسل تعمید و روشن کردن شمع ها هدایت می کند.

اتاقکی ۱۲ متری و مزین به تابلوهای معقر و نقاشی و گلدوزی و کوبلن دوزی که مسیح را در هیات هایی مختلف به تصویر کشیده اند.

بر اساس روایت پژوهشگران مسیحی و آشوری این بنا که ساختمان فعلی اش متعلق به دوران ساسانی است.

قبلا این کلیسا، آتشکده زرتشتیان بوده. هنگام تولد مسیح، موبدان زرتشتی ساکن این معبد، ستاره ای درخشان را در حال حرکت به سوی شرق می بینند، آن را نشانه ای از تولد منجی وعده داده شده می یابند و به طرف اورشلیم روانه می شوند.

 

این موبدها پس از بازگشت به ارومیه، آتشکده را مبدل به کلیسا کرده و در آنجا دین مسیح را بشارت می دهند.

کلیسای ننه مریم در طی قرون مختلف مورد مرمت قرار گرفته که معروف ترین مرمت آن از سوی یک شاهزاده چینی به نام ” بافری” انجام شده است.

بر اساس متون تاریخی شاهزاده بافری در سال ۶۴۲ میلادی برای ملاقات با اسقف اعظم نینوا به بین النهرین می آید و از آنجا به ارومیه رفته و مدتی در این کلیسا مقیم می شود و آن را مرمت می کند.

کلیسای ننه مریم صحن نسبتا بزرگی دارد که از سال ۱۳۴۲ شمسی برجی جدید نیز به عنوان سالن برگزاری مراسم رسمی به آن اضافه شده است.

این کلیسا بیشتر به عنوان محلی برای دعا و نیایش و یک بنای تاریخی حفظ شده است.

کلیسای ننه مریم، کلیسای شرق آشور هم نامیده می شود و از قدیمی ترین کلیساهای ایران و جهان به شمار می آید.

 

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های ارومیه


رویداد ها

افزودن رویداد