شهر مجازی

ما را دنبال کنید


کلیسای سنت اسپتانوس

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 313 استان : آذربایجان شرقی شهر : جلفا

کلیسای سنت اسپتانوس

این کلیسا به یاد و احترام استفان ( یکی از حواریون عیسی مسیح ) که در سال 36 میلادی در اورشلیم سنگسار گردید، استفان مقدس یا سنت استپانوس نامگذاری شده است. کلیسا در دامنه دره ای واقع در سه کیلومتری جنوب رودخانه ارس قرار دارد که قبلاً روستایی به نام شام در این دره وجود داشته است و ساکنان آنرا ارامنه تشکیل می داده اند و به همین دلیل در گذشته به کلیسای شام نیز معروف بوده است. بعدها، پس از جنگ جهانی اول با  مهاجرت ارامنه به سایر نقاط و متروکه شدن روستا و عدم نگهداری و ترمیم آن، بخش هایی از کلیسا تخریب گردید و از این رو اهالی محل به آن خارابا کلیسا یا کلیسا خرابه هم می گویند. همچنین به دلیل استفاده از سنگ های آجری رنگ در معماری کلیسا به آن قزل وانک یا صومعه سرخ نیز گفته می شود.

 

درمورد زمان ساخت کلیسا اتفاق نظر وجود ندارد. ارامنه معتقدند که ساخت کلیسا به سده های اول پس از میلاد مسیح برمی گردد اما نحوه معماری و سنگ نوشته ها و تزیینات بنا، بیانگر این واقعیت است که تلفیقی از معماری ساسانی، بیزانسی و اسلامی در ساخت بنا به کار رفته است و  امروزه از آن به سبک معماری ارمنی یاد می شود. آنچه مسلم است تاریخ ساخت کلیسا به دوره صفویه یا قبل از آن برمی گردد.

 

کلیسا در داخل حصار یا قلعه بزرگ سنگی با هفت بارو واقع شده است و به احتمال بسیار زیاد این حصار و ساختمان های موجود در آن بعدها به مجموعه کلیسا اضافه گردیده است. به دلیل وجود دیوار قلعه، فضای سبز زیبا و دارای درختان متنوع میوه و همچنین سربالایی، کلیسا از دور به خوبی قابل رؤیت نیست. برای درک بهتر پلان و فضای سه بعدی مجموعه، بهتر است از کوه مجاور حصار بالا رفته و  از آنجا کلیسا را به نظاره بنشینید.

کلیسا دارای سه بخش نمازخانه، برج ناقوس و اجاق دانیال می باشد و مساحت کل آن قریب 600 متر مربع است. بر سقف کلیسا، گنبدی با مقطع هشت ضلعی وجود دارد که هرمی شانزده وجهی روی آن قرار گرفته و ترکیب آن با کل مجموعه کلیسا، نمای زیبایی ایجاد کرده است. در چوبی ورودی کلیسا، منبت کاری شده و همراه با گل میخ های فراوان است و قدمت آن به دوره قاجاریه برمی گردد. کتیبه و سنگ نوشته های متعدد به زبان ارمنی در کلیسا وجود دارد که متاسفانه مانند بسیاری از نقاط دیگر ترجمه فارسی یا انگلیسی آنها موجود نیست. تنها سنگ نوشته فارسی، در بالای درب ورودی کلیسا قرار دارد و مربوط به خریداری و وقف  روستای مجاور به کلیسا  توسط عباس میرزا ولیعهد فتحعلیشاه است.

 

در مجاورت کلیسا دیری قرار دارد که دارای یک حیاط مرکزی است و دور تا دور آن اتاق های متعدد وجود دارد که احتمالاً طبقه بالای آن مخصوص زوار و راهبان و طبقه پایین مخصوص نگهداری حیوانات و سایر امور بوده است. این بخش از کلیسا هم اکنون در حال مرمت و بازسازی است.

سیم کشی برق و کلید و پریز روکار،  چراغ هایی با نور مستقیم، همچنین داربست های  فلزی بدقواره ( که برای جلوگیری از ریزش سقف برج ناقوس نصب شده است )، پرده آویزان شده تمثال حضرت مریم با یک طناب نایلونی قرمز رنگ و بدون ظرافت و خیلی چیزهای دیگر، حس تعلیق در زمان گذشته را از بازدیدکننده می گیرند.

 

هرچند کلیسا هم اکنون عمدتاً محل بازدید گردشگران ایرانی و خارجی است اما ارامنه یکبار در سال که تاریخ آن را شورای خلیفه گری اعلام می کند، جهت زیارت در این مکان گردهم می آیند.کلیسای سنت استپانوس به شماره 429 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شدهاست، همچنین این مکان به همراه قره کلیسا و کلیسای کوچک زور زور چالدران (مشترکاً) طبق ملاک های 2 و 3 و 4 در تاریخ 18 خرداد 1387 به عنوان نهمین اثر ملی ایران و جهت حفظ قدیمی ترین و برجسته ترین نمادهای معماری ارامنه جهان در فهرست جهانی یونسکو ثبت گردید

 

 

موقعیت جغرافیایی:

استان آذربایجان شرقی، جلفا، " 60  '44  ْ38  شمالی و "13 '24   ْ45  شرقی. ارتفاع از سطح دریا 948 متر.

 

منابع:

http://www.anobanini.ir

http://www.irandeserts.com

sites.google.com

http://www.iran-iraniha.com


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد