شهر مجازی

ما را دنبال کنید


کاروان سنگی آهوان

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 230 استان : سمنان شهر : سمنان

کاروان سنگی آهوان

 

 

کاروانسرای سنگی آهوان

 

سردر کاروانسرای سنگی آهوانکاروانسرای سنگی آهوان در منطقهٔ سردسیر آهوان در ۴۲ کیلومتری خاور شهر سمنان قرار گرفته است. ساختمان این کاروانسرا از سنگ و ملات ساروج است. این کاروانسرا در قرن پنجم هجری ساخته شده است. در نزدیکی این بنا، کاروانسرای شاه‌عباسی آهوان نیز قرار دارد که در زمان صفویه در کنار کاروانسرای قدیمی ساخته شد.

 

گمان می‌رود که این کاروانسرا از ساختمان‌های دارای اهمیت بوده و گونهٔ ساختمان و آثار موجود، دیرینگی آن را تأیید می‌کند. اکنون از ساختمان این کاروانسرا فقط دیوارهای اطراف و قسمتی از دالان ورودی بزرگ جلو آن بجا مانده و بقیه به صورت تلی از سنگ‌های کوچک و بزرگ درآمده است. حیاط مرکزی کاروانسرا مستطیل شکل است و ۲۶اتاق دارد.

کاروانسراي سنگي آهوان در منطقه سردسير آهوان در ۴۲ کيلومتري خاور شهر سمنان قرار گرفته است. ساختمان اين کاروانسرا از سنگ و ملات ساروج است. اين کاروانسرا در قرن پنجم هجري ساخته شده و در زمان خود از اهميت فوق العاده اي برخوردار بوده و شكل ساختمان اين موضوع را تاييد مي کند. اکنون از ساختمان آهوان فقط ديوارهاي اطراف و قسمتي از دالان ورودي بزرگ جلو آن بجا مانده و بقيه به صورت تلي از سنگ هاي کوچک و بزرگ درآمده است. حياط مرکزي کاروانسرا مستطيل شکل است و ۲6 اتاق دارد. نويسنده مطلع الشمس درباره اين کاروانسرا چنين مي گويد: «رباط ( كاروانسرا) انوشيرواني که بسيار قديم و به قدمت آن رباطي در اياب و ذهاب سفر خراسان ديده نشده و بر نهج غريبي آن را ساخته اند تمام اين بنا از سنگ و گچ و آجر است و چهار ايوان بلند در چهار سمت دارد...»

 

 

   کاوش هاي باستان شناسي بيانگر قدمت استقرار اقوام دوره هاي بسيار کهن در مناطق مختلف استان سمنان است و شهرهاي دامغان، سمنان، شاهرود، بسطام و گرمسار در دوران تاريخي قسمتي از مسير جاده ابريشم بوده اند که از طريق آنها ابريشم چين به غرب آسيا وارد يا صادر مي شد. تدابيري که گذشتگان براي تامين امنيت کاروانيان اتخاذ مي کردند بسيار جالب بوده است. به عنوان مثال در امتداد مسير شاهراه اصفهان - ساري، کاروانيان بعد از گذشتن از کاروانسراي قصر بهرام به باتلاق ها و نمکزارهاي جنوب گرمسار برخورد مي کردند که با احداث جاده سنگفرش به طول ۳5 کيلومتر و عرض پنج متر کاروانيان با سهولت و سرعت بيشتر خود را به منازل بعدي مي رساندند. از گذشته در مسير جاده هاي استان سمنان به فاصله هر ۳5 کيلومتر کاروانسراهايي براي استراحت و اقامت تجار، مسافران و زائران حرم امام رضا (ع) بنا شده است. در اين مسير تنها دو کاروانسراي «شاه سليمان و سنگي» آهوان در کنار يکديگر واقع شده اند. اين کاروانسراها که داراي جاذبه هاي تاريخي و گردشگري فراواني هستند در حال حاضر در حاشيه مسير جاده هاي اين استان قرار دارند

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های سمنان


رویداد ها

افزودن رویداد