شهر مجازی

ما را دنبال کنید


پیکره سنگی بابا داوود عنبران

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 494 استان : اردبیل شهر : نمین

پیکره سنگی بابا داوود عنبران

پیکره سنگی بابا داوود عنبران در۴۰ کیلومتری شهراردبیل ودرروستای عنبران واقع شده‌است.ارتفاع این پیکره بی نظیرحدود ۲۰ مترمی‌باشد.این پیکره به شکل انسانی که به روبرو نظاره گراست تشکیل شده‌است.

این پیکره شبیه مجسمه ابوالهول درمصرمی‌باشد.هرساله عده زیادی از گردشگران جهت دیدن این پیکره به روستای عنبران در شهرستان نمین مسافرت مینمایند.

گروهی از دانشمندان و ایرانشناسان این تندیس را همان نگهبان دریای مازندران می‌دانند که در شبرنگ نامه، کتاب حماسی سده هفتم هجری، از آن یاد شده است.

 

با طی مسافتی حدود یک کیلومتر از شهر عنبران بسوی روستای مرزی و تاریخی عنبران علیا در دره معروف به تانگی بالاتر از چشمه”خان بلاغی” بر بلندای تپه‌ای معروف به بابا داوود پیکره عظیم به نام ابوالهول ایران قرار دارد که یاد آور پیکره سنگی ابوالهول مصر می باشد این پیکره سنگی جلوه گر سیمای نیم تنه انسانی است غول پیکر که در کنار آن تمساحی عظیم الجثه آرمیده است در دامنه این بنای حیرت انگیز غاری بزرگ نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌نماید که بر اهمیت اکوتوریسمی این مجموعه دیدنی می افزاید.

  

در بهار هنگامی‌که از عنبران  به سمت این پیکره سنگی قدم برمیدارید، فضای راه آکنده است از بوی معطر گیاهان دارویی چون آویشن (کهلیک اوتی) و  گل‌های بهاری فراوان که تعدد انواع آن انسان را به شگفتی  وامی‌دارد. در پستی مجزا به زیبایی‌های بی حد و حصر گل‌های متنوع و متعدد این منطقه پرداخته خواهد شد.

لازم است اکیپی از باستانشناسان با در نظر گرفتن لایه‌های فرهنگی و زبان باستانی منطقه مطالعات عمیقی را برنامه ریزی نمایند تا هویت واقعی این پدیده جهانی برای جهانیان مشخص گردد.

 

 مطمئنا با بررسی و اظهار نظر کارشناسان باستان شناسان و پژوهشگران، آوازه این سرزمین به اقصی نقاط جهان خواهد رسید که هم برای شهرستان نمین و هم استان اردبیل افتخاری بزرگ بحساب خواهد آمد که حلقه گردشگری آستارا، گردنه حیران، نمین، اردبیل و سرعین، نیر و مشکین شهر را بخوبی تکمیل می نماید. این کار ضمن افزایش طول متوسط اقامت گردشگران در منطقه بر میزان رضایتمندی آن‌ها تاثیر بسزایی خواهد داشت. این اکوسیستم و مجموعه گردشگری در کنار بازار هفتگی روزهای سه شنبه و جمعه عنبران و دیدنی‌های شهر فرهنگ‌پرور نمین از جمله تله کابین فندقلو- حیران، جنگل فندقلو، بزرگترین پیست اسکی  روی چمن ایران، دشت گل‌های بابونه، گل کمیاب و ملی سوسن چلچراغ، شغاله دره، موزه نمین، خانه‌ها و مساجد تاریخی و صنایع دستی ارزشمند و گران‌بهایی چون گلیم  با شهرت جهانی و سایر دست بافته‌های اهالی مرزنشین عنبران قادر خواهند بود همانند کفه‌ای دیگر از ترازوی گردشگری استان اردبیل معادل آب‌های گرم سرعین در خدمت گردشگران باشد.

 

منابع:

http://fa.wikipedia.org

http://www.salamnamin.com

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های نمین


رویداد ها

افزودن رویداد