شهر مجازی

ما را دنبال کنید


نوش آباد

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 81 استان : اصفهان شهر : آران و بیدگل

نوش آباد

نقشه جامع گردشگری شهر نوش آباد

 

 

 

 

نوش‌آباد شهری است در بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان ایران. نوش‌آباد میان شهرهای آران و بیدگل و سفیدشهر واقع شده‌است. وضع طبیعی آن به صورت جلگه و دشت همواری است که عوارض طبیعی در آن به چشم نمی‌خورد. جمعیت آن در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار نفر است.

 

نوش‌آباد در ارتفاع ۹۰۰ متر از سطح دریا و به مختصات جغرافیایی `۲۶˚۵۱ طول و`۰۵˚۳۴ عرض و در فاصله ۵/۷ کیلومتری از شهر تاریخی کاشان و ۵/۲ کیلومتری از شهر تاریخی آران و بیدگل واقع شده‌است. این شهر دارای آب و هوای گرم و خشک در تابستان و سرد و خشن در زمستان است . نوش آباد دارای ۳۱ هکتار بافت تاریخی و طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ دارای ۱۰۴۷۶ نفر جمعیت است . آنگونه که در کتاب تاریخ قم ( نوشته شده در سال ۳۷۸ هـ ق ) آمده‌است "انوشاباد این دیه را از بهر آن بدین نام کردند که یکی از اکاسره ( ساسانیان ) بدان ناحیت بگذشت به چشمه که آنجاست فرود آمد و آن چشمه و موضع را خوش یافت بفرمود تا به آنجا دیهی بنا نهاد و انوشاباد نام کردند." نوش آباد از انوشه (انوشه روان) به معنی بی‌زوال و جاویدان و بی‌مرگ می‌باشد. جایی که خوش و خرم است و روان جاویدی دارد.

 

آثار تاریخی نوش آباد

۱- مسجد جامع نوش آباد

۲- قلعه سی زان: که ضخامت دیوار آن نزدیک به ده متر است و از جمله استحکامات دفاعی شهر به حساب می‌آمده است. این قلعه ۹ برج دیده‌بانی دارد و در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.این قلعه ۱۰ هزار مترمربع مساحت دارد

۳- قلعه خشتی فرزین

۴- پل تاریخی اسحاق آباد

۵- خانه تاریخی شترخان: ۱۵۰۰ مترمربع مساحت و ۴۰۰ مترمربع زیربنا دارد و به دوره قاجاریه می‌رسد.

۶- بقعه رقیه بانو و شاهزاده ابراهیم

۷- آب انبار چاله سی

۸- زیارتگاه فیض آباد: در دشت کویر شامل بقعه ایوان و صحن و رواقهای زیبا و در پس آن اتاق‌هایی مخصوص زائران است و به ثبت آثار ملی رسیده است. این بنا توسط آقاصدرا از خاندان بنایی ساخته شده و بسیاری از بناهای موجود در نوش آباد توسط این خاندان ساخته و یا با دقت و مهارت بسیار بازسازی شده است.

 

۹- قنات های نوش آباد: به طوری که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال نوش آباد حدود ۲۰ رشته قنات به موازات هم به پیش می‌روند که صحنه بی‌نظیری را به وجود می‌آورد.

۱۰- شهر زیرزمین اوئی: شهر زیرزمینی نوش آباد شهری ۳ طبقه است و کاملا دست ساز که طبقه اول آن در عمق ۳ متری و طبقه سوم در عمق ۱۶ متری از سطح زمین ساخته شده است و ارتفاع هر طبقه حدود ۱۸۰ سانتی متر است. حدس باستان شناسان بر این است که این شهر تا ۱۵ هزار متر مربع وسعت داشته باشد. در این شهر زیرزمینی اتاق‌هایی با ابعاد مختلف ساخته شده که بعضی دارای سکو هم هستند و راهروهایی باریک آنها را به هم وصل می کند. راه ارتباطی طبقات چاه‌های عمیقی است که علاوه بر آن کار تهویه را هم انجام می‌دهد. اما بعضی چاه‌های ارتباطی انحرافی است و راه به جایی ندارد. اتاق‌ها دارای سرویس بهداشتی است و هر اطاق پایه شمع و مشعل در کنار دیوار دارد. به نظر می‌رسد این شهر در دوران حمله مغول بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است و حتی تا اواخر دوره قاجار هم ادامه یافته است. در این دوران مردم نوش‌آباد از دست راهزنی به نام نایب حسین مدت‌ها در این شهر زندگی می‌کردند و گاهی هم از گرسنگی در همان جا می‌مردند. نایب حسین بعد از کشتارهای فراوانی که در نوش‌آباد انجام داد با نیرنگ دربار قاجار به تهران فراخوانده می‌شود و پس از دستگیری در یکی از میادین تهران به دار آویخته می‌گردد. مرگ وی سبب می‌شود تا مردم نوش‌آباد به تدریج شهر زیرزمینی را فراموش کنند.


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

هفتمین دوره نمایشگاه و جشنواره فروش پاییزه ویژه بازگشایی مدارس میاندوآب
هفتمین دوره نمایشگاه و جشنواره فروش پاییزه ویژه بازگشایی مدارس میاندوآب
برگزاری نمایشگاه بازگشایی مدارس کرمانشاه
برگزاری نمایشگاه بازگشایی مدارس کرمانشاه
یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی انواع کفپوش، موکت، فرش ماشینی و صنایع وابسته تهران
یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی انواع کفپوش، موکت، فرش ماشینی و صنایع وابسته تهران
چهارمین نمایشگاه بوی ماه مهر خرم آباد
چهارمین نمایشگاه بوی ماه مهر خرم آباد
افزودن رویداد