شهر مجازی

ما را دنبال کنید


موزه های کرمانشاه

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 170 استان : کرمانشاه شهر : کرمانشاه

موزه های کرمانشاه

موزه پارینه سنگی کرمانشاه؛ تنها موزه پارینه سنگی خاورمیانه

موزه پارینه سنگی کرمانشاه نخستین موزه تخصصی در این زمینه است که تا کنون در خاورمیانه افتتاح شده و حاوی کهن ترین مدارک کشف شده از سکونت انسان در ایران شامل ابزارهای سنگی و سنگواره جانوران شکار شده است.

کرمانشاه به عنوان یکی از تاریخی ترین و قدیمی ترین شهرهای کشور که ماوای نخستین سکونتگاه های بشر نیز بوده است، همواره در ایام تعطیلات نوروزی میزبان صد ها هزار نفر از گردشگران داخلی و خارجی است که در این میان آشنایی گردشگران و مسافرین نوروزی با نقاط تاریخی، طبیعی، گردشگری، مذهبی و موزه منحصر به فردی هم چون نخستین موزه پارینه سنگی خاورمیانه در این استان بسیار حائز اهمیت است.

  

وجود محوطه های پارینه سنگی متعدد در منطقه زاگرس و نیز شرایط مساعد این منطقه در اثر شکار را می توان از دلایل احداث تنها موزه پارینه سنگی خاورمیانه در کرمانشاه دانست.از آنجایی که این موزه، یکی از موزه های مادر محسوب می شود، در آن ابزارهایی هم چون، سنگ های مادر، تبردستی، سنگ ها و تیغه های اکسیدنی، مولاژ جمجمه های انسان از عصر حجر ( تقریبا 100 هزار سال پیش ) تا به امروز قرار گرفته است.آثاری از دوران پارینه سنگی در سراسر کشور، از جمله آثار کشف شده در غار شکارچیان، غار مرتاریک، غار وزمه ( در اسلام آباد غرب)، بقایای استخوان های جانوران منقرض شده در خراسان و لرستان و ... از دیگر آثاری است که در موزه پارینه سنگی کرمانشاه به نمایش در آمده است.

 

موزه پارینه سنگی کرمانشاه موزه تخصصی پیش از تاریخ جهان

همچنین با نمایش انسان نئاندرتال در موزه پارینه سنگی کرمانشاه، این موزه در ردیف موزه های تخصصی پیش از تاریخ جهان جای گرفته است.در این موزه، مولاژ مردی نئاندرتال در حال حمل لاشه یک شکار و دو نمونه دیگر که نشانگر دیگر فعالیت های این شکارگران عصر سنگ می باشد، به نمایش درآمده است.این مولاژ که در ابعاد واقعی ساخته شده، توسط گروهی از هنرمندان پیکره ساز و تحت نظر دکتر فریدون بیگلری ( باستان شناس و متخصص پارینه سنگی ) ساخته شده است.با توجه به اینکه ساخت اینگونه مولاژها بسیار فنی و حساس است، تنها تعداد معدودی از موزه های مشهور دنیا موفق شدند نمونه های قابل قبولی از این انسانهای منقرض شده را به نمایش بگذارند.

نقشه موقعیت غارها، پناهگاهها و دیگر زیستگاههای دوره پارینه سنگی ایران، تصاویر این مکانهای باستانی و پخش فیلمهای مستند درباره پارینه سنگی ایران و جهان از دیگر جذابیت های این موزه می باشد که علاوه بر اطلاع رسانی به مردم، قابل استفاده متخصصین این دوره نیز هست.موزه پارینه سنگی کرمانشاه نخستین موزه تخصصی در این زمینه است که تا کنون در خاورمیانه افتتاح شده و حاوی کهن ترین مدارک کشف شده از سکونت انسان در ایران شامل ابزارهای سنگی و سنگواره جانوران شکار شده است.موزه پارینه سنگی (زاگرس) کرمانشاه در مجموعه تکیه بیگلربیگی که از آثار برجسته معماری عصر قاجار در کرمانشاه است، قرار دارد و همه روزه پذیرای گردشگران، میهمانان و دوستدار تاریخ است.

  

موزه سنگ طاق‌بستان

 نام موزه ای در محوطه تاریخی طاق بستان در شهر کرمانشاه است. که در حدود ۴۵ اثر سنگی مربوط به دوره های اسلامی و ساسانیان در آن نگهداری می شود.همچنین این موزه شامل ۱۴ سرستون مربوط به دوران ساسانیان است که برای ساخت کاخی تدارک دیده شده اند ولی هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته اند. بر روی سرستون‌ها نقش ایزد بانو آناهیتا، ایزد بهرام، اهورامزدا، درخت زندگی و نیلوفر کنده کاری شده است و در بخشی دیگر از موزه نیم تنه خسرو پرویز نگهداری می شود همچنین تابوت دوره ساسانی و در بخش هایی از موزه کوزه هایی مربوط به همین دوران قرار دارد که در محیط باز موزه نگهداری می شوند. قسمت دیگری از موزه نیز بقایای کاخی مربوط به دوران قاجار و در حدود ۱۲۸۰ تا ۱۲۹۰ هجری شمسی در شهر قصرشیرین وجود دارد که در جنگ ایران و عراق نابود شده و آثار این قسمت از موزه به صورت باز هستند.

(ایزد بهرام بر روی یک سر ستون)

 

(تندیس خسرو پرویز)

 

(یک تابوت مربوط به دوره ساسانی)

 

(اثر به جا ماندهاز بنای تاریخی

مربوط به 110تا120سال پیش

در شهر قصر شیرین)

موزه پوشاک و زیور آلات

موزه پوشاک و زیور آلات استان کرمانشاه نام موزه ای در شهر کرمانشاه است [۱] که در عباسیه تکیه معاون الملک قرار دارد.

 

 

(لباس زن های قصر شیرین)

 

(لباس مرد های قصر شیرین)

 

(لباس مردم گیلان غرب)

 

(لباس مردم سنجابی و گوران)

 

(لباس مردم هرسین)

 

(پاوه،جوانرود،ثلاث باباجانی)

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد