شهر مجازی

ما را دنبال کنید


مقبره شیخ محمود شبستری

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 214 استان : آذربایجان شرقی شهر : شبستر

مقبره شیخ محمود شبستری

مقبره و آرامگاه شيخ محمود شبستري شاعر و عارف نامي ايران در شهرستان شبستر با پيشرفت فيزيكي 85 درصد رو به اتمام است در اين مجموعه كه به صورت مجتمع فرهنگي ، هنري ساخته مي شود امكاناتي چون كلاس هاي آموزش هنرهاي كاربردي ، كتابخانه عمومي و تخصصي در زمينه ادب و عرفان اسلامي ، سالن كنفرانس ، چايخانه سنتي ، زاير سرا و ساير امكانات فرهنگي و رفاهي تعبيه شده است . گفتني است شهرداري شبستر از سال 73 تصميم به بازسازي مقبره شيخ محمود شبستري گرفته بود اما به دليل كمبود اعتبار اين كار عملي نمي شد تا اينكه در سال 82 يكي از خيرين منطقه به نام حاج محمدرضا دادرس بخش عمده يي از هزينه هاي احداث اين مجموعه را بر عهده گرفت . در اين سال تمام املاك مسكوني و محوطه همجوار آرامگاه شيخ شبستري به مساحت 4 هزار متر مربع خريداري شد و احداث ساختمان مقبره و مجتمع فرهنگي آن بازيربنايي بالغ بر 2 هزار و 200 متر آغاز شد. كل هزينه آرامگاه مذكور بيش از 500 ميليون تومان برآورد شده كه 300 ميليون تومان آن از سوي محمدرضا دادرس ، خير شبستري پرداخت مي شود. در همين حال خبر مي رسد از اعتبارات سال جاري سازمان گردشگري و ميراث فرهنگي نيز حدود 30 ميليون تومان از جانب رييس جمهوري براي گسترش فضا و امكانات ساختمان مذكور اختصا يافته است . بقيه اعتبار مورد نياز هم از سوي ارگان هاي محلي تامين خواهد شد.

 

شكل و طراحي مجموعه فوق كه به سبك معماري سنتي ايراني و اسلامي است به شكل يك انگشتري است كه در محل نگين انگشتر، محل دفن شيخ محمود جاي گرفته است . شايان گفتن است به دنبال آماده شدن قسمت اعظمي از آرامگاه شيخ محمود شبستري ، همايشي با حضور استادان برجسته داخلي وبين المللي به منظور شناساندن ابعاد شخصيتي و بررسي آثار وي در ارديبهشت ماه سال آينده در جوار اين مقبره برگزار خواهد شد. شيخ محمود شبستري يكي از بزرگان ادب و عرفان پارسي در سال هاي پاياني قرن هفتم و اوايل قرن هشتم هجري محسوب مي شود. وي به سال 687 ه.ق بر اثر بيماري در همان شهر درگذشت .

 

 در اين ميان گرچه روزگار مجال ديدن بيش از 33بهار را به وي نداد اما وي در همين مدت كوتاه آثاري به جاي گذاشته كه هر يك در عرفان و ادب پارسي جايگاه ويژه يي دارد. آثاري همچون مثنوي سعادت نامه مرآت المحققين ، زمان و مكان ، معراجيه ، شاهنامه ، كنزالحقايق و حق اليقين في معرفه رب العالمين نگاشته هاي وي را شامل مي شوند. اما آنچه شيخ را بيش از پيش شهره ايران و جهان ساخته مثنوي گلشن راز اوست كه در سال 717 ه. ق در پاسخ 17 سوال از مسائل عرفاني اهالي خراسان سروده است.يادآور مي شود اروپاييان از قرن 17 ميلادي به آثار شيخ محمود شبستري آشنا شده و گلشن راز وي به زبان هاي لاتين ، انگليسي و آلماني ترجمه و چاپ شده است .

 

 

منابع:

http://www.madfan.ir

http://vista.ir

http://www.magiran.com

http://www.wikidorj.com


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد