شهر مجازی

ما را دنبال کنید


معرفی شهر بندر عباس

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 282 استان : هرمزگان شهر : بندرعباس

معرفی شهر بندر عباس

بندر عباس

معرفی و شناخت شهر بندرعباس معرفی موقعیت جغرافیایی بندرعباس استان هرمزگان واقع در جنوب ایران از شمال محدود است به استان کرمان و از مشرق به استان های کرمان و سیستان و بلوچستان، از مغرب به استان فارس و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان، جزایر تنگه هرمز و داخل خلیج فارس در امتداد ساحلی استان نیز جزو این استان محسوب می گردد تا سال ۱۳۳۵ شهرستان بندرعباس به عنوان یکی از یازده شهرستان استان کرمان محسوب می شده است. در حال حاضر این شهرستان شامل پنج بخش است و ۴۷ درصد از خاک استان هرمزگان را شامل می شود و در دو قسمت جدا از هم در کنار خلیج فارس قرار گرفته است. شهر بندرعباس در بخش مرکزی شهرستان و در دهستان ایسین قرار گرفته است.

 

این شهر در موقعیت ۲۷ درجه و ۱۰ دقیقه عرض جغرافیایی و ۵۶ درجه و ۱۱ دقیقه طول جغرافیایی در کنار خلیج فارس و دهانه تنگه هرمز واقع شده است. ارتفاع این شهر از سطح دریا به طور متوسط بین ۳ تا ۴۰ متر است. دره ایسین در شمال بندرعباس محل محل فعالیت های کشاورزی و در حوزه نفوذ بندرعباس می باشد این شهر واجدشرایط و خصایل کلانشهری است. حوزه خدمات رسانی آن از حد استان فراتر رفته است و دارای موقعیت بین المللی نیز می باشد. در استان هرمزگان سه منطقه کلی وجود دارد: الف) قسمت های کوهستانی ب) قسمت های جلگه ای ( از جمله جلگه های استان، جلگه بندرعباس است ). پ) نواحی ساحلی و جزایر ( نقشه شماره ۲ ) ۲-۲- وی‍ژگی های اقلیمی شهر بندرعباس ویژگی های اقلیمی شهر بندرعباس نیز به مانند هر مکان دیگری، تحت تأثیر سه عامل مهم موقعیت جغرافیایی محل استقرار شهر، ارتفاع از سطح دریا و دوری یا نزدیکی به دریا، رقم خورده است. به منظور درک بهتر وضعیت اقلیمی شهر بندرعباس، به طور اجمال، تأثیر هر یک از سه عامل مذکور مورد بررسی قرار می گیرد. الف) موقعیت جغرافیایی موقعیت جغرافیایی هر مکان با طول و عرض جغرافیایی مشخص می گردد. از دو پارامتر مذکور عرض جغرافیایی یا فاصله محدوده مورد بررسی از خط امتداد در تعیین ویژگی های اقلیمی هر منطقه موثر است.

 

فاصله کم بندرعباس از مدار رأس السرطان ( حدود ۳ درجه ) یا به عبارت دیگر قرارگیری آن در حد میانی منطقه استوایی و معتدل زمین، سبب گردیده تا این شهر از هوایی بسیار گرم برخوردار باشد. ب) ارتفاع درجه حرارت هوا با ارتفاع نسبتی عکس دارد به طوری که به ازاء هر ۳۰۰ متر ارتفاع، تقریباً دو درجه از گرمای هوا کاسته می شود. با توجه به این که شهر بندرعباس در کنار آب های آزاد استقرار دارد، ملاحظه می‏گردد که فاقد ارتفاع بوده و در نتیجه این عامل هم در تشدید گرمای شهر کاملاً موثر واقع می گردد. دوری و نزدیکی به دریا آب دریا در مقایسه با خشکی در شرایط یکسان، دیرتر گرم می شود و همچنین دیرتر نیز گرمای خود را از دست می دهد. بدیهی است که هوای مجاور آب دریا و خشکی نیز متأثر از این پدیده می باشد. علاوه بر آن دریا تا فاصله زیادی خشکی های اطراف را تحت تأثیر خود قرار می دهد. در نتیجه نواحی مجاور دریاها معمولاً دارای آب و هوای بحری یا دریایی می باشند.مهمترین ویژگی این نوع اقلیم، اختلاف کم درجه حرارت در شب و روز و در زمستان و تابستان است. با توجه به سه عامل مورد ‍اشاره فوق، مشخص می گردد که شهر بندرعباس دارای هوایی بسیار گرم و از ویژگی های اقلیم بحری برخوردار است.

 

بندرعباس از روزگاران‌كهن دارای نام‌هايی چون گامارااو، گامبارايو، گامارايو، گامبری، گمبرون، گميرون، گامرون، گمبرو، گمرو و جرون بوده است. اين شهرستان از سوی شمال به شهرستان حاجی آباد، از باختر به شهرستان بندرلنگه، از خاور به شهرستان رودان احمدی و از جنوب به خليج فارس محدود است. بندرعباس و پيرامون آن از كشاورزی خوبی برخودار بوده و كشت، بيش تر به گونه سنتی انجام می‌شود. در اين ناحيه‌در سه فصل از سال می توان به كشت پرداخت. از مهم‌ترين هنرهای دستی مردم بندرعباس می توان سفال‌گری، كوزه گری، گلابتون دوزی، فرش بافی، چادرشب بافی، بافت شيركی پيچ، سبد ويژه حمل خرما، حصير و كپر، . . . را نام برد. به دليل نزديكی بندرعباس با كرانه های خليج فارس، ماهی گيری بسيار رايج بوده و مردم اين شهرستان بيش‌تر به صيد ماهی و ميگو می پردازند. صيد ماهی در كرانه های بندرعباس،در پاييز و زمستان صورت می گيرد و صيد ميگو نيز از اوايل پاييز و نيمه نخست زمستان انجام می‌شود. سواحل رويايي خليج فارس، جزاير متعدد نزديك به منطقه، آرامگاه پيشين در كوی نخل ناخدا،امام زاده سيدكامل، امام زاده سيد مظفر، امام زاده شاه محمد تقی، زيارت‌گاه خواجه خضر، عمارت كلاه فرنگی، مسجدمنبركهنه، مسجدناصری، مسجدصحراباغی، مسجد جامع، مسجد گله‌داری و معبد هندوها از مهم‌ترين مكان‌هاي ديدني و تاريخي اين شهرستان به شمار مي‌آيند.

 

مکان های دیدنی و تاریخی

سواحل رويايي خليج فارس، جزاير متعدد نزديك به منطقه، آرامگاه پيشين در كوی نخل ناخدا،

امام زاده سيد كامل، امام زاده سيد مظفر، امام زاده شاه محمد تقی، زيارتگاه خواجه خضر، عمارت كلاه فرنگی، مسجد منبر كهنه، مسجد ناصری، مسجد صحراباغی، مسجد جامع، مسجد گله‌داری و معبد هندوها از مهم‌ترين مكان‌هاي ديدني و تاريخي اين شهرستان به شمار مي‌آيند

 

منابع:

http://www.khabaronline.ir

http://www.mehrnews.com

 

 

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد