شهر مجازی

ما را دنبال کنید


مسیر کوهپیمایی دربند

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 940 استان : تهران شهر : تجریش

مسیر کوهپیمایی دربند

براي دسترسي به دربند ماشين‌هاي واقع در ميدان تجريش را سوار مي‌شويد و خود را به مجسمه واقع در ميدان سربند مي‌رسانيد بعد از مجسمه ديواره مارتينال در همين ابتدا به شما خوشامد مي‌گويد. مسير كافه‌ها را در كنار رودخانه پيش مي‌گيريد و كم‌كم ارتفاع مي‌گيريد بعد از گذر چند پل زيباي چوبي به ده تاريخي پس قلعه مي‌رسد بعد از گذشتن از ده به پلي فلزي مي‌رسيد كه از اينجا دو مسير مقابل شماست يك مسير زير پل است كه بعد از گذر از پل چوبي شما را به منطقه بنديخچال هدايت مي‌كند كه محل بسيار مناسبي براي علاقه‌مندان به سنگنوردي است. كه هر هفته بسياري از سنگنوردان را به سوي خود فرا مي‌خواند و مسير ديگر اينكه مستقيم مسير را ادامه مي‌دهيد و بعد از گذر از چند كافه و كمي ارتفاع گرفتن دوباره به يك دوراهي مي‌رسيد كه با تابلو مسير را مشخص كرده است.

 

مسير سمت چپ شما را به هتل اوسون، ديواره زيباي اوسون، آبشار بلند سوتك و در بالاتر ايستگاه پنج تله كابين و دره‌ي پر آب ارس و همچنين قديمي‌ترين مسير صعود به قله توچال يعني اسپيدكمر دعوت مي‌كند. ولي مسير سمت راست كه از كنار جنگلي داخل دره مي‌گذرد، بعد از گذر از چند كافه كمي ارتفاع مي‌گيريم شما در سمت راست خود مي‌توانيد منطقه بنديخچال را با آن سنگهاي زيبايش و همچنين سنگنوردان مشتاق را در حال سنگنوردي مشاهده كنيد و همچنين ديواره بلند بنديخچال (شروين) كه مانند نگيني در انتهاي آن مي‌درخشد. مسير را ادامه مي‌دهيد و به كافه رجب در كنار قرارگاه امداد نجات داودي مي‌رسيد استراحتي كوتاه مي‌كنيد؛ از اينجا به بعد تا پناهگاه شيرپلا بايد با دقت بيشتري گام در مسير بگذاريد. مسير بسيار سرسبز و زيباست.

 

بعد از گذر از آبشار دوقلو و كمي درگيري با ابزار كار گذاشته شده در مسير به يكباره با ديدن پناهگاه شيرپلا و آبشار زيبايش خستگي از تنتان بيرون مي‌رود. حدوداً از ميدان سربند تا شيرپلا 30/2 الي 2 ساعت زمان لازم است. پناهگاه بسيار مجهز و امكان شب‌ماني نيز فراهم است. در اينجا كوهنوردان بسياري را مي‌بينيد كه بعد از استراحت در پناهگاه به سمت جانپناه اميري و قله توچال حركت مي‌كنند. عده‌اي نيز از سمت راست روانه قله كلچال می شوند و دره زيباي ارس( سمت راست )، ايستگاه پنج تله كابين توچال و چشمه‌هاي نرگس (يكي از سرچشمه‌هاي اصلي رودخانه دربند مي‌باشند.) مي‌باشد.

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد