شهر مجازی

ما را دنبال کنید


مسجد وزیارتگاه هاجره خاتون

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 339 استان : کردستان شهر : سنندج

مسجد وزیارتگاه هاجره خاتون

این امام زاده در خیابان صلاح الدین ایوبی در محله قدیمی سرتپوله سنندج واقع است . بر اساس روایات موجود این امام زاده شریفه ، خواهر امام رضا (ع) است که در سفر آن بزرگوار به خراسان در کردستان رحلت نمود و در این مکان به خاک سپرده شده است . در مجاور این امام زاده مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج نیز قرار دارد .

  

مسجد هاجر خاتون:

مسجد و زیارتگاه هاجر خاتون یکی از مهم ‌ترین مسجد های شهر سنندج محسوب می ‌شود که توسط عارف حاج شیخ شکر الله مشهور به شهباز سنه دژ در محله قدیمی سرتپوله شهر سنندج ( همکنون خیابان صلاح‌الدین ایوبی ) بازسازی و توسعه یافت و موقوفات زیادی را برای این مجموعه در نظر گرفت . همکنون مسجد هاجر خاتون یکی از جاذبه ‌های گردشگری و زیارتی شهر سنندج می ‌باشد .

این امامزاده به صورت مجموعه ‌ای شامل سه حیاط با فضاهای مجاور ، مقبره، مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج است .

  

معماری شاخص:

استفاده از گچ بری های زیبا و نقوش پی در پی گل و گیاه که به وسیله استادان و هنرمندان بزرگ تزیین شده است یکی از ویژگی های این مکان است .

همچنین استفاده از معماری سبک کردستانی در ایجاد ایوان ستون دار در سمت جنوبی بنا از دیگر ویژگی های این بنای تاریخی شناخته می ‌شوند .

در جنب مدفن او « لله یعقوب » مسجدی بنا نهاد که به اسم مسجد هاجره خاتون شهرت یافت. مرحوم حاج شیخ شکرالله (پدر حاج شیخ عبدالله) تعمیر کاملی از آن مسجد به عمل آورد و مرحوم حاج جلالی فرزند مرحوم محمد صادق ، یک دانگ از مغازه ‌های پاساژ شهبازی را وقف مسجد هاجره خاتون کرد . ساختمان این زیارتگاه دارای دو صحن مناسب و یک حرم کوچک و مسجدی نسبتاً بزرگ ، موقوفات ، هیئت امناء ، خادم و امام جماعت است و محل نذورات فراوان مردم و زیارتگاه خاص و عام می ‌باشد . از شهرهای دیگر و روستاهای اطراف برای زیارت به این محل مراجعه می ‌کنند . در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی ، آئین‌های ویژه ‌ای توسط مردم در این محل اجرا می‌ شود . این زیارتگاه در خیابان طالقانی سنندج قرار دارد .


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های سنندج


رویداد ها

افزودن رویداد