شهر مجازی

ما را دنبال کنید


مراسم نخل گردانی یزد

انتشار : نویسنده : مدیرسایت بازدید : 346 استان : یزد شهر : یزد

مراسم نخل گردانی یزد


عاشورای حسینی، روزی گرانقدر و تکرارنشدنی در تاریخ است که حماسه ای سراسر شور و ایثار را در دل خود دارد. این حماسه آن قدر بزرگ بوده که امروزه حتی با گذشت بیش از هزار سال باز هم مسلمانان را در سراسر جهان به تکاپو می اندازد و ذره ای از شکوه آن کم نشده است. همه به پا می خیزند تا سالروز این حماسه عظیم را به بهترین شکل برپا دارند و در غم شهادت ابا عبدالله الحسین دیدگان خود را تر کنند.

بعد از تشکیل دولت صفویه و رسمی شدن دین تشیع، مراسم ها و آداب و رسوم مختلفی در بسیاری از نقاط کشور شکل گرفت تا این مذهب در کشورمان تحکیم شود. هر کس از هر شهر و دیاری، شیوه ای را برای ابراز غم و اندوه در سوگ شهادت امامان بزرگوار انتخاب می کند و همین امر باعث شده تا عاشورا نیز با فرهنگ ایرانی درآمیزد و چهره ای متفاوت به خود گیرد. به این ترتیب مراسمی مثل تعزیه خوانی، مدیحه سرایی، هیات ها و دسته های عزاداری وارد فرهنگ ایرانیان شده و مردم ایران با سلیقه و هنر خود رنگ و بویی تازه را به مراسم های مذهبی بخشیده اند.

 

مراسم نخل گردانی یزد

 

یزد از آن دسته شهرهایی است که عاشورا در آن حال و هوای دیگری دارد. مردم این دیار با آغاز محرم خودشان را برای مراسمی بزرگ در روز عاشورا آماده می سازند و بسیاری از ساکنان کشورهای دیگر و حتا غیر مسلمانان را به این شهر می کشانند.

نخل برداری یا نخل گردانی از جمله آداب مرسوم عاشورا در یزد به شمار می رود كه به معناى تشيیع پيكر پاک سرور شهيدان در روز عاشورا است و همه ساله در این شهر و سایر شهرهای کویری ایران برگزار می شود. مردم یزد در این روز در میدان امیرچخماق تجمع می کنند و دوشادوش یکدیگر به عزاداری در غم سالار شهیدان می پردازند.

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد