شهر مجازی

ما را دنبال کنید


قلعه کردشت

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 565 استان : آذربایجان شرقی شهر : جلفا

قلعه کردشت

قلعه کردشت یکی از قلعه های تاریخی آذربایجان در روستای کردشت در ساحل رود ارس بنا شده است . به لحاظ ارزش و اهمیت نظامی و تاریخی در دوران حکومت عباس میرزای قاجار نایب السلطنه فتحعلیشاه شهرستان جلفای آذربایجان شرقی بیشتر مورد توجه بوده است .کردشت در دره بسیار حاصلخیز و زیبایی در ساحل جنوبی رود ارس بنا شده است ، رودخانه مرزی در دره بسیار عمیق شمال کردشت با شدت تمام از غرب به شرق جریان دارد .

  

کوههای بسیار بلند صخره ای ساحل شمالی ارس در خاک نخجوان آذربایجان واقع شده است .و در سمت جنوب آن در بلندیهای مشرف بر روستا یکی از قلعه های تاریخی و نظامی دوره قاجار بنا شده است بعلاوه غیر از قلعه تاریخی در کردشت حمام تاریخی و با ارزشی بنا شده که این دو اثر در ردیف آثار باستانی و تاریخی به ثبت رسیده است .آب و هوای کردشت به تبع منطقه اارس کنار ،گرم و مرطوب است .محصول عمده این روستا میوه جنگلی و نیمه جنگلی از قبیل گیلاس ، توت ،انار ، گردو ،زغال ،انجیر و سیب وکلابی است .

  

قلعه نظامی کردشت یکی از قلعه های دوران عباس میرزا نایب السلطنه قاجار است که در طی مبارزات خود علیه تجاوز روسیه تزاری از این قلعه استفاده نموده است . انچه بنظر میرسد قبل از استفاده از قلعه کردشت ، این قلعه وجود داشته و بنای آن به دوره های اوایل اسلام میرسد .قلعه عباس آباد کردشت در دست چپ حاده کردشت به خروانق در بالای صخره ای بنا شده است . بفاصله معینی نزدیک یکصد متر از یکدیگر شش عدد برج نگهبانی وجود داشته که اکنون قسمتی از این برجها برجا است .در سال 1243 هجری قمری (1841) میلادی با ورود سپاهیان روس به ایران این قلعه بدست سپاهیان روس افتاد.

منبع:

http://www.tabriz.ir{C}

گرد آوری وبازنشر: گروه گردشگری شهر مجازی ایرانیان

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد