شهر مجازی

ما را دنبال کنید


قلعه های سمنان

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 271 استان : سمنان شهر : سمنان

قلعه های سمنان

قلعه‌هاي سارو

در 10 کيلومتري شمال شرقي سمنان در نقطه اي کوهستاني به نام سارو آثار دو قلعه بسيار محکم و تسخير ناپذير موجود است که طرز ساختمان و انتخاب محل بناي آنها قابل توجه و درخور تحقيق است. اين قلعه ها در دو طرف کلاته يا مزرعه سارو که چشمه ساري زيبا است واقع شده اند.

قلعه شمالي بر اثر گذشت زمان و بروز سوانح طبيعي و خرابکاري افراد گنج ياب تا اندازه اي ويران شده و خالي از سکنه است ولي اسکلت محکم آن ابهت خاصي به اين دره بخشيده است.

  

 

 

قلعه کوشمغان

در سه کيلومتري غرب سمنان سه محله وجود دارد که در حال حاضر به نام هاي کوشمغان، زاواغان و کديور خوانده مي‌شوند و مجموع اين سه محله را نيز محلات ثلاث مي‌نامند.

با توجه به آثار موجود، محله هاي مذکور از محله هاي بسيار کهن سمنان محسوب مي‌شوند. نام اصلي کوشمغان کوشک مغان بود که براثر کثرت استعمال کوشمغان شده است.

در اين محله قلعه قديمي ويراني وجود دارد که در گذشته خندقي نيز در اطراف آن وجود داشت و مردم با استفاده از تخته پل وارد قلعه مي‌شدند. در قلعه که از گذشته باقي مانده يکپارچه از سنگ است.

 


قلعه زاوغان

زاوغان یکی از محله های بسیار قدیمی سمنان است به طوریکه عده ای این محله را با محلات کوشمغان و کدیور را همان سمنک تاریخی می دانند.

با توجه به این قدمت و نام زاوغان قلعه مزبور را باید یکی دیگر از آثار قبل از اسلام دانست که چندی نیز مورد استفاده سادت سجادی و ابوالفضلی که در این محله ساکن بوده اند قرار گرفته است. مصالح ساختمانی این قلعه از خشت خام و گل بوده به همین جهت به مرور ایام به ویرانه تبدیل گشته است. تا این اواخر نیز ویرانه های آن پابرجا بوده لیکن در اثر سیل مهیب سال های اخیر باقیمانده آن به کلی منهدم گشت.

           

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های سمنان


رویداد ها

افزودن رویداد