شهر مجازی

ما را دنبال کنید


قلعه میر غلام هاشمی

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 798 استان : ایلام شهر : دره شهر

قلعه میر غلام هاشمی

قلعه میر غلام هاشمی

دسترسی: استان ایلام ، شهر دره شهر ، روستای هاشم آباد ، قلعه میر غلام هاشمی

  

قلعه میر غلام هاشمی مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در شهرستان دره شهر، روستای هاشم آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۹۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه میر غلام هاشمی از آثار تاریخی استان ایلام و ثبت شده در فهرست ملی است که متاسفانه ریزش و ترک برداشتن دیوارهای این قلعه حال روز بدی را در انتظار خود دارد. استان ایلام دارای آثار تاریخی متنوعی از دوران مختلف است که در این بین شهرستان دره شهر از توابع این استان پر از آثار تاریخی به خصوص از دوران ساسانی است. در استان ایلام به فور قلعه های تاریخی یافت می شود و در اکثر نقاط استان ایلام به خصوص در شهرستان دره شهر وجود دارد.

  

یکی از سالم ترین و مهمترین قلعه های تاریخی استان ایلام بدون شک قلعه میر غلام هاشمی بوده اما متاسفانه به دلیل عدم توجه مناسب بخشی از دیوارهای این قلعه مهم تاریخی ریزش کرده  و ترک برداشته و این قلعه را در معرض تخریب قرار داده است. قلعه میر غلام هاشمی در روستای مهدی آباد از توابع در پنج کیلومتری غرب ن دره شهر قرار دارد. بنای قلعه توسط میر غلام هاشمی یکی ازوالیان میر در شهرستان دره شهر به  سال 1303 شمسی در زمان پهلوی در دره زیبای و دیدنی سیکان در حاشیه رودخانه این همین نام ساخته شده است.

 

به دلیل آب فروان در این منطقه و زیبایی های خاص بیشتر والیان در شهرستان دره شهر اقدام به ساخت قلعه های تاریخی می کردند چه بسا از این قلعه در شهرستان زیاد است. بنای قلعه میر غلام هاشمی به سبک دوره ساسانی و به شکل چهار ایوانی و با مصالح از سنگ و ملات گچ و با کاربری نظامی مسکونی ساخته شده است. در این قلعه سه راه ارتباطی و در وسط حیات یک باغ  و حوض تقریبا مربع شکل وجود دارد. قلعه میر غلام در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است ولی هم اکنون حال و روز خوبی ندارد. اول از همه اینکه این قلعه تاریخی  توسط دختر مرحوم میر غلام هاشمی در سال 1376 به میراث فرهنگی استان ایلام واگذار شده است.

 

 

 

منابع

1. ویکی پدیا،دانشنامه آزاد [www.wikipedia.org]

2. خبرگزاری مهر [www.mehrnews.com]

3. کویرها و بیابان های ایران [www.irandeserts.com]

4. مهر ایلام [www.mehrilam.com]

گردآوری و بازنشر: ‌گروه گردشگری شهر مجازی ایرانیان

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد