شهر مجازی

ما را دنبال کنید


قلعه بابک

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 194 استان : آذربایجان شرقی شهر : کلیبر

قلعه بابک

قلعه بابک که به‌نام‌های «قلعه بابک»، «دژ بابک»، «بذ و قلعه جمهور» هم معروف است، دژ و مقر سردار تاریخی ایران، بابک خرم‌دین بوده‌است. این قلعه در نزدیکی شهر کلیبر در شمال شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد. بنای قلعه در پنجاه کیلومتری شمال شهرستان اهر و از ارتفاعات غربی شعبه ای از رود بزرگ قره سو و در سه کیلومتری جنوب غربی کلیبر واقع است. بنای جمهور مرکب از قلعه و قصر است بر فراز قله کوهستانی با نام جمهور در ارتفاع بیش از 2300 تا 2600 متر از سطح دریا.

 

اطراف این قله را از هر طرف دره هایی به عمق 400 تا 600 متر فرا گرفته است و تنها یک راه به اصطلاح (بز رو) دارد. از کلیبر تا قلعه بذ 3 کیلومتر راه صعب العبور را باید طی نمود ولی بعد از صعود به قله و ورود در قلعه رنج راه به کلی از بین می رود. بعد از حمله اعراب به ایران جنبشهایی بوجود آمد که یکی از آنها به رهبری بابک خرمدین بود که مقر جنبش در طول مبارزه در قلعه ای که بعدها به دلیل شجاعت و درایت بابک نام او را به خود گرفت بود. از جمله وقایع مهم و جالب زمان بابک آوردن دین خرمدین است که خود او رهبرش بود.

 

قبل از اینکه به دروازه قلعه برسیم از معبری به صورت دالان باریک که 200 متر از دروازه قلعه فاصله دارد و زیر سلطه و نظر نگهبان است باید عبور نمود پس از صعود از مدخل دیگری با پلکانهایی تقریبا نا منظم عبور میکنیم ابتدا به بنای قصر که دو طبقه و سه طبقه است بر میخوریم طرفین مدخل به وسیله دو ستون کاذب مشخص شده است (ستون کاذب = نیمه ستون که به دیوار تکیه میدهد ) . پس از آن تالار اصلی است که اطراف آن را هفت اطاق فرا گرفته است . اطاقها به تالار مرکزی مربوط میشوند . در جبهه شرقی قصر تاسیسات دیگری مرکب از اطاقها و آب انبار ها ساخته اند سقف آب انبارها باطاق جناقی و گهواره ای استوار شده اند . در جبهه شمال غربی قصر از پلکانهایی سرتاسری که اکنون ویران شده و قسمتهایی از آن بیرون از خاک است

 

 به بخش رفیع بنا صعود میکنیم که مدخل آنرا ردیف پلکانها با دو نیمه ستون شتون مشخص میکنند در قسمت علیای این نیمه ستونها محلی برای دیده بانها جایسا زی شده و محدوده پس از آن که در چند بخش تشکیل شده احتمالا جایگاه سربازان بوده که به همه چیز و همه جا تسلط کامل داشته اند. از همینجا بوده است که بابک خرم دین قهرمان تاریخی ایران و یارانش بمدت بیست و چند سال عساکر عرب را که به قصد محاصره و کوبیدن جنبش او آمده اند در کوه‌ها و کتلها سرگردان کرده و با شبیخونهای خود آنها را از دم تیغ گذرانده و به عزیمت وادارشان کرده اند. بر طبق کاوش و حفاریهای پژوهشی که در قلعه بذ انجام شده در چهار اطاق قصر پلکانی در اطاق آلات جرب پوسیده در اطاق سفالینه هایی تا اواخر قرن سوم هجری در اطاق بالاخره سکه هایی مربوط به دوره اتابکان بدست آمده همچنین قسمتی از کف آجری اطاقهای برداشته شده و چندین تنور و سفالینه های زیبایی مربوط به قرن سوم هجری کشف شده که مسلم گردید که این دژ یکی از بناهای بابک و جایگاه اصلی قهرمان ملی و دلاور آذربایجانی است که حتی بعد از به شهادت رسیدن وی مورد احترام و دارای سکونت بوده است. امروزه قلعه بابک پر طرفدارترین جاذبه گردشگری در استان آذربایجان شرقی بوده و از اوایل فروردین ماه تا اواخر آبانماه پذیرای ده‌ها هزار نفر گردشگر می‌باشد.

 

مسیر دسترسی

از طریق تبریز- اهر- کلیبر، سه مسیر برای صعود به قلعه پیشنهاد می‌گردد. 1- مسیر هتل بابک-قلعه- هتل بابک  آسانترین مسیر ). 2- مسیر هتل بابک- قلعه- قلعه دره سی ( در مسیر برگشت به قلعه دره سی از جنگل زیبای قلعه درسی عبور خواهید کرد . 3- مسیر قلعه دره سی- قلعه- قلعه دره سی (این مسیر بهترین مسیر برای صعود به قلعه بوده و برای اشخاصی که از آمادگی بدنی نسبتاً بالایی برخوردار می‌باشند توصیه می‌گردد)

منابع:

http://www.tebyan.net

http://www.4eghlim.com


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد