شهر مجازی

ما را دنبال کنید


غار بره زرد

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 418 استان : ایلام شهر : دره شهر

غار بره زرد

غار بره زرد

مسیر دسترسی

برای دیدن این این غار باید راهی ایلام شوید و از آنجا از طریق جاده خاکی مله پنجاب به باریکاب سفر کرده و یا از مسیر جاده ایلام - دره شهر راهی شوید. یادتان باشد که جاده خاکی مله پنجاب به باریکاب فقط برای خودروهای کوهستان و شاسی بلند مناسب است و آن هم در شرایطی که باید در باریکاب خودرو را ترک کنید و یعد از حدود 45دقیقه کوهنوردی به غار برسید. اگر از مسیر جاده ایلام- دره شهر راهی شوید هم باید در روستای زیفل یا پاکل گراب خودرو را پارک کنید و بعد از حدود 2ساعت کوهنوردی به غار بره زرد برسید.

آدرس : 35 کیلومتری مسیر ایلام – دره شهر و در نزدیکی روستای پا کل

عکس هوایی از منطقه

برای مشاهده در اندازه اصلی تصویر را ذخیره نمایید


 

غار عظیم کناتاریکه بره زرد در ارتفاعات سیوان کوه بدره در فاصله 35 کیلومتری مسیر ایلام – دره شهر و در نزدیکی روستای پاکل قرار دارد. این غار یک حوضچه آبی پرده های سنگی ، صد ها ستون و مجسمه استالاکتیکی و استالاگمیتی دارد و تالارها، چاه ها و دهلیز ها و دالان های متعددی از لحظه ورود به داخل غار تا عمق 350 متری نظر هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند. سردی هوای داخل غار موجب شده است که در طول سال هیچ نوع جانوری در آن زندگی نکند، ولی اکسیژن کافی و هوای مطبوع و دلپذیری در داخل غار جریان دارد. ارتفاع بعضی از تالار های داخل غار به 12 متر می رسد.

  

ایلام سرزمین شگفتی هاست. جایی که جاذبه های طبیعی به شکل اسرارآمیزی گردهم آمده اند تا این سرزمین تاریخی را تبدیل به یک موزه طبیعی کنند. این بار اگر گذارتان به این موزه سرسبز افتاد، پیشنهاد می کنیم سری به غار «بره زرد» بزنید که بدون شک یکی از بکرترین و بی نظیرترین غارهای کشور است. غاری که در 45کیلومتری جاده ایلام به دره شهر و امتداد این جاده قرار گرفته است. جایی در ارتفاع 3000هزار متری از سطح دریا که قرن هاست در دل کوه سیوان حضور دارد.

  

غار بره زرد با استالاگمیت های زیبا و بلورهای سنگی دست نخورده اش می تواند باعث شگفت زدگی شما شود. اما این تنها جاذبه غار بره زرد نیست. این غار با یک حوضچه آبی، پرده‌های سنگی، صدها ستون و مجسمه استالاکتیتی و استالاگمیتی در اعماق 350 متری اش هر لحظه شما را شگفت زده تر می کند.

  

دهانه ورودی غار آنقدر تنگ است که فقط یک نفر آن هم به صورت سینه‌خیز می‌تواند از آن عبور کند. از این به بعد هر چه پیش تر بروید، می توانید تالارها، چاه‌ها، دهلیزها و دالان‌های زیادی را بینید که گشت و گذار در آن ها لذت یک سفر ماجراجویانه را برایتان به ارمغان می آورد. در غار بره زرد هرچه پیش تر روید، با افزایش ارتفاع رو به رو می شوید. تا جایی که ارتفاع بعضی از تالارهای داخل غار به 12 متر می‌رسد اما این به معنی آن نیست که در طول غار مجبور به حرکت نشسته و سینه خیز نیستید!

  

هوای داخلی غار بره زرد که مردم محلی آن را با نام های غار کنا تاریكه و کنا نام می شناسند، آنقدر سرد است که این غار هیچ وقت به عنوان پناهگاه جانوری یا انسانی مورد استفاده قرار نگرفته است. حتی برخی از غارنوردانی که به بره زرد سفر کرده اند از وجود اسکلت و بقایای بزهای کوهی خبر داده اند که به دلایلی مثل سرما، سقوط از ناهمواری های غار یا ریزش سقف یا حتی راه گم کردن آنها در گذشته ای نسبتا دور تلف شد ه اند و این تنها رد موجود از جانوران در این غار است. با این حساب می توان غار بره زرد را غار متروکه ای دانست که در طول دوران تنها جاذبه گردشگری داشته است.

 

 

منابع

1.ایران پدیا [www. iranpedia.ir]

2.ایلام امروز [ www.ilamtoday.com]

3. فارس دید [www.farsdid.com]

گردآوری و بازنشر: گروه گردشگری شهر مجازی ایرانیان

 

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد