شهر مجازی

ما را دنبال کنید


غارسهولان

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 198 استان : آذربایجان غربی شهر : ارومیه

غارسهولان

غار سهولان

سهولان يكي از مهمترين و كم‌نظيرترين غارهاي طبيعي كشور و از شگفت‌انگيزترين جلوه‌هاي طبيعت زيباي سرزمين آذربايجان غربي است كه از ديرباز براي ساكنان منطقه مكاني شناخته شده بود و حتي در قسمتهايي از آن از دورانهاي قبل از ميلاد، انسانها سكونت داشته‌اند. اين غار در اثر پيگيريهاي اداره كل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي و بر اساس مصوبه شماره 169 شوراي عالي حفاظت محيط زيست به عنوان اثر طبيعي، ملي در فهرست مناطق چهارگونه تحت مديريت سازمان حفاظت زيست درآمده است.

 

موقعيت جغرافيايي :

غار سهولان در 46 درجه شرقي از نصف‌النهار گرينويچ و 36 درجه و 46 دقيقه عرض شمالي واقع شده است

زمين شناسي غار :

پوسته خارجي كوه (كوتر) كه غار درون آن قرار دارد از سنگهاي آذرين از نوع آندريت و بازالت پوشيده شده ولي لايه‌هاي زيرين متشكل از لايه‌هاي رسوبي از نوع مارن و ماسه سنگ است و به نظر مي‌رسد غار قبل از تشكيل در ارتفاع پايين‌تري از سطح فعلي و انباشته از آبهاي زيرزميني بوده است انحلال لايه‌هاي رسوبي سست بالاتر و سقوط آنها بر اثر فعاليتهاي زمين‌شناسي دوره كرتاسه (قريب70 ميليون سال قبل) موجب پديد آمدن غار فعلي شده كه آب بالا آمده از منافذ موجود در زيرزمين رسوخ پيدا كرده و از دل چشمه‌هاي دره پايين دست در سمت چپ جاده جاري مي‌شود و همين باعث ايستايي سطح آب درياچه شده است

اين غار نخستين‌بار توسط ژاك دو مورگان فرانسوي مورد كاوش و بررسي قرار گرفته است. وي كه در روزهاي اول تا چهارم اكتبر سال1890 ميلادي يعني حدود 107 سال پيش از اين غار ديدن كرده است.

در خلال سالهاي جنگ جهاني دوم غار سهولان براي دومين بار توسط يك هيئت انگليسي نيز مورد تحقيق و مطالعه قرارگرفته ولي از يادداشتها و گزارشهاي گروه تا بحال مطلبي در دست نيست، در حال حاضر مجموعه غارآبي، خشكي سهولان به مساحت 2هكتار بر اساس مصوبه شماره 169شوراي عالي محيط زيست به عنوان اثر طبيعي ـ ملي شناخته شده است. اين غار به موجب بند الف ـ ماده3 قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست، جزء مناطق تحت مديريت سازمان محيط زيست مي‌باشد.

 

اخبار ارومیه: سهولان؛ دومین غار آبی کشور/ رونق گردشگری سهولان با ابتکار مرد روستایی. روستای سهولان در شهر مهاباد شاید تا همین ده سال پیش جزو یکی از روستاهای محروم استان آذربایجان غربی بود اما امروز به همت یک روستایی نه تنها به مهمترین جاذبه گردشگری استان تبدیل شده است بلکه در این روستا تقریبا یک نفر از هر خانواده در صنعت گردشگری فعال شده است. ، سال ١٨٩٦ ژاک دمورگان جهانگرد فرانسوی با راهنمایی اهالی روستای سهولان موفق به کشف غار سهولان در نزدیکی شهرستان مهاباد استان آذربایجان غربی شد. او تا عمق ٢٠٠ متری غار پیش رفت و از دهانه دوم بازگشت. پس از آن نیز در سال 1350 هجری شمسی یک هیئت غارنورد از دانشگاه آکسفورد در روستا اردو زده و با تجهیزات کاملی از غار دیدن کردند. آن زمان مردم روستا فقط نظاره گر فعالیت آنها بودند.اما در این میان یکی از روستاییان به نام مازوچی این موضوع را جدی گرفت و پا به پای گروه خارجی برای کشف راههای جدید ورود به غار تلاش کرد. این گروه پس از خروج از روستا درباره غار نوشتند: غار سهولان یکی از عجیب ترین غارهای آبی جهان است.در سال 1370 هم هیئتی برای شناسایی از غار دیدن کرده و اقدامات اولیه را برای ایجاد سایت گردشگری غار سهولان ایجاد کردند.

 

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد