شهر مجازی

ما را دنبال کنید


عمارت رکیب خانه

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 189 استان : اصفهان شهر : اصفهان

عمارت رکیب خانه

عمارت رکیب خانه – موزه هنرهای تزئینی

عمارت تاريخي «ركيب خانه» كه در مركز شهر اصفهان و نزديك بناهاي مشهوري همچون «تالار اشرف» ، «كاخ چهلستون»، «عاليقاپو» و «توحيد خانه» قرار دارد از جمله بناهاي بافت قديم اصفهان به شمار مي رود كه در اوائل قرن يازدهم هجري مقارن با سلطنت شاه عباس اول به عنوان يكي از بناهاي مجموعه دولتخانه صفوي احداث شد. با مراجعه به منابع و مآخذ مختلف دوران صفوي و با توجه به كلمه «ركيب خانه» مشخص مي شود كه اين عمارت محل نگهداري لوازم سواركاري و يراق آلات اصطبل دولتي بوده است.

با اضمحلال حكومت صفويه عمارت «ركيب خانه» متروك گرديد و بعدها در عصر قاجار به دستور حاج محمد حسين خان صدر اصفهاني صدر اعظم نيك انديش فتحعليشاه احياءشد. در دوره حكومت «مسعود ميرزا ظل السلطان» بعد از انجام تعميرات و الحاقاتي كه با آن دوره سازگار بود به عنوان محل زندگي اين حاكم تعيين گرديد.

در دوران پهلوي اداره آمار و ثبت احوال اصفهان در اين محل مستقر شد و تغييراتي در ساختمان و مخصوصاً در جبهه غربي آن صورت گرفت.

در سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي «ركيب خانه» مورد مرمت اساسي قرار گرفت و بعد از بازسازي مقرر شد اشياء موجود در موزه هاي هنرهاي تزئيني تهران و بقيه اشياء قديمي به اصفهان متقل و در اين ساختمان به معرض تماشاي عموم گذاشته شود. در اجراي اين هدف در تابستان 1375 گنجينه هاي تزئيني رسماً افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت.

در حال حاضر اين گنجينه با فضائي به مساحت 2600 متر مربع و حدود 1200 متر فضاي نمايشگاهي با در برگرفتن هفت بخش دائمي صدها اثر نفيس هنري را براي بازديد عموم عرضع كرده است. 7 بخش اين موزه عبارت است از :

1- بخش خط و كتابت 2- آثار لاكي و روغني 3- دستبافته ها و رودوزيهاي سنتي 4- نگارگري 5- آثار فلزي 6-آبگينه ، سفال و چيني 7- آثار چوبي

بخش خط و كتابت مجموعه اي از قطعات خوشنويسي اوراق و مجلدات قرآن كريم، احاديث، كتب ادعيه و اشعار مي باشد كه بوسيله هنرمندان و خوشنويسان نامدار و بلند آوازه همچون محمد صادق خوانساري و ميرعلي هروي و محمد هاشم لؤلؤ اصفهاني كتابت شده است.

بخش آثار لاكي مجموعه زيبايي از انواع اشياء لاكي مذهّب، قلمدانها، جاي طومار، قابهاي آئينه، تراز و جلد آلبوم و ... است كه از اساتيد بزرگي همچون آقا صادق ميرزا باباي شيرازي، سميرمي، فتح ا... شيرازي و آقا نجفعلي اصفهاني به يادگار مانده اند و با نقوش مختلف گل و مرغ ، تكچهره، صورت سازي، ترنج و سر ترنج شكارگاه زينت يافته‌اند.

در سومين بخش منسوجات متنوع و كم نظيري از نمونه هاي آثار دوره صفوي تا قاجار به نمايش گذاشته شده اند. قلمكاري هاي ساخت اصفهان و قاليچه هاي معروف «بشريت» و «شكار چرخ» كه طراح آنها مرحوم عيسي بهادري است از ديگر آثاري است كه در اين موزه به نمايش گذاشته شده اند در بخش نگارگري آثار نگارگري ايراني در سبك و شيوه هاي مختلف به نمايش در آمده اند كه از آن جمله مي توان مينياتورهاي هرات، اصفهان، تبريز و تك چهره هاي قاجاري را برشمرد. تابلو ارزشمند و نفيس «چوگان» اثر استاد حاج ميرزا آقا امامي اصفهاني كه به شيوه سوخت و معرق و مينياتور روي چرم خلق شده از آثار جالب اين بخش مي باشد.

در بخش آثار فلزي زيورآلات طلا و نقره، كمربند، قلاب كمر، قاب دعا، انواع قوطي، قفل، قلمدان، سرقليان، قاب آئينه، باروت دان، انفيه دان، عود سوز، جامهاي چهل كليد، قيچي، چاقو و ... به نمايش درآمده اند. از جمله اين آثار مي توان به سيني مليله نقره و طلاكار استاد عباس زنجاني اشاره كرد كه در قرن 13 هجري قمري ساخته شده است. در بخش آبگينه، چيني و سفال آثار زيبائي از بلورهاي مرصع و كريستال هاي تراشدار و شمايل شاهان قاجاري و قاب و قدح هاي اهدائي به رجال و حكام قاجاري كه در اصفهان ساخته شده اند به نمايش در آمده اند.

در آخرين بخش موزه كه شامل آثار چوبي است بينندگان شاهد آثار نفيسي از صنايع چوبي سنتي مانند خاتم سازي، منبت كاري، مشبك و معرق خواهند بود كه انواع قاب آئينه، رحل و جعبه قرآن، قلمدان، جعبه آرايش، قاشق و ملاقه هاي مختلف از آن جمله هستند. نمايشگاه هاي مختلفي نيز به مناسبت هاي گوناگون در موزه بر پا ميگردد كه اكثز آنها در ارتباط با هنرهاي اسلامي همچون خوشنويسي و نقاشي هاي قهوه خانه اي و غيره مي باشند.

گنجينه هنرهاي تزئيني اصفهان واقع در خيابان استانداري از جاذبه هاي بسيار جالب شهر اصفهان مي باشد كه بازديد كنندگان ايراني و خارجي از آن بازديد مي كنند


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد