شهر مجازی

ما را دنبال کنید


سلطان زیر آبه

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 828 استان : خراسان رضوی شهر : قوچان

سلطان زیر آبه

محوطه باستانی زیرابه و جام در حوالی مزار امامزاده سلطان زیرابه واقع در روستای اماموردیخان قوچان قرار دارد. مردم منطقه معتقدند شهری به نام شهر جام در این محل وجود داشته است.  همان گونه که در عکس ها مشخص است این شهر به صورت هلالی شکل در دامنه کوه و در کنار چشمه زیرابه (زیراوێ به زبان کردی کرمانجی) قرار داشته است. این شهر احتمالا در اثر رانش زمین و یا زمین لرزه ویران شده است که نظر دوم صحیح تر  است. چند خانه نیز در کوه مشرف بر این شهر و چشمه ی زیرابه قرار داشته که احیانا محل دیده بانی و یا محل سکونت حاکمان آن بوده است.

 

وجود فراوان تکه های سفالین و سنگی شکسته و همچنین تکه های شیشه و کاشی های زیبا به رنگ های فیروزه ای، زیتونی، و دیگر رنگ های ملایم حاکی از تمدنی کهن در این محوطه دارد. همچنین وجود تکه های فراوان استخوان که در طی حفاریها بیرون ریخته است نشان دهنده ی دفن شدن این شهر قدیمی در زیر آوار است.. در مورد قدمت این منطقه ی باستانی باید کارشناسان مربوطه نظر بدهند اما آنچه از شواهد معلوم است قدمتی طولانی را نشان می دهد.

  {C}

 

 

حفاری های غیرمجاز توسط افراد جهت پیداکردن اشیاء عتیقه و قدیمی از دیرباز در این محوطه صورت گرفته است. این حفاریها در سالهای اوایل دهه ی 1350 (سالهای 1353 و 1354) به اوج خود رسیده و طبق گفته ی اهالی در این حفاری ها اشیاء قدیمی عتیقه و گرانبها از جنس طلا و سفال و … کشف شده است. افرادی که به این منطقه تشریف برده اند حتما آثار حفاری ها و کندن زمین در اطراف چشمه زیرابه را مشاهده نموده اند. برخی از اهالی روستا پیدا شدن دستگاه کرت کش طلایی منقش به نقش های گل و بلبل (پلکش= دستگاهی که با آن کرت درست می کنند) و ده ها قطعه ظرف و ظروف سفالین و چینی و همچنین سکه ها و جام های طلایی طی این مدت سخن می گویند. این حفاری ها به حدی بوده است که آثار آن هنوز به راحتی در سطح زمین قابل مشاهده است. در طول این سالها به بارها شاهد حفاری های شبانه به قصد یافتن گنج بوده ایم.

{C}

 

 

 

در دی ماه 1390 که برای گشت و گذار به این محل رفته بودم متوجه چند حفاری جدید شدم  که خاک تازه و وجود برف بر روی زمین حاکی از حفاری در چند شب قبل از آن بود (عکس ها را مشاهده نمایید). مشاهده ی تکه های استخوان در داخل خاک بیرون ریخته شده از گودال حاکی از کار عجولانه این افراد حکایت می کرد.  به دلیل سرمای هوا و به طبع آن رفت و آمد کمتر اهالی جهت کار و کشاورزی در آنجا و دور بودن این مکان از روستای اماموردیخان این حفاری ها صورت گرفته است و این افراد سوداگر از سکوت این شب های سرد زمستان استفاده کرده و با خیال راحت آن آن هم در آن ارتفاع به حفاری مشغول شده اند. البته این اولین بار نیست و بارها اهالی روستا که برای آب گرفتن شبانه به زیرابه می روند متوجه این حفاریها شده اند که منجر به نیمه کاره رها کردن و فرار این سوداگران شده است.

{C}

 

 

 

متاسفانه طی این سالیان هیچ وقت شاهد پیگیری سازمان های مربوطه برای حفظ و حراست و حتی معرفی و ثبت این محوطه ی باستانی نبوده ایم و می طلبد که با اقدامات لازم و حفاریهای هدفدار و منسجم این منطقه ی باستانی کشف و معرفی گردد

  

 

قبل از این نیز در دهه ی هفتاد خورشیدی درب بزرگ چوبی با ارزش امامزاده سلطان زیرابه شبانه به سرقت رفت. این درب قدیمی دارای طراحی بسیار زیبا و منحصر به فرد بود. پس از آن بسیاری از قرآن ها و سنگ قبرهای قدیمی و سایر اشیا و ظرف و ظروف قدیمی (از جمله ظروف مسی) و همچنین بسیاری از فرش ها و جاجیم ها و گلیم های وقفی و نذری موجود در این مکان به دلیل عدم رسیدگی و نداشتن متولی به مرور توسط غارتگران به سرقت رفت. حتی چندین بار ضریح چوبی و قبر تخریب شد.

{C}

 

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد