شهر مجازی

ما را دنبال کنید


سردرباغ ملی

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 54 استان : تهران شهر : تهران

سردرباغ ملی


{C}

اطلاعات کلی

نام : سردر باغ ملی

کشور:  ایران

استان: تهران

شهرستان: تهران

 

اطلاعات اثر

نوع بنا: دروازه

کاربری : عمارت، باغ، سردر

دیرینگی: دوره قاجار

دورهٔ ساخت اثر: دوره قاجار

بانی اثر: جعفرخان کاشانی، رضا پهلوی

 

اطلاعات ثبتی

شمارهٔ ثبت: ۱۹۶۸

تاریخ ثبت ملی: ۲ اردیبهشت ۱۳۷۶

  

آدرس: ایران - تهران - منطقه 12 - امام خمینی - نرسیده به خیابان فردوسی

سردر باغ ملی، از بناهای به جا مانده از دوره قاجار می‌باشد که در سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ توسط جعفرخان کاشانی احداث شده‌است. این بنا در خیابان سپه سابق (امام خمینی فعلی) واقع است که در ضلع غربی آن وزارت امور خارجه و در ضلع شرقی آن اداره پست زمان رضا شاه پهلوی وجود دارد. سر در باغ ملی و ساختمان‌های مجاور آن به دستور مستقیم رضا شاه و توسط جعفر خان کاشانی و کمک آلمانی‌ها در زمان پیش از بر افروخته شدن آتش جنگ جهانی دوم در تهران که پایتخت بود ساخته شد. در معماری داخلی آن از تصاویر کوروش و مردمان عهد هخامنشی استفاده شده‌است. کاشی کاری این بنا را استاد حسین کاشی پز انجام داده است. اینها بدین سبب است که معرفی فرهنگ ایرانیان در آن زمان به دلیل اینکه آلمان‌ها و ایرانیان هر دو از نژاد آریایی هستند شدت گرفت.

  

در بالای این سردر پرچم شیر خورشید از هر دو طرف کشیده شده بود که در زمان جمهوری اسلامی اقدام به پاک کردن نشان شیر خورشید از آنها کردند. اکنون نیز از آن به عنوان بنای تاریخی یاد می‌شود که در آن فیلم‌هایی مانند مدار صفر درجه که داستانی در زمان عهد رضا خان است ساخته شده‌است.

عمارت سردر باغ ملی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در تهران، خیابان امام خمینی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

عمارت سر در باغ ملی

عمارت سر در باغ ملی یکی از دیدنی ترین میراث تاریخی تهران محسوب می شود که در قلب مرکز تاریخی و فرهنگی شهر قرار گرفته است این اثر تاریخی در سال 1340 هجری قمری در دوره قاجار در جنوب میدان مشق احداث شد.

 

بعدها از آنجا که بخش بزرگی از زمین های مشق به باغ اختصاص پیدا کرد به این نام شهرت یافت در دوره سردار سپهی رضا خان در جنوب این میدان سر دری وجود داشت که پس از اعمال تغییرات و تغییر کار بری میدان از محل تمرینات نظامی به باغ ملی ،سر در مذکور تخریب و به جای آن عمارت سر در فعلی بناشد و به نام سر در باغ ملی شهرت یافت .

بر اساس تصاویر به جا مانده ، عمارت فعلی شباهت زیادی با سردر تخریب شده دارد و نمای سر در باغ ملی از سه دروازه و هشت ستون آجری که دو به دو صورت مورب نزدیک به هم و دو سوی طاق قرار دارند شکل گرفته است.

درگذشته بر اساس یک عکس قدیمی در طرفین ، دروازه های کوچک دو اتاق متقارن نیز وجود داشته است.

در پیشانی بنا کتیبه ای زیبا به خط نستعلیق و روی کاشی کار شده و هر 6 لنگه در این دروازه و همچنین سه قاب نیم دایره بالای آنها با تکنیک ریخته گری در محل قورخانه تهران ساخته شده است .

دروازه های عمارت سر در باغ ملی سالیان دراز به عنوان راه ارتباطی بین خیابان های سپه و ساختمان اداری و نظامی شمال این خیابان محسوب میشد

این دروازه محل عبور انواع اتومبیل های سبک و سنگین بوده که آثار تصادف های متعددی هنوز در بدنه و سر آن به چشم می خورد. این عمارت تاریخی در سال 1376 به شماره ثبت 1968 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این محوطه اکنون در وسط اداره های مرکزی پست تهران ، شهربانی کل کشور و ثبت قرارداد.

ساختمانی که زمانی شرکت نفت بود ، اکنون بخشی از وزارت خارجه را در خود جای داده و قزاق خانه که قدیمی ترین ساختمان باغ ملی محسوب می شود در اختیار ارتش است.

  

با توجه به نیاز به بازسازی و مرمت این عمارت تاریخی ارزشمند در فاصله سال های1377تا 1379 با اعتباری معادل 350 میلیون ریال انجام شد که شهرداری منطقه 12 نیز با اعتباری معادل 120 میلیون ریال برای تغییر مسیر جوی خیابان ملل نسبت به خاکبرداری و اصلاح محوطه مقابل سردر باغ ملی اقدام کرده است.

  

کندن لایه های آسفالت و سازمان دهی ضلع شمالی و جنوبی پایه های بنا و حذف جدول های بتونی موجود در زیر لایه های آسفالت ، احداث دو کانال دفع رطوبت در کنار پایه های شرقی ، احداث سنگفرش در فضای مرمت شده با سنگ شبه گرانیت ، تعمیر دروازه شرقی ، پاکسازی بخش زیر شیروانی ، رنگ آمیزی سطوح و فضای طبقه فوقانی سردر باغ ملی ، اجرای طرح نورپردازی فضا از جمله اقدامات انجام گرفته جهت باز سازی بدنه یکی از قدیمی ترین میراث کهن تهران محسوب می شود. همچنین دروازه غربی و اصلی مجموعه بخشی از قسمت های پوسیده درها مرمت و ترمیم شده است.

  

مراسم افتتاحیه و باز گشایی این عمارت تاریخی آبان سال 1383 با اجرای مراسم سنتی نقاره زنی در محل سردر باغ ملی و با حضور مسوولان عالی رتبه فرهنگی کشور برگزار شد.

 

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های تهران


رویداد ها

هجدهمین دوره نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته
هجدهمین دوره نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته
چهارمین دوره نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر تهران
چهارمین دوره نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر تهران
ششمین دوره نمایشگاه صنایع دستی ارومیه
ششمین دوره نمایشگاه صنایع دستی ارومیه
 دومین دوره نمایشگاه و جشنواره ملی گردشگری ارومیه
 دومین دوره نمایشگاه و جشنواره ملی گردشگری ارومیه
افزودن رویداد