شهر مجازی

ما را دنبال کنید


روستای کلم

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 908 استان : ایلام شهر : دره شهر

روستای کلم

روستای کلم

دسترسی: مختصات جغرافيايي 46 درجه و 54 دقيقه طول شرقي و 33 درجه و 21 دقيقه عرض شمالي، در فاصلة 30 کيلومتري شمال غربي شهر بدره و 120 کيلومتري جنوب شرقي شهر ايلام قرار گرفته است.

  

یکی از روستاهای استان ایلام که به روستای بوته های سرسبز مشهور است روستای "کلم" است .

کلم بدون شک زیباترین روستای استان ایلام است و ظرفیتهای نهفته گردشگری و تاریخی و مذهبی در این روستا باعث شده این روستا هر سال و به خصوص در ایام تابستان و بهار و حتی زمستان و پاییز، گردشگران زیادی حتی از کشورهای خارجی به این روستا سفر کنند.

روستای کلم در 70 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد و در تقسیمات استان ایلام جزو شهرستان دره شهر است.

برای رسیدن به روستای کلم باید از جاده های پر پیچ و خم و جاده قدیمی دره شهر به ایلام رفت و از جاذبه های گردشگری روستا بهره برد.

  

قرار گرفتن در بین کوه ها، درختان بلوط، باغات فراوان، آب و آثار تاریخی، امامزاده، مراکز پرورش ماهی در روستای کلم باعث شده این روستا به روستای "هدف گردشگری" تبدیل شود.

در این روستا باغات فروانی از درختانی چون انار، گردو، انگور و محصولاتی مثل برنج محلی وجود دارد که این روستا در تولید محصولات کشاورزی در استان نیز نقش مهمی دارد.

در روستای کلم، زیبایی باغات در هوای دلنشین پاییزی باعث آرامش خاصی برای گردشگران می شود که این روستا را نسبت به دیگر مناطق کشور متمایز کرده است.

وجود باغ در روستا همراه با کوه های پوشیده از درختان بلوط تلفیقی از زیبایی ها را به هم آمیخته است که چشم هر گردشگری را خیره وا می دارد.

  

کلم مرکز اصلی پرورش ماهی در استان ایلام

وجود آب در منطقه کلم باعث شده است تا روستای کلم به عنوان مرکز اصلی پرورش ماهی در استان ایلام و حتی غرب کشور باشد.

در این منطقه بیش از 9 مرکز پرورش ماهی قزل آلا وجود دارد که هر یک از این مراکز بین 40 تا 50 تن ماهی تولید می کنند و نقش مهمی در تامین نیاز ماهی استان دارند.

روستای کلم به عنوان روستای نمونه استان ایلام انتخاب شده و یکی از روستاهای هدف گردشگری در استان است اما متاسفانه از ظرفیتهای گردشگری این منطقه برای استان استفاده نشده است.

  

وجود دو اثر تاریخی در روستای کلم بر روی یکی از تپه های روستا باعث شده این روستا قدمت تاریخی داشته باشد. این دو اثر تاریخی به مرور زمان به طرز شدیدی تخریب شده اند.

وجود این آثار تاریخی که یکی از آنها طبق شواهد یکی از قلعه تاریخی مربوط به دوره ساسانی است نشان می دهد که حکمرانان ساسانی به این منطقه خوش آب و هوا توجه خاصی داشته اند و از این منطقه برای زندگی استفاده کرده اند.

علاوه بر این قلعه تاریخی آثار دیگر نیز در روبروی این قلعه وجود دارد که متاسفانه این اثر نیز تخریب شده است و مسئولان به آثار تاریخی روستا هم توجه نکرده اند.

  

روستای کلم دارای آثار تاریخی آتشکده و قلعه تاریخی دوران ساسانی، امامزاده سد تاج الدین و سید نظام الدین از نوادگان امام موسی کاظم(ع)، طبیعت بکر پشته کلم، مراکز پرورش ماهی که شرایط جهانی دارد، انواع میوه و...است.

برنج عبربو به عنوان یک برنج محلی و سبزی این روستا در استان ایلام مشهور است.

وجود آبشارها، زمین های مستعد کشاورزی و باغات سرسبز، این روستا را از دیگر روستاهای کشور متمایز کرده است.

 

تصاویری از روستای زیبای کلم

 

 

منابع

1. ایلام امروز [www.ilamtoday.com]

2. تبیان نیوز [www.news.tebyan-zn.ir]

3. عکس ایلام [www.aksilam.com]

4. خبرگزاری مهر [www.mehrnews.com]

5. معرفی روستای کلم [www.kolm.loxblog.com]

گردآوری و بازنشر: گروه گردشگری شهر مجازی ایرانیان

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد