شهر مجازی

ما را دنبال کنید


روستاهای قائنات

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 752 استان : خراسان جنوبی شهر : قائنات

روستاهای قائنات

روستای روشک

 روستای روشک در 21 کیلومتری شهرستان قاین واقع شده واز جمله محصولات مهم آن زرشک وزعفران می باشد آمار رسمی جمعیت روستا بر اساس سرشماری سال 1385 به تعداد خانوار : 36 می باشد

روستای خونیک گدار

روستای خونیک گدار یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان قاینات می باشد.فاصله خونیک گدار تا مرکز شهرستان(قاین)20کیلیو متر می باشد که در قسمت جنوب شهرقاین واقع است. این درختان سرو بیش از هزار سال قدمت دارند.

روستای فورگ

فورگ روستایی در ۱۰۷ کیلومتری جنوب شرقی بیرجند و در شهرستان قائنات با ۱۹۵خانوار و ۸۲۳ نفر جمعیت می باشد. این روستا در میان اشجار فراوان محصور شده و دارای آب و هوای خوبی می باشد.ساختمانهای روستا روی تپه ها و ارتفاعات بلند قرار دارد و مردم این روستا از نزاد تاجیک و حنفی مذهب می باشند. برخی تاریخ ساخت روستا را از زمان کیقباد و برخی دیگر از زمان تیموریان و تعدادی هم بر این می باشند که از زمان افشاریه بوده است.شغل اکثر مردم این ناحیه کشاورزی و باغداری می باشد و دامداری شغل دوم آنها محسوب می شود. زرشک مهمترین محصول آنان و شاخصه این مناطق می باشد.فورگ به لحاظ دارا بودن یکی از قلعه های بسیار زیبا و ارزشمند ایران از اهمیت خاصی در منطقه و خراسان جنوبی برخوردار است.همه اطراف فورگ را دشتهای وسیع با باغستانهای زرشک احاطه کرده و هر منظره ای در اینجا یا به قلعه ختم می شود یا به درختان سرخ زرشک که به بار نشسته اند. کوچه های تنگ، ساباط های بیشمار،معماری کوهستانی، معماری پلکانی با مصالح سنگ وخشت و آجر،ایوان، ورودی های تعریف شده همگی از ویژگیهای بارز این معماری است.فورگ به دلیل اینکه توسط فرزند کیقباد بنا شده است لذا به آن پور کیقباد می گفتند که بعدها پس از اینکه اعراب به ایران آمدند به فورکیقباد تغییر نام پیدا کرد و پس از آن به فورک و در انتها به فورگ تغییر نام داد که امروزه این روستا را به این نام یعنی فورگ می شناسند.قلعه فورگ در شمال روستا با تغییرات جزیی در شمال روستا واقع شده است.وسعت قلعه حدود ۹ هزار و ۳۰۰ متر مربع می باشد.

 

 

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منابع:ویکی پدیا


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد