شهر مجازی

ما را دنبال کنید


رحلت حضرت امام خمینی(ره)

انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۲ نویسنده : مدیرسایت بازدید : 38 استان : تهران شهر : تهران

رحلت حضرت امام خمینی(ره)

تاریخی ترین روز ایران

14 خرداد، تاریخی ترین روز برای ملت ایران است؛ روزی که یکی از گرامی ترین و عزیزترین شخصیتهای الهی به جوار رحمت الهی هجرت کرد و سیلی خروشان از اشکهای فراقِ دوستداران خمینی کبیر در این سرزمین پهناور جاری شد.

امام، شخصیتی استثنایی

امام، شخصیتی استثنایی در تاریخ معاصر ایران است. مجموعه ویژگی ها و صفات برجسته بزرگان در ایشان جمع بود. هم کلامش نافذ و گیرا بود و هم بیانش جاذب و تأثیر گذار و مهمتر اینکه رفتار و کردارش برخاسته از انضباط مستمر در همه جوانب زندگی بود.

جذابیت امام

جذابیت و جاذبه داشتن، صفتی بزرگ و خصلتی است که در مدیریت و رهبری یک گروه و اجتماع تأثیر فراوانی برجای می نهد و امام شخصیتی بود که هم جاذبه اش دلها را می ربود و هم جدیتش در خور توجّه بود.

 

رحلت حضرت امام خمینی(ره)

 

امام، نماد عدالت

امام(ره) نماد آزادیخواهی و عدالت طلبی بود و در تحقّق این دو حقیقت بزرگ، از هیچ کوششی دریغ نورزید.

عاشورای 14 خرداد

بی گمان 14 خرداد، عاشورایی دیگر بود. عاشورای خرداد 68، فراموش ناشدنی است زیرا در آن روز با غروب غم انگیز خورشید فروزان جمهوری اسلامی، اندوهبارترین لحظات را مردم وفادار سپری کردند و با گوهر عزیزتر از جانشان وداع کردند.

امام و رایحه دل انگیزش

امام، سنگین ترین حصارهای بیگانگی انسان از ملکوت را فرو ریخت و با رایحه خویش آدمی را به لاجوردی ترین آسمان یگانگی رهنمون ساخت تا ساحتِ هستی، منزلگاهی آرام بخش برای موحّدانی باشد که خدا را در همه لحظه ها فرا می خوانند.

اصلاح نفس و تأدیب باطن

«اطلاع نفس» و «تأدیب باطن» پیش نیاز پیشوایی است، هر که نتواند نفسِ سرکشِ خود را رام کند چگونه خواهد توانست، نفسهای جامعه را تحت تأثیر خود قرار دهد و امام(ره) فرزانه ای بود که توانست با ترکیه و مراقبت، از عجب و غفلت فاصله گیرد و حجابهای ظلمانی خودخواهی را پاره کند و با زیستن از خود خواهی به رستگاری نائل آید.

ذکر امام

یکی از نکات آموزنده زندگی حضرت امام(ره) مداومت در «ذکر» بود و این دقیقا یکی از راههای زنده کردن دل و حضور قلب در پیشگاه خداوند متعال است. انسانهای الهی با مداومت در ذکر، هم خود را در حضور حضرت حق، عیان تر می بینند و هم محبوب دیگر صاحبدلان می شوند.

امام و ناپایداری دنیا

دنیا گذرگاهی است برای آنان که به دنیایی جاودانه تر معتقدند. از این رو بر آن دل نمی بندند. امام(ره) نیز دنیا را ناپایدارتر از آن می دیدند که بخواهند در آن سرمایه ای بیاندوزند و یا خود را مشغول آن بدارند.

امام مصداق عینی اخلاص

از جمله چیزهایی که باعث جاودانگی عملی می شود، اخلاص است انسانهای مخلص، به دور از خواهشها، هواها و شهرت طلبی ها، خود را وقفِ خدمت به خلق کرده اند و امام مصداق عینی و عملی اینگونه اخلاص و پارسایی بودند.

قول و فعل یکسان

امام نه تنها در قول که در فعل، بسیاری از حقایق و مسایل را جامه عمل می پوشاندند و این نکته برای کسانی که می خواهند رهرو راه حقیقت باشند، بسی مهم و درس آموز است.

 

رحلت حضرت امام خمینی(ره)

 

امام و عرفان

یکی از ویژگی های شورانگیز شخصیت امام(ره) بُعد عرفانی ایشان است نگاههای عارفانه و برخوردهای عاطفی و لطیف و البته جدی در معاشرتها و مراودتها گویای شناخت واقع گرایانه ایشان از انسانها است.

فریاد بیدارگر زمان

امام(ره) فریاد بیداری زمان بود که خفتگان را از خواب جهالت بیدار کرد و ره گم کردگان را با چراغ بینش و آگاهی راه نمود و طریق سعادت و رستگاری را به آنان آموخت.

بصیرت امام

کسانی که بصیرت دارند و هماره چشم دلشان روشن است، هم خود هدایت شده اند و هم باعث هدایت دیگرانند. امام بسان خورشید حقیقت، سپهر قیرگون اندیشه ها و ریشه ها را نورباران کرد تا هم خود روشن شوند و هم دیگران را روشنایی ببخشند و این نبود مگر بصیرت برخاسته اند از ایمان.

غزل دیوان رستگاران

خمینی، ناب ترین شعر انقلاب و غزل زیبای دیوان رستگاران بود که در حیاتش شکوفه هایی از دانایی و اخلاص را پرورش داد و شمع جمع حلقه نشینان معرفت شد. حلقه نشینانی که مثنوی بلند عشق و ایمان را از ایشان آموختند.


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

25 دوره نمایشگاه بین المللی الکامپ، الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک تهران
25 دوره نمایشگاه بین المللی الکامپ، الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک تهران
برگزاری سومین دوره نمایشگاه خانه و کالای ایرانی به میزبانی قزوین
برگزاری سومین دوره نمایشگاه خانه و کالای ایرانی به میزبانی قزوین
هفتمین دوره نمایشگاه سلامت، ورزش، تغذیه و خدمات به میزبانی اصفهان
هفتمین دوره نمایشگاه سلامت، ورزش، تغذیه و خدمات به میزبانی اصفهان
افزودن رویداد