شهر مجازی

ما را دنبال کنید


دریاچه چشمه غربالبیز

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 303 استان : یزد شهر : مهریز

دریاچه چشمه غربالبیز
این دریاچه در موقعیت جغرافیایی N313134 E542411 در استان یزد واقع است. اين چشمه در ناحيه اي خوش آب و هوا و خوش منظره اي مابين شهر مهريز و شهر يزد واقع شده است. همه ساله در اوائل بهار آبي گوارا و زلال از کوه هاي اطراف آن جاري مي شود و در يک فرورفتگي طبيعي جمع مي گردد و به درياچه اي نسبتا بزرگ تبديل مي شود. در سال هاي پرآبي در اين درياچه امکان قايقراني تفريحي وجود دارد. غربالبيز با يک جاده شوسه به طول 10 کيلومتر به جاده آسفالت متصل شده است.
وجه تسميه غربالبيز را برخي به وجود چشمة موجود و نحوة غليان و جوشش آب از حفره‌ها و لا بلاي سنگها مي‌دانند و عده اي آن را به سبب وجود بافت متخلخل سطح تحتاني درياچه موجود در محل دانسته كه در هر دو حالت نحوة حركت آب شبيه عبور از منافذ يك غربال است . آب چشمه پس از جوشيدن از دل كوه وارد رودخانه شده و پس از طي مسافتي به درياچه مي‌ريزد.
اين منطقه از لحاظ تاريخي نيز داراي اهميت و ارزش فراوان مي‌باشد. وجود همين چشمه باعث تجمع انسان‌هاي گذشته در اطراف آن و ايجاد مستحدثاتي براي زندگي بوده است . با استناد به آثار كشف شده در منطقه از قبيل ظروف سفالي ، ادوات مفرغي ، بقاياي شهر باستاني و گورهاي خورشيدي، آثار تمدن هاي پي در پي اعصار حجر، مفرغ، آهن، مادها، اشكانيان و ساسانيان به وضوح قابل شناسايي است. تنوع اين آثار و همين طور سبك و شكل معماري بخش هاي جنوبي منطقه و گورهاي مكشوفه كه مربوط به اواخر اشكاني و اوايل هخامنشي مي‌باشد؛ حكايت از آن دارد كه اين محل از دير باز يكي از زيستگاه‌ها و سكونتگاه‌هاي انسان در منطقه بوده است.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد