شهر مجازی

ما را دنبال کنید


دریاچه دوقلوی سیاه گاو

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 304 استان : ایلام شهر : آبدانان

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

مسیر دسترسی: برای رسیدن به دریاچه سیاه گاو باید از درون شهر آبدانان ۸ کیلومتر جاده آسفالت را پشت سر بگذارید و با عبور از پل، ماشین را پارک کرده و ۵۰۰ متر پیاده روی سبک تا پای دریاچه خواهید داشت.

 

مسیر دریاچه دوقلوی سیاه گاو

 

دریاچه دوقلوی "سیاه گاو" واقع در شهرستان آبدانان یکی از نادرترین پدیده های طبیعی کشور است که می تواند تبدیل به جاذبه ای گردشگری در سطح بین المللی شود. یکی از شگفت انگیزترین و دیدنی ترین پدیده های طبیعی کشور دریاچه دوقلوی "سیاه گاو" شهرستان آبدانان واقع در استان ایلام است که با عمری هزاران ساله شکل گرفته است. رودخانه سیاه گاو پس از عبور از میان صخره و دره ارتفاعات کبیرکوه در 45 کیلومتری شهرستان جنوب شرقی شهرستان آبدانان به دو دریاچه تبدیل می شود که دریاچه نخست با اختلاف سطح اندک در بالادست دریاچه دوم قرار گرفته است. آب زلال، نیزار، ماهیان رنگارنگ، رقص نور در ساعات میانی روز و تشکیل طیفهای متنوع نوری ناشی از آن به این پدیده شگفت انگیز جلوه و زیبایی منحصربه فردی بخشیده است، این دو دریاچه دایره وار، هر کدام به شعاع 30 متر مربع، حدود سه متر ژرفا دارند و با یک جوی آب طبیعی به عرض یک و طول هشت متر به هم متصل هستند.

  

علت نام گذاری دریاچه سیاه گاو: بنا به گفته یکی از بومیان این بوده که در گذشته های دور در این دریاچه اسب آبی زندگی می کرده و به دلیل سیاه بودن اسب آبی و ناشناخته بودن به سیاه گاو معروف شده است. (البته این فقط یک نقل قول است و درستی آن مشخص نیست.)

 

هر چند این دریاچه در فصل بهار و اواخر زمستان از تفرجگاه های اهالی مردم استان ایلام و شهرستان آبدانان است، اما آب و هوای منطقه شرایطی فراهم آورده است که این دریاچه در هر فصلی گردشگران را به زیباییهای طبیعی خود فراخواند. از دیگر ویژگیهای این پدیده نادر، وجود املاح مختلف و گوگرد بودن آب دریاچه و وجود چشمه های جوشان شیرین داخل دریاچه است.

 

تصاویری از دریاچه دوقلوی سیاه گاو

 

 

منبع:

1.تبیان [www.tebyan.net]

2. ایران را بگردیم [www.beinabein.com]

3. ایسنا [www.isna.ir]

4. خبرگزاری مهر [www.mehrnews.com]

گردآوری و بازنشر: گروه گردشگری شهر مجازی ایرانیان

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد