شهر مجازی

ما را دنبال کنید


خانه لاری ها

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 363 استان : یزد شهر : یزد

خانه لاری ها

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اطلاعات کلی

نام: خانه لاریها و بادگیر آن

کشور:  ایران

استان: استان یزد

شهرستان: یزد

 

اطلاعات اثر

کاربری:  خانه، بادگیر

دیرینگی: دوره قاجار

دورهٔ ساخت اثر: دوره قاجار

بانی اثر: حاج ابراهیم لاری

مالک فعلی اثر: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

 

اطلاعات ثبتی

شمارهٔ ثبت: ۱۸۳۷

تاریخ ثبت ملی: ۲۴ بهمن ۱۳۷۵

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

این خانه در سال 1286 ه. ق. ساخته شده و مالك آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده است. از این مکان سابقا به عنوان خانقاه نعمت اللهی استفاده می شده است. مساحت آن حدود 1700 متر و زیر بنائی معادل 1200 متر مربع را داراست.

 

درها، پنجره ها، ارسی ها و اتاقهای آئینه كاری و نقاشی شده آن یكی از نمونه های زیبا و عالی خانه های اعیانی قرن سیزدهم است.

خانه لاریها و بادگیر آن مربوط به دوره قاجار است و در یزد، خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاورعمارت کلاه فرنگی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۳۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

خانه لاریها شامل شش باب خانه با فضاهای کاملاً معماری ویژه خانه‌های کویری می‌باشد. این خانه در سال ۱۲۸۶ قمری ساخته شده مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده‌است. سابقا بعنوان خانقاه نعمت اللهی از آن استفاده می‌شد. مساحت آن حدود ۱۷۰۰متر وزیر بنائی معادل ۱۲۰۰متر مربع را داراست. درها، پنجره‌ها، ارسی‌ها و اتاقهای آئینه کاری و نقاشی شده آن یکی از نمونه‌های زیبا و عالی خانه‌های اعیانی قرن سیزدهم است. این مجموعه همجوار بناهای تاریخی چون مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر، بقعه سید گلسرخ و برج و با روی یزد است که جمعاً شش هزار متر مربع وسعت دارد خانه لاریها به شماره ثبتی ۱۸۳۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است.


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد