شهر مجازی

ما را دنبال کنید


خانه تاریخی قاضی

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 242 استان : اصفهان شهر : آران و بیدگل

خانه تاریخی قاضی

تنها خانه قدیمی 1000 ساله  برجا مانده  در محله قاضی

شامل ايوان خشتي گلي   ودارای  اتاقها و كارگاههاي كرباس بافي(شعر بافی )  ابریشم کشی رنگرزي  مطبخ  و دالان بالا خانه و پایین خانه و حوض خانه ماهي  و اصطبل (طویله تایستانی و زمستانی ) همه (هیزم) خانه و... در شهرستان آران و بیدگل  واقع محله درب مسجد قاضي  كوچه هاي شريف و مسجد ملا علي  است که دو خانه تو درتو بوده که از قاضی شهر از آن زمان دور به ما رسیده است این بناها در واقع  شناسنامه شهر هستند  بناهای تاریخی به مانند چاه نفت باعث جذب گردشگر و آبادانی است اگر درست  مدیریت شود وحتی مهمتر چون نفت تمام می شود  و این بنا  هر روز قدیمتی و غیر قابل جایگزین  و هستند.

خانه  قاضی( کرباسی ها ) و یا سایر خانه های تاریخی در شهرمان و قدیمی شنلسنامه های شهر  وباعث آبرو  و هویت  شهر هستند که هم اکنون(2/9/1390) بوسیله شهرداری  رهگذر (دالان مال رو )و حوضخانه آن  تخریب شد. امکانی  که که باید چند سال  آینده که زیاد  دیر نیست  با اوضاع محیط زیستی منطقه  50 شهر در ایران بعلت  نبود آب باعث  خروج مردم از شهر هاخواهد شد لذا منبع درآمد مردم را باید از راه گردشگردی تامین کرد و هیچ گردشگری برای دیدن ساختمانهای بتونی و سیمانی  که در همه شهرها بهتر از این ساختمانها وجود دارد  دیدن نمی  کند.

از آخرین مالکان این خانه رحیم دروازه و پسرش  استاد عباس دلال کرباسی و بابا قاسم (بابای محله ملاها (قاضی فعلی) و چراغدار آیت اله  (ملامحمد علی- ملا محمد جعفر و میرزا احمد)عاملی  )از خانواده کرباسی و دائی  جد بیضائی ها که شاعر نام آوار آران است که در این  خانه سکونت داشت , بوده اند در مرمت و نگهداری  این خانه کوشیدند کسب مردم در آن زمان تولید ابریشم و پارچه کرباس بود که توسط استاد عباس دلال کرباسی  به شیراز  و همدان ...  (که در قدیم  با شتر حمل می شد)تجارت می کردند و به جای آن مواد خام ظروف  پشم و.. معاوضه می کردند و مواد دیگری  بخصوص مفتول  فولادی و چوب که برای مرمت  مسجد قاضی و ملا علی و آب انبار و حمام قاضی و5 امامزاده و تعمیر یخچال سرکوچه یخچال( دروازه ) و کنبد و گلدسته  امامزاده محمد هلال لازم بود اورده و اهدا کرده اند

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد