شهر مجازی

ما را دنبال کنید


جید

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 314 استان : اردبیل شهر : نمین

جید

جیـــد:

جید به معنای نیکو زیباست براساس گفته افراد مسن روستا ونقل قول های گذشتگان،درزمان های دور،اطراف روستا پوشیده از درخت بوده است.از این رو به آن جید به معنی نیکو وزیبا نامگذاری کرده اند.در ضمن به گفته عدهای دیگر قبلا با تشدید می شود که درآن صورت به معنی گلزارمیباشد.این روستا بالغ بر 232 خانوار دارد وجمیعت آن1015نفرمیباشد که511مرد و504زن میباشند و649نفر ازتعداد کل جمیعت آن باسواد هستند.

 

موقیعت جغرافیایی:

روستایی از دهستان میناباد بخش عنبران در شهرستان نمین،استان اردبیل واقع است وطول جغرافیایی  29.48 وعرض جغرافیایی 29.38 وارتفاع متوسط 1660متر قرار دارد.مکانی تپه ای و سرد وخشک می باشد.این روستا در 7کیلومتری شمال شهر نمین واقع شده است.این روستا از شمال به روستای کلش وازجنوب به شهر نمین محدود می شود.ازسمت شرق به روستای میزرانق واز سمت جنوب شرقی به دهستان میناباد واز سمت غرب به شهر عنبران منتهی می شود.

 

مذهب و زبان:

بیش از 95%اهالی روستا اهل سنت(شافعی )به زبان تالشی  وبقیه  اهل تشیعه که به زبان ترکی تکلم میکنند. دو مذهب در این روستا بسیار با هم مهربانند ودربسیاری ازموارد با هم وصلت هم میکنند.

 

 امکانات:

خانه بهداشت،شورای ده،دوباب مسجد(مسجد جامع جید که توسط شیخ سید محمد نقشبندی عنبران ساخته شده است)ومسجدامیرالمومنین توسط ستار بیگ-آقا بیگ-کلبلای سفلی ساخته شده است.ده باب مغازه،مدرسه ابتدایی امامی(نام قبلی آن شیخ جید بغدادی 1350،سپاه دانش)ومدرسه راهنمایی شهید حیدری(که نام قبلی آن مطهری بوده است)دارای برق،تلفن،وپاسگاه نیروی انتظامی هم می باشد(اولین درجه دار این پاسگاه آقای بزرگمهر بوده که پاسگاه به نام ایشان نام گذاری شده است).مردم روستا از شرکت تعاونی روستایی عنبران بهره می گیرند.

 

طایفه ها:

کاکولی،رمضانی،رفیعلی،رجیلی،رستم،آقا،ملیک،بگ،امی وجنتعلی

 

منابع:

http://www.iranvillage.ir

گرد آوری وبازنشر:گروه گردشگری شهر مجازی ایرانیان

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های نمین


رویداد ها

افزودن رویداد