شهر مجازی

ما را دنبال کنید


توحید خانه

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 371 استان : اصفهان شهر : اصفهان

توحید خانه

اين بنا در ضع غربي ميدان امام(ره) (نقش جهان) واقع شده و متصل به عمارت عالي قاپو است و يكي از بناهاي سياسي. مذهبي در عصر صفوي محسوب مي‌شود  كه به دليل اتصال آن به دولت خانه آن زمان و همچنين ميدان امام(ره) از اهميت خاصي برخوردار بوده و يكي از جايگاه‌هاي مهم شيعيان دوره صفوي محسوب مي‌شده است.

اين بنا با مساحتي نزديك به هفت هزار متر مربع (6650 متر مربع)، اهميت ويژه‌اي را در بافت تاريخي دوران صفوي اصفهان، به خود اختصاص داده است. بناي توحيد خانه، در دوره پهلوي دوم و تا سال 1355 به عنوان زندان شهرباني اصفهان مورد قرار گرفته تا اينكه، با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و نيز پس از انجام عمليات بازسازي و مرمت در سال 1363، در اختيار دانشگاه هنر قرار گرفت و به اين ترتيب، كار مرمت و بازسازي در آن تداوم يافت. اكنون توحيد خانه به عنوان مهمترين مركز آموزشي دانشگاه هنر اصفهان مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد و با زيربنايي در حدود 4000 متر مربع فضاي لازم را جهت فعاليت گروه‌هاي آموزشي و بخش‌هاي مختلف اداري، خدماتي و رفاهي فراهم آورده است.

دانشكده معماري،‌دانشكده تجسمي و  كاربردي، سالن اجتماعات، دفاتر گروه‌هاي آموزشي صنايع دستي، فرش و نقاشي،‌ كتابخانه مركزي و آتليه‌هاي معماري و نقاشي از جمله بخش‌هاي مستقر در اين مجموعه است. آماده سازي فضاي زمين شامل خاك برداري و بتن ريزي، ساخت و نصب كانال‌هاي تاسيساتي، اجراي گچ و خاك و سفيد كاري دهانه‌هاي آجري ضعل شمالي، ‌اجرايكاهگل بام در مساحتي بالغ بر 4000 متر مربع (1375) اجراي نماسازي بدنه بيروني ضلع غربي، تجهيز و نصب سيستم صوتي داخلي گنبد خانه(1376). اجراي آجر فرش ضلع غربي به مساحت 500 متر مربع، آغاز عمليات بازسازي و رواق ادامه نماي ضلع شمالي(1377) نورپردازي داخل گنبد خانه مركزي(آمفي تئاتر) اجراي آجر فرش بام(1378) تكميل رواق ضلع شمالي و شكبه چيني يازده دهنه نما، خاكبرداري و ساخت زير زمين در بخش مياني ضلع شمالي، اجراي آجر فرش بام، تجهيز و آماده سازي اتاق فرمان آمفي تئاتر (1379) و ... از جمله فعاليت‌هاي دفتر عمراني دانشگاه هنر اصفهان در توحيد خانه را تشكيل مي‌دهد. هم اكنون دانشكده هنرهاي تجسمي كاربردي- دانشكده معماري در اين بناي تاريخي واقع شده‌اند

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد