شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تالار تیموری

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 255 استان : اصفهان شهر : اصفهان

تالار تیموری

تالار تیموری در جنوب خیابان استانداری و در مجموعه دولت خانه صفویه قرار دارد. سال ساخت بنا جایی ذکر نشده است، ولی با توجه به نام بنا و سبک ساختمان و تزئینات گچ بری آن ساختمان متعلق به دوره تیموریان است. گویند بنای مذکور از آثار زمان «تیمور لنگ» است که پس از قشون کشی وی به ایران و قتل و غارتی که نمود، از لحاظ علاقه­ای که به هنر داشت، دستور ساختن این بنای رفیع را در مجاورت میدان نقش جهان داد و به دستور وی و سرپرستی شاهرخ بن تیمور این بنا ساخته شد، اما با توجه به حوادث رخ داده بعدی، به نظر می رسد که بانی ساخت تالار تیموری، یکی از نوادگان تیمور به نام «رستم بن عمر شیخ بن تیمور» باشد.

 

بنای تالار تیموری دارای دو اتاق بزرگ وسیع است که جلو آن را ایوان وسیع و مرتفعی فرا گرفته و در اطراف آن چندین اتاق تو در تو و متصل به یکدیگر وجود دارد. این اتاق ها و ایوان های اطراف که امروزه جلو ایوان جنوبی آن بسته شده، دارای سقف­های مقرنس آجری است که با سنگ های لاجورد و طلائی رنگ تزئین شده و در قسمت های بالا نیز گچ بری هایی دیده می­شود که آثاری از آن هنوز باقیست و پنجره هایی با گچ بری های بسیار ریز و زیبایی نیز دارد.

در جلو این تالار به طرف مشرق حوض های آبی وجود داشته که در دوره صفویه به نام «چهار حوض» مشهور بوده و از عمارت به عنوان دفترخانه همایونی استفاده می شده است. تا حدود هشتاد سال پیش نیز این بنا به «عمارت چهار حوض» معروف بود. نویسنده کتاب «رستم الحکماء» معتقد است که پس از سقوط اصفهان توسط محمود افغان، بسیاری از شاهزادگان و امرای دولت صفوی در این عمارت کشته و دفن شده اند، که البته با توجه به این که عمارت مذکور در زمان صفویه کاربری دیوانی و دفترخانه همایونی را داشته است، بعید به نظر نمی رسد که چنین اتفاقی در آن حادث شده باشد.

در هنگام حکومت ظل السلطان (فرزند ناصرالدین شاه) که حاکم اصفهان بود، از عمارت برای محل سربازان و لشکر استفاده می شد و عمارت مذکور مدتی نیز با کاربری کتابخانه و قرائت خانه شهرداری و حتی محل انجمن شهر مورد استفاده بوده است. در زمان سلطنت رضا شاه پهلوی از قسمت شمالی عمارت به عنوان اصطبل استفاده می شده است که بقایای آن هنوز باقیست و در زمان پهلوی دوم تعمیراتی توسط دو سرلشگر با همکاری مالی عده ای از مدیران کارخانه ها، تجار و هنرمندان اعمال شد و از آن به عنوان «باشگاه افسران» استفاده می شد. بر بدنه دیوار ایوان شرقی عمارت، بر لوحی مرمری به مهر ماه سال 1327 ش از این تعمیرات سخن رفته است. در فضای جنوبی عمارت سنگاب بسیار زیبایی (از سنگاب های بسیار نفیس اصفهان) که با خط نستعلیق برجسته و زیبا، اشعاری به تاریخ 1056 ق بر بدنه آن نقش شده، وجود داشته است، ولی هم اکنون سنگاب مذکور در محوطه چهلستون قرار دارد. به گفته دکتر رفیعی مهرآبادی در کتاب آثار ملّی اصفهان به نظر می رسد تابلوهای نقاشی شده در تالار تیموری از روی مینیاتورهای کاخ چهلستون تقلید شده باشند.

عمارت مذکور از سال 1367 ش به موزه تاریخ طبیعی تبدیل شده و تا به امروز نیز اینچنین است.

البته جا دارد به این نکته اشاره شود که در طی حفاری های به عمل آمده در جبهه شمالی عمارت مذکور، به اشیائی چون سفال، کاشی، اشیاء مفرغی و لایه های تزئینی با گچ بری و نقاشی برخورد کرده اند که برخی از ظروف سفالی پیدا شده مانند کاسه‍های ظریف با نقوش سیاه رنگ بر لعاب آبی فیروزه ای و ظروف آبی ـ سفید دیگری که به تقلید از سفال چین نقش آبی و سیاه دارند، معرف «سبک تیموری» است و همچنین کاشی فیروزه ای به خطوط طلایی به صورت گل و برگ ظریف در عمق 240 تا 255 سانتی متری پیدا شده که با دیگر نمونه کاشی‍های به کار رفته در دیگر بناهای تیموری در اصفهان شباهت بسیار دارد. با توجه به این که عمارت بارها تعمیر و مرمت شده، بعید نیست که کاشی کاری هم داشته است و در طی زمان از بین رفته باشد. اشیاء مفرغی و کاشی های دیگر متعلق به دوران صفویه است و عنوان «دفترخانه همایونی» برای عمارت را در این زمان تأیید می کند.

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد