شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تالاب گمیشان

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 204 استان : گلستان شهر : بندر ترکمن

تالاب گمیشان

تالاب گميشان به صورت نوار نسبتاً باريكي است كه با جهت شمالي جنوبي در امتداد سواحل جنوب شرقي درياي خزر قرار دارد. تالاب گميشان با بندر تركمن در حدود 24 كيلومتر فاصله دارد.

مختصات : E      57 و53 N,   11 و 37

مساحت :       17700   هكتار   

ارتفاع :        27 متر پايين تر از سطح آبهاي آزاد

بخشي از تالاب به وسعت 14 هزار هكتار از سال 1376  به عنوان منطقه ي شكار ممنوع مديريت مي شوند اين تالاب به علت داشتن معيارهاي 1374, 2, 5, 6, 8 (معيار قديم 1a, 2a, 3a, 3c) در سال 1380 به عنوان تالاب با اهميت بين المللي در كنوانسيون جهاني حفاظت از تالابها (رامسر 1971) به ثبت رسيد و در كلاس آب هاي لب شور طبقه بندي شد.

خصوصيات اكولوژيكي و بيولوژيكی

 عمق آب در تالاب كاملاً متغير و وابسته به نوسانات آب درياي خزر مي باشد ولي عموماً داراي عمق حداقل يك متر در جنوب تا حداكثر 5/2 متر در نزديكي حاشيه ي درياست كه داراي عمق كم و لب شور مي باشد. اين منطقه به دليل استعداد و پنانسيل بالاي خود در جذب پرندگان مهاجر، گذرگاهي مطمئن براي مهاجرت پرندگان و تخم ريزي ماهيان و جذب گونه هاي نادر و كمياب مي باشد. پوشش گياهي منطقه را اكثراً گياهان تالابي و شور پسند تشكيل مي دهد. اين منطقه به دليل استعداد و پنانسيل بالاي خود در جذب پرندگان مهاجر ، گذرگاهي مطمئن براي مهاجرت پرندگان و تخم ريزي ماهيان و جذب گونه هاي نادر و كمياب مي باشد. اين منطقه به طور كلي تابستان هاي گرم و مرطوب و زمستان هاي ملايمي دارد.

 دلايل اهميت و حساسيت تالاب:

تالاب گميشان منطقه ي وسيعي از اراضي با عمق كم مي باشد كه در دسته ي تالاب هاي دريايي ساحلي قرار مي گيرد. اين تالاب براي طيف وسيعي از پرندگان مهاجر آبزي زمستان گذران و جوجه آور اهميت بسيار زيادي دارد. صيد ماهيان و شكار پرندگان آبزي از عمده فعاليت هاي اقتصادي اجتماعي برخي از ساكنين مجاور منطقه مي باشد كه در فصل پاييز و زمستان صورت مي گيرد و بخشي از درآمد آنها را تشكيل مي دهد. چراي دام ها از گياهان حاشيه اي و بن در آب و كشت محصولات كشاورزي، نظير گندم و پنبه در اراضي اطراف، تالاب از ديگر فعاليت هاي اقتصادي اجتماعي در منطقه مي باشد. ساير ارزش هاي غير مستقيم اين تالاب عبارتند از پتانسيل بالاي گردشگري علمي و طبيعت گردي و كنترل سيلابها.

با توجه به موارد ذكر شده اين تالاب علي رغم وسعت نه چندان زيادش داراي تنوع گونه اي فراواني مي باشد و به دلايل ذيل حايز اهميت مي باشد.

حضور فك درياي خزر به عنوان يك گونه در خطر انقراض

وجود بيش از بيست گونه ماهي 

محل زمستان گذراني بيش از 20 گونه پرنده كه برخي از آنها در خطر انقراض ميباشند.

  {C}

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های بندر ترکمن


رویداد ها

افزودن رویداد