شهر مجازی

ما را دنبال کنید


بهار نارنج

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 560 استان : فارس شهر : شیراز

بهار نارنج
بهار نارنج
 
عطر بهار نارنج این روزها خیابان‌ها، گذرها، منازل و باغ‌های دیدنی در استان فارس به ویژه شهر شیراز را عطرآگین کرده است.استان فارس با سطح زیر کشت 626 هزار هکتار مرکبات و تولید سالانه یک میلیون و 500 هزار تن مرکبات به عنوان دومین استان مرکبات‌خیز کشور محسوب می‌شود. مرکبات فارس شامل انواع پرتقال، نارنگی، لیموشیرین و لیموترش، نارنج، گریپ فروت و غیره است که حدود 55 درصد کل محصولات باغی فارس را شامل می‌شود.
 
 
اردیبهشت از آن رو در شیراز از اهمیت به سزایی برخوردار است که دراین ماه ، طراوت بهار در شیرازبه اوج می رسد و کوی و برزن مملو از گل و طراوت است. این روزها شیراز مملو از شمیم مصفای بهار نارنج است ، هر رهگذری که از کنار باغی می گذرد نفسی از تازگی بهار می گیرد و از عطر دل انگیز گلهای بهار نارنج سرمست می شود. بهار همه جا زیبا و رویایی است و گوش دادن به نغمه های الهام بخش آن شنیدنی است اما در شیراز همه این زیبایی ها با عطر دل انگیز بهار نارنج در باغ های مصفا دیدنی است.
 
معمولا مسافرت های نوروزی در اکثر شهرهای کشور تا نیمه فروردین ماه به پایان می رسد اما در شیراز سفر حکایتی دیگر دارد و آمد و شد در فصل بهار نیز تداوم دارد. این یک واقعیت است که بسیاری از میهمانانی که به شیراز سفر می کنند در کنار زیارت آستان قدسی حضرت شاهچراغ(ع) و دیدار از آرامگاه شاعران پارسی گو برای بهره گیری از لطف استشمام بوی مطبوع بهارنارنج به این شهر می آیند. استشمام بوی مطبوع بهار نارنج زمانی در شیراز بیشتر دل انگیز و پر مهر می گردد که به همراه گردشگری در باغهای مصفای ارم ، عفیف آباد ، دلگشا، جهان نما ، باغ صفا یا محوطه زیبای آرامگاه شاعران پارسی گو سعدی و حافظ باشد. باغ دلگشای شیراز که در جوار آرامگاه استاد سخن سعدی شیرازی قرار دارد پوشیده از درختان تناور نارنج است که در دو فصل پاییز هنگام به ثمر نشستن و بهار هنگام شکوفا شدن گلبرگ های بهار منظره چشم نوازی به این باغ می دهد.
 
 
باغ دلگشای شیراز که بسیاری از شهروندان شیرازی با طراوت هوای بهاری و دل انگیزی محیط روح پرور آن آشنایی دارند مکانی برای تفرج و گشت و گذار شهروندان و میهمانان است و معمولا درهمه روزهای تعطیل سال بساط تفرج شهروندان در کنار جوی آب روان آن بر پاست. درختان نارنج در این باغ مصفا به صورت ردیف کاشته شده است و هر سال همزمان با روزهای آغازین سرشار از بوی مطبوع بهار نارنج است.
 
نمایی از زیارت شاهچراغ(ع)
 
 
 
نمایی از باغ ارم
 
 
نمایی از باغ عفیف آباد
 
رهگذران ، شهروندان و میهمانانی که به شیراز می آیند از فاصله چند صدمتری باغ دلگشا بوی مطبوع بهار نارنج را استشمام می کنند بطوریکه سراسرخیابان بوستان که منتهی به آرامگاه سعدی می شود و در جوار باغ دلگشا قرار گرفته سرشار از عطر بهار نارنج است. هرسال در جلوی این باغ نیز بساط عرضه و فروش بهار نارنج بر پاست و امسال نیز هر بامداد بهار تازه نارنج در جلوی این باغ عرصه می شود. نزدیکی باغ دلگشا به آرامگاه سعدی ، آب روان و همیشگی در این باغ ، درختان تناور نارنج و ساختمان کهن و باستانی آن موجب می شود که شهروندان زیادی برای دیدن این باغ به محوطه آن بیایند به ویژه این روزها که همان بوی مطبوع بهار نارنج بهانه کافی برای دیدن باغ فراهم کرده است. برخی افراد نیز از نزدیکی این باغ به کوهستان های اطراف آرامگاه سعدی استفاده می کنند و با کوهنوردی صبحگاهی در نهایت به این باغ می آیند و صبحگاهان دست و صورت در آب دلگشا پر طراوت می کنند. غنچه های بهار نارنج در این باغ از نیمه های فروردین ماه گشوده می شود و معمولا تا اواسط اردیبهشت باغ مملو از عطر و شمیم بهار نارنج است. 
 
نمایی از باغ دلگشا
 
 
در همین مقطع زمانی است که درهای باغ دلگشا برای حفاظت ازبهارهای نارنج و نیز بهره برداری از این شکوفه ها، بر روی مردم بسته می شود. از دیگر باغ های شیراز که در روزهای بهاری از عطر بهار نارنج سرشار است باغ ارم شیراز است. این باغ دراختیار دانشگاه شیراز قرار دارد و هرسال صدها هزار نفر از شهروندان و میهمانان از آن دیدن می کنند و آوازه زیبایی های آن جهان گیراست. 
باغ ارم که محدوده آن پوشیده از درختان تنومند و گلهای رز می باشد مکانی برخوردار از باغ های نارنج است که عطر گلهای بهاری آن با عطر بهار نارنج آمیخته می شود و فضای دل انگیزی را می آفریند. درختان نارنج در این باغ مصفا که سابقه ساخت آن به دوره قاجاریه باز می گردد پنجه در پنجه می افکنند و با مسافران و میهمانان مهربانی می کنند و آنان را از عطر دل انگیز بهار بهره مند می سازند. عطر بهار نارنج در صبح قبل از طلوع آفتاب در این باغ بیشتر و بهتر مشام را می نوازد و معمولا کسانی که از خواب نوشین بامدادی می گذرند بهتر می توانند در فضای ملکوتی این باغ قرار گیرند.
 
نمایی از باغ جهان نما
 
البته زیبایی باغ ارم در ماه اردیبهشت به اوج می رسد اما شگون دیدن آن در این روزها به خاطر بهره مندی از عطر بهار نارنج است. از دیگر باغ های شیراز که در روزهای بهاری سرشار از عطر بهار نارنج است باغ عفیف آباد است. باغ عفیف آباد اکنون به صورت موزه نظامی اداره می شود و دراختیار ارتش جمهوری اسلا می قرار دارد و شهروندانی که از آن دیدن می کنند بسیار از بهارنارنج و عطر آن بهره می برند. این باغ در انتهای خیابان عفیف آباد شیراز و در نزدیکی باغ های مصفای قصردشت شیراز قرار دارد و طراوت هوای آن به لحاظ تاثیر پذیری از بافت اقلیمی منطقه دو چندان است. نارنج های باغ عفیف آباد نیز سترگ و زیبا هستند و با شکوفا شدن گلهای بهاری باغ عطر بهار نارنج با عطر گلهای بهاری باغ در هم می آمیزد و شوق دیدار را در دل رهگذران می پراکند. 
از دیگر باغ های مصفای شیراز که مملو از درختان نارنج است و به همین نام نیز شناخته می شود باغ نارنجستان است. این باغ اکنون به صورت موزه اداره می شود اما دیدن طراوات درختان نارنج آن نیز دست کمی از دیدنی های موزه آن ندارد. باغ نظر که ساختمان موزه پارس در آن قرار دارد و در محل آثار تاریخی زندیه شیراز قرار دارد نیز از جمله نارنجستان های مصفای شیراز است. 
 
نمایی از آرامگاه حافظ
 
این باغ که محل زندگی کریمخان زند بوده است مجموعه ای از درختان زیبای نارنج را در خود جای داده و همزمان با فصل بهار شکوفا می شود. عطر دل انگیز بهار نارنج ازباغ نظر تا خیابانهای حاشیه این باغ پراکنده می شود و معمولا کسانی که از ارگ کریمخانی در نزدیکی این باغ دیدن می کنند از آن نیز بهره مند می شوند. باغ جنت ، باغ جهان نما ، باغ صفا، بوستان آزادی ، بوستان خلد برین ، بوستان ولی عصر و دیگر بوستان های شیراز هم از جمله اماکنی است که همزمان با فصل بهار درختان نارنج آن شکوفا می شود. علا وه بر باغهایی که گفتیم معمولا در اغلب بلوارها و خیابان های شیراز نارنج به عنوان درخت سنتی شیراز کاشته شده و همزمان با فصل بهار عطر آن خیابان ها را فرا می گیرد. 
 
نمایی از آرامگاه سعدی
 
بهار نارنج که معمولا به صورت خشک در عطاری ها و عرقیاتی های شیراز به فروش می رسد خاصیت دارویی و تسکین نیز دارد و برخی از افراد آن را برای تسکین و آرامش استفاده می کنند. 
عرق بهار نارنج نیز نوشیدنی مطبوعی است که در فروشگاههای عرقیاتی شیرازعرضه می شود و مشتری فراوان دارد. شهردار شیراز درختان زیتون و نارنج را مناسب برای فضای سبز شیراز می داند و معتقد است : نوع درخت هایی که در سطح شهر کاشته می شوند مهم است و باید درخت هایی انتخاب شوند که نیازمند آب کم بوده و اقتصادی باشند و بهره مناسبی داشته باشند و باید هر درختی که کاشته می شود تفکری در پشت آن وجود داشته باشد. علیرضا پاک فطرت از توسعه فضای سبز شهری در سال های اخیر خبر داد و گفت: کار جایگزین کردن درخت و درختچه های کم آب بر به جای چمن و درخت های آب بر در شیراز آغاز شده و تلاش ما در مسیر صرفه جویی آب قرار دارد که در این زمینه ما به دنبال توسعه کاشت درختان نارنج و زیتون هستیم. درمجموع شیراز را به نام شهر حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ (ع) ، شهر شاعران پارسی گو حافظ و سعدی و همچنین شهر گل و بلبل می شناسند و سرشاری این شهراز عطر بهار نارنج در روزهای بهاری شگون همه این نامها را دوچندان می کندنارنج یکی از انواع مرکبات است که نه تنها در باغات تجاری بلکه در منازل، پارک‌ها، باغات تفریحی و فضاهای اداری نیز کشت می‌شود. در فصل بهار خیابان‌های شیراز سرشار از عطر بهار نارنج می‌شود، محمدمهدی قاسمی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس، درباره سابقه درخت نارنج در استان فارس می‌گوید: نارنج یکی از نخستین ارقام مرکبات است و قدمت کشت آن در استان به بیش از 500 سال می‌رسد.باغ نارنجی در شهر فیروز‌آباد دارای تعدادی نارنج قدیمی است که گرچه درختان مادری آن آسیب ‌دیده‌اند اما پاجوش‌های ثانویه‌ آن درختان نیز از سن بالایی برخوردار هستند.در باغ‌های قدیمی شیراز و شهرستان‌های جهرم، داراب، کازرون و سایر شهرستان‌های استان در مناطق هوایی معتدل درختان قدیمی نارنج با قدمت چند صدساله وجود دارند، بیان کرد: سطح زیرکشت نارنج در ایران بیش از چهار هزار و 100 هکتار است که استان فارس  با یک هزار و 350 هکتار بعد از استان مازندران دومین تولید کننده نارنج در سطح کشور است.این میزان سطح زیرکشت نارنج 730 هکتار از آن در باغ‌های مرکبات و مابقی در پارک‌ها، فضای سبز سطح شهر و حاشِیه خِیابان‌ها هستند، گفت:در سطح استان نیز شهرستان‌های جهرم، شیراز و کازرون از بیشترین سطح زیر کشت این محصول برخوردارند.
 
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در حال حاضر سالانه حدود 8 تا 12 تن بهار نارنج از باغ‌های مرکبات جمع‌آوری و در سه کارگاه صنعتی و 35 کارگاه سنتی خشک شده و پس از بسته‌بندی، به سایر استان‌ها وکشورهای دیگر صادر می‌شود.قاسمی با اشاره به اینکه در برخی باغ‌ها برداشت بهار نارنج به غلط با ضربه زدن به شاخه‌های درختان انجام می‌شود افزود: این روش سبب آسیب رسیدن به شاخه‌های درختان می‌شود.
 
 
احمدرضا رضازاده، پزشک عمومی، به مهم‌ترین ویژگی دارویی عرق بهار نارنج و  تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن اشاره کرد و گفت: عرق بهار نارنج آرامش‌بخش و ضد هیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می‌دهد.وی با بیان اینکه برای کنترل تشنج‌ها و حمله قلبی نیز عرق بهار نارنج را توصیه می‌کنند، گفت: برای نرم کردن پوست‌های خشک و جلوگیری از شکنندگی مویرگ‌ها نیز از بهار نارنج استفاده می‌شود.قاسمی گفت: درمان دردهای متواتر شکمی، نفخ، اسپاسم، سوء هاضمه، فشارهای عصبی و ناراحتی‌های مربوط به هیجان و عاطفه نیز از موارد مصرف اسانس بهار نارنج هستند.
 
رضازاده با اشاره به اینکه از بهار نارنج برای معطرکردن چای و نیز برای تهیه عرق بهار نارنج استفاده می‌شود، تصریح کرد: عطر بهار نارنج اثر مفرح و نشاط بخشی دارد و به اعتقاد برخی روانشناسان یکی از دلایل وجود روحیه‌ شاد و با نشاط شیراز‌ی‌ها نیز استشمام عطر بهار نارنج و وجود درختان نارنج در سطح شهر شیراز است.براساس این گزارش، فصل بهار نارنج در استان فارس از اواخر بهمن‌ماه در شهرستان‌های گرمسیر تا نیمه‌های اردیبهشت‌ماه در شهرهایی با آب‌وهوای معتدل از جمله شیراز است.
 
 
 
10 خواص اصلی بهار نارنج
 
 از آن در پخت و پز و به عنوان یک محصول زیبایی استفاده می شود؛  به ویژه  مورد علاقه اشراف فرانسه، از جمله ماری آنتوانت- بود. امروزه، به طور گسترده ای در دسترس است و در اینجا فقط ده استفاده و مزایای عرق بهار نارنج را بیان میکنیم:
 
 
1)استفاده از آن را به عنوان  تونر پوست
عرق بهار نارنج  برای پوست  بسیار عالی است و بنابراین به جهت ملایم بودن آن در محصولات کودک در فرانسه استفاده می شود. بجای تونرهای آماده میتوانید از این محصول صد در صد طبیعی استفاده کنید.
 
2)حمام با آب شکوفه های بهار نارنج آرامش بخش است
3-5فنجان شیر گرم مخلوط با نصف فنجان عرق بهار نارنج با یک قاشق غذاخوری عسل، و اضافه کردن آن به آب وان  حمام  یک حمام آرامش بخش و معطر کننده است. برای پوست بسیار مفید است.
 
3)خوشبو کننده دست های سنتی
در شرق میانه، مهمانان به طور سنتی با یک کاسه عرق بهارنارنج  برای تمیز کردن دست خود استفاده میکنند. شما می توانید همین ایده  را برای پاک کننده  بوی دستها در مهمانی های بعد از شام  انجام دهید.
 
4)استفاده از آن را به عنوان یک خوشبو کننده هوا
به جای پر کردن خانه خود  با عطر و بوی کاج مصنوعی  از یک خوشبو کننده هوا ی طبیعی استفاده کنید، یک یاچند  قاشق چای خوری  از عرق بهار نارنج را در یک کاسه آب جوش  بریزید و خانه را معطر کنید.
 
5)استفاده از آن  در اتاق خواب به خواب بهتر کمک میکند
همانطور که گفتیم  اثر آرام بخش  دارد. می توانیم مقداری از آن را  کنار رختخواب خود  قرار دهیم  عطر و بوی آن انسان را به خواب می برد.
 
6)آن را به آب بیافزاید و بنوشید
شما می دانید آب برای سلامتی  مفیبد است ، اما اگر از آب ساده خوشتان نمی آید، سعی کنید ½ قاشق چای خوری عرق بهار نارنج را به یک لیوان آب سرد ریخته و یک نوشیدنی با طراوت درست کنید
 
7)استفاده از عرق بهار نارنج در  سس سالاد
سعی کنید  با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون، یک قاشق سرکه و ½ قاشق چای خوری عرق بهارنارنج  و کمی فلفل  و نمک سس درست کنید.
 
8)استفاده از آن  برای ناراحتی معده
در شرق میانه، عرق بهار نارنج برای درمان  مشکلات معده، باد و سوء هاضمه داده می شود.
 
9)استفاده از آن در  لباسشویی
اضافه کردن فقط یک یا دو قطره از آن به ماشین لباسشویی برای مدت طولانی لباسها  را معطر  نگه میدارد
 
10)استفاده از آن در شکلات
عرق بهار نارنج به طور گسترده ای در سس شکلات و دسر  های شکلات استفاده می شود، اما باید بسیار کم استفاده شود.  بیش از نیم قاشق چای خوری نباشد
 
 
گردآوری و باز نشر : گروه بازرگانی آرین

دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد