شهر مجازی

ما را دنبال کنید


برج مدور

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 284 استان : آذربایجان شرقی شهر : مراغه

برج مدور

این بنا برجی است مدوری‌شکل با ظاهری ساده که با گنبدی دوپوش پوشیده شده‌بود؛ ولی از گنبد و سقف آن در اثر مرور زمان چیزی برجای نمانده‌است. برای جلوگیری از خرابی بنا، سقف پوششی با شیروانی برروی آن احداث نموده‌اند سردر ورودی برج مدور دارای قاب و تاقی هلالی‌شکل بوده که درگاه را احاطه کرده و در بالا و زیر تاق هلالی، کتیبه‌ای به‌خط کوفی با نقوش پیچیده‌ای از آجر و کاشی‌های فیروزه‌ای به‌چشم می‌خورد ارزش بنا در این است که ترقی و تکامل نمای مینایی را طی دوران کوتاه میان تاریخ احداث این بنا و تاریخ ساخت گنبد سرخ نشان می‌دهد. این بنای آجری بروی سکوی بلندی از سنگ که سردابی در میان دارد، قرار گرفته‌است.

 

در فاصله ده متری شمال برج مادر هلاكو مقبره دیگری بنام برج مدور قرار دارد. تاریخ بنای برج ، طبق كتیبه كوفی آن ماه رجب سال 563 هجری – قمری است . لیكن در مورد نام بانی بنا و مدفون داخل آن هیچگونه اطلاعی دردست نیست. بنا ، ظاهری ساده دارد و از دو طبقه تشكیل یافته است .

 

سردابه و اتاق فوقانی ، سردر ورودی برج مدور مانند گنبد سرخ دارای قاب بندی و طاقی هلالی شكل است كه درگاه را احاطه كرده و در بالای آن و همچنین زیر طاق هلالی كتیبه ای به خط كوفی با نقوش تركیبی از آجر و كاشیهای فیروزه ای به چشم میخورد . تزئینات كاشی و نقوش كه در بندكشی بین آجرها به صورت مهرهایی با نقش الله و نقوش هندسی به كار رفته امتیاز خاصی به این بنا داده اند.اتاق فوقانی سابقا" دارای پوشش گنبدی و در داخل دارای گچبری و تزئینات گچی بوده كه از آن همه هنر و زیبایی فقط درگوشه و كنار آن قطعاتی به جا مانده است.

 

نمای خارجی بسیار ساده و شامل ازاره سنگی و آجركاری معمولی است. پوشش بنا را سابقا" گنبدی دوپوش تشكیل داده كه به مروز زمان فرو ریخته و جهت جلوگیری از خرابی آن سقف تیرپوشی با شیروانی بر روی آن احداث نموده اند مساحت آن 80 متر مربع با سردابه و زیربنای آن 50 متر مربع است.

منابع:

http://www.cloob.com

http://arianica.com

http://vefagh.co.ir


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد