شهر مجازی

ما را دنبال کنید


برج قربان

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 468 استان : همدان شهر : همدان

برج قربان

برج قربان يكي از آثار تاريخي قرن هفتم يا هشتم هجري است.

اين برج در محل زندهاي شهر همدان بين چهارباغ شهيد مدني و خيابان طالقاني واقع است و مدفن شيخ الاسلام حسن بن عطار حافظ ابو العلاء همداني و جمعي از امراي سلجوقي است كه به طرزي ساده و بي پيرايه ساخته شده است.

درباره علت نامگذاري اين بنا به برج قربان، معروف است كه در جريان شورش افاغنه در اواخر دوره صفويه فردي به نام قربان اين محل را سنگر گاه خود قرار داده و ضمن دفع شورشگران، از اهالي محل دفاع كرده و از اين رو مسجد و بقعه به نام او شهرت يافته است.

به گزارش خبرنگار ما از همدان، در سال 1312 و در حين انجام تعميرات درزير برج، سردابي پيدا شد كه كليه قبور اشاره شده در آنجا قرار داشت.

اين برج در تاريخ 28 / 4 / 1354 در فهرست آثار تاريخي و ملي ايران به ثبت رسيده است.

اين بنا از يك برج 12 ضلعي آجري با گنبد هرمي شكل 12 ترك آجري تشكيل شده است. طول اضلاع 12گانه برج از بيرون بيش از 2 متر و از درون كمي بيش از يك متر است.

جبهه خارجي بنا را طاق نماهايي با عمق 15 سانتي متر و پهناي 123 سانتي متر در هر ضلع تشكيل مي دهد كه هر يك به وسيله يك گوشواره از سطح خارجي جرزهاي 12گوشه به عقب نشسته و در جبهه داخلي برج نيز طاق نماهايي به عمق 20 و عرض 90 سانتي متر قرار گرفته است. اين بنا فاقد هرگونه كتيبه و گچبري و تزئينات است.

 

از سال 1330 بخش فوقاني برج قربان تخريب شده و فرو ريخته بود كه مرحوم محمد تقي مستوفي، رئيس سازمان باستان شناسي آن زمان براي هزاره بوعلي سينا آن را تعمير كرد. به طور كلي برج قربان در 30 سال اخير اندكي تعمير شد و نمايي پيدا كرد.

اين برج به عنوان جاذبه اي تاريخي در حال حاضر از طرف سازمان ميراث فرهنگي بازسازي شده است و بخشي از خانه هاي اطراف نيز خريداري و دور آن حصاركشي شده و رفت و آمد براي توريست ها طي مقرراتي انجام مي شود.

در وسط برج قربان روي طاق سردابه سنگ قبري ساده و معمولي قرار دارد كه اين متن به صورت برجسته و در 6 سطر روي آن حجاري شده است: «يا غفارالذنوب هذا قبرالمرحوم المغفور الوصل رحمه الله تعال محمد، في شهر ذيحجه الحرام سنه 1090» اين سنگ در دوره صفويه ساخته شده است.

جد اعلاي ابوالعلاء همداني، عرب تبار بوده ولي او و پدرانش همداني بوده اند. تاريخ وفات او را 488 ذيحجه نوشته اند

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد