شهر مجازی

ما را دنبال کنید


برج طغرل

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 510 استان : تهران شهر : تهران

برج طغرل

برج طغرل

بنای آجری برج طغرل ،که مساحت آن با احتساب باغ و دیوارهای احداث شده درسال ۱۳۷۹ به ۵۰۰۰ مترمربع می‌رسد، از جمله آثار به جا مانده از دوره سلجوقیان و مربوط به نیمه دوم قرن ششم قمری است‌. ارتفاع برج بدون سقف در حدود ۲۰ متر است‌. از نظر معماری ضخامت دیوار برج از ۱/۷۵ تا ۲/۷۵ متر و قطر داخلی و خارجی آن به ترتیب ۱۱ و ۱۶ متر است‌. سطح بدنه بیرونی برج به ۲۴ ترک تقسیم شده است‌. در قسمت فوقانی برج تزیینات و کتیبه‌ای به خط کوفی وجود داشته که در قرون گذشته از بین رفته است‌. در ۱۳۰۱ ق‌، به فرمان ناصرالدین شاه‌، بخش فوقانی برج که فرو ریخته بود، مرمت و بازسازی شد و آخرین مرمت نیز در سال‌های اخیر صورت گرفته است‌.

  

 برج طغرل در واقع یک ساعت طبیعی نیز به حساب می آید؛ زیرا معماری آن به صورتی است که در بالای هر ترک‌ چهارو نیم دایره وجودداردکه بیانگر یک ربع ساعت است‌. در بالای آن‌ها نیز شش مستطیل است که هریک ۱۰ دقیقه را نشان می‌دهد. سپس شیارهای ریزتری، به عنوان ثانیه ،وجود دارد که هرگاه خورشید در وضعیت تازه‌ای قرار بگیرد‌، با ایجاد سایه روشن‌ها، زمان دقیق نشان داده می‌شود. ۲ ناودان شرقی و غربی ساعت سه و نه رانشان می دهدو درهای ورودی برج ،در شمال و جنوب آن، نیز ساعت شش و دوازده هستند. گفته می‌شود که این مکان آرامگاه طغرل‌، از سلاطین سلجوقی، است که به دلیل علاقه به نجوم‌این برج را بنیاد گذاشته است‌.

  

 از ویژگی‌های این محوطه آرامگاه استاد سیدمحمد محیط طباطبایی‌، ادیب معاصر، پدر تاریخ ایران است که وصیت کرده بود، تا به خاطر علاقه خاصی که به این برج و معماری آن داشته است‌، او را در پای این برج به خاک بسپارند.

برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابويه در شهر ري در استان تهران قرار دارد. اين برج از آثار به جا مانده از دوره? سلجوقيان است و در سال 1310 با شماره 147 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

برج طغرل با مساحتي بالغ بر 48 متر مربع و ارتفاعي در حدود 20 متر و با اسکلتي خشتي و آجري به صورت استوانه اي افراشته خودنمائي مي کند که نماي داخلي آن به صورت استوانه است.

اين برج شبيه عقربه هاي ساعت بوده و مي توان از روي تابش آفتاب روي کنگره هاي آن زمان را تشخيص داد.

در ضلع شمالي و جنوبي برج دو سردر با معماري طرح رازي ساخته شده است و تقريباً تا ارتفاع 4 متري برج، ديوارها به صورت توپ با قطر ديوارهاي حدود 1.5 متر قرار دارند و ديوارهاي بالايي با ارتفاع 4 متر به صورت تو خالي طراحي شده و وسط آن پلکاني وجود دارد که درب آن در همان ارتفاع در ضلع شمالي بنا خودنمائي مي کند که رابطي بين قسمت هاي تحتاني و فوقاني برج مي باشد.

  

درب ها و قوس هاي رازي که فشار فوق العاده اي را تحمل مي کند و تو خالي بودن ديوارهاي فوقاني به استحکام بنا کمک کرده و جنس خشت به کار رفته در برج که از زاج و خاک و سفيده تخم مرغ است بر استحکام آن مي افزايد.

از ويژگي هاي جالب و منحصر به فرد اين برج، کاربرد آن به عنوان يک ساعت آفتابي عظيم است.

بدين صورت که ترک هاي دور تا دور برج به گونه اي طراحي شده که با طلوع آفتاب در سمت شرق بنا، کم کم يکي از کنگره ها روشن مي شود و آفتاب به درون آن مي تابد.

با گذشت نيم ساعت از طلوع خورشيد، نصف کنگره روشن مي شود و با گذشت يک ساعت از طلوع خورشيد، يک کنگره به طور کامل روشن مي شود.

به همين ترتيب با گذشت دو ساعت دو کنگره و با گذشت سه ساعت سه کنگره روشن مي شود، تا اينکه لحظه اي فرا مي رسد که خورشيد روي نصف النهار منطقه و در بيشترين ارتفاع خود از افق قرار مي گيرد.

در اين هنگام خورشيد دقيقاً بالاي سردر جنوبي برج قرار مي گيرد، زيرا درب هاي برج کاملاً شمالي جنوبي بوده و روي نصف النهار واقع است.

برج طغرل براي نخستين بار در سال 1301 شمسي مرمت و بازسازي شد و پس از آن لوحه اي مرمر بر سردر بنا نصب شد.اوايل دهه? 70 بار ديگر اين بنا مورد بازسازي قرار گرفت و بطور جدي در نيمه? سال 1377 آغاز و در زمستان 1379 به پايان رسيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد