شهر مجازی

ما را دنبال کنید


برج دوزال

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 239 استان : آذربایجان شرقی شهر : جلفا

برج دوزال

برج دوزال، زيارتگاه معروفي است به نام امامزاده شعيب كه مردم منطقه او را پدر «سيد محمد آقا» (زيارتگاه نوجه مهران) و برخي نيز برادر «سعيد محمد آقا (شاهچراغ) كه در شيراز مدفون است، مي دانند. بنا به گفته متصدي اين زيارتگاه، پس از گذشت ۲۰۰ سال از شهادت سيد شعيب و يارانش در اين منطقه، دو نفر به نامهاي «نرجس خاتون» و «حليمه خاتون» از ثروتمندان آن زمان به ساختن برج دوزال اقدام مي كنند.

 

اين برج داراي كاشي هاي نادري است كه به گفته مردم منطقه، قسمتهايي از آن تخريب شده است. «حمام» قديمي جلفا كه در بافت قديمي اين شهر قرار دارد داراي معماري جالب و عالي از دوران صفويه است كه توسط «عباس ميرزا» در دوران جنگ ايران و روس بازسازي شده است نقش و نگارهاي اين حمام هم اكنون از بين رفته و ساختمان آن نيز در آستانه تخريب قرار دارد. معاون معرفي و آموزش ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي در اين خصوص گفت: در سالهاي گذشته اقداماتي از سوي مسؤولان ميراث فرهنگي استان در حفاظت از برج دوزال و حمام قديمي شهر جلفا صورت گرفته است.

ساعد هدايي افزود: حمام قديمي جلفا در گذشته در حال نابودي بود كه با اقدام مسؤولان در رسيدگي به اين حمام و زدودن گرد و غبار آن، اينك از سوي مسؤولان ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي محافظت مي شود. به گفته وي، برج دوزال جلفا نيز با رسيدگي هاي مسؤولان هم اكنون از استحكام كافي برخوردار است و خطر ريزش آن را تهديد نمي كند. وي در عين حال، ميزان اعتبارات تخصيص يافته براي ميراث فرهنگي اين استان را نامتناسب با تعداد آثار تاريخي عنوان كرد.

 

منبع:

http://fa.wikipedia.org


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های جلفا


رویداد ها

افزودن رویداد