شهر مجازی

ما را دنبال کنید


باغ چشمه بلقیس

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 317 استان : کهگیلویه و بویر احمد شهر : یاسوج

باغ چشمه بلقیس

باغ چشمه بلقيس چرام هنرمندانه‌ترين نبوغ بشري

براي احداث باغ زيبا و تاريخي چشمه بلقيس چرام کهگيلويه با گستره اي پردرخت در آغوش حصارهاي کوتاه سنگي، هنرمندانه ترين نبوغ بشري بکار رفته است.در اينجا هيچ مسافري دلزده نمي شود و چرامي ها، خود بيش از سايرين هواي پاک و دل انگيز چشمه بلقيس افسونگر را به شش ها فرو مي برند.به گزارش ايرنا، اين باغ در دشتي هموار معروف به شهرک قلعه کره شهبازي از توابع بخش چرام و در 9 کيلومتري شرق چرام و يک کيلومتري روستاي شهرک در ميان تپه ماهورها و کوهها واقع شده است.

اين باغ از شمال به جاده چرام گچساران، از جنوب به اراضي کشاورزي، از غرب به باغ جهاد کشاورزي(باغ عمران) و از شرق به اراضي کشاورزي و کوههاي همجوار محدود ميشود.چندين نهر فصلي و دايمي در اين دشت جريان دارد و محصولات غلات چون گندم، جو و برنج در اين منطقه کشت ميشود.

باغي است در دره اي پير که درون و گرداگرد خود بيدهاي مجنون را سالهاست به زيبايي خويش حيران کرده است.

بوي نشاي شاليزارها، چرام را دربر گرفته و روستاي کوچک قنبرآباد درکنار کشتزارها رخ مي نمايد.جاده پيچ در پيچ ما را به باغ بزرگ و زيباي چشمه بلقيس مي رساند.

 باغ بزرگ بر تپه و در قلب چشمه خروشان بلقيس قرار دارد، درختان سرو، انار، ليموترش و شيرين، سيب، بيدمجنون، انگور و نخل هاي تزييني و گياهان متنوع ديگر، مجموعه پيچيده و شگفت انگيز را فراهم آورده که آدمي را به اين فکر وا مي دارد که سازنده آن از تمام نقاط، نقبي به گياهان زده است.دهانه کوه شمالي در چرام، پذيراي باغ پر از نخل است که چشمه بلقيس را در جويبارهاي مشبک و با اصول معماري جالب توجه تراس بندي شده در خود دارد.نهرها پس ازگذر از جاي جاي باغ و اهداي خنکاي خود به گردشگران،به استخري به وسعت 10 متر و ارتفاع يک و نيم متر مي ريزد.نهرهاي بزرگ با معماري سنتي خاص و پس از ريزش در استخر، دشت پر عطش چرام را سيراب مي کند.باغچه اي به شعاع چهارمتر در درون حوض آب، نشان از هنرمندانه ترين صنعت ساخت بشر است.پوشش گياهي اين باغ بدليل گرمسيري بودن اين منطقه شامل اکاليپتوس، سدر، بلوط، سرو و داراي درختان متنوع ميوهاي چون گردو، گلابي، سيب، ليموترش، خرمالو، پرتقال، نارنگي، انجير، انگور، توت، نارنج، نخل و ميباشد.

  

همچنين بوتههاي گياهي گوناگون و گلهاي مختلف در آن به چشم ميخورد.

نظام آبياري اين باغ براساس فوران آب چشمه‌هاي اصلي و چندين چشمة فرعي ميباشد که بوسيله نهرهاي کوچک و بزرگ متعدد در باغ جريان مييابد و آب مازاد آنها ازجويي بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربي باغ واقع شده هدايت ميشود.

دهانه کوه شمالي در چرام، داراي باغ پر نخلي است که چشمه بلقيس را در جويبارهاي مشبک و با اصول معماري جالب توجه در خود دارد.

چشمه بلقيس کهگيلويه ميزبان هزاران گردشگر است که با روحي پرطراوت و شادمانه به سرپناه خود برمي گردند.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کهگيلويه وبويراحمد گفت: چشمه بلقيس يکي از جاذبه هاي مهم گردشگري اين استان و از مناطق هدف گردشگري سازمان ميراث فرهنگي است.

  

يدالله مرادي افزود: اين چشمه جزو منطقه گرمسيري کهگيلويه و بويراحمد است و در 23 کيلومتري شهر دهدشت، مرکز شهرستان کهگيلويه و 4 کيلومتري شهر چرام واقع شده است.

وي خاطرنشان کرد: چشمه بلقيس 38 هزار و 960 مترمربع وسعت دارد و به گفته اهالي منطقه در اواخر دوره ساساني و اوايل دوره اسلامي توسط زني به نام بلقيس احداث شده است.

 بخش چرام از توابع شهرستان کهگيلويه در 220 کيلومتري جنوب غرب ياسوج مرکز استان کهگيلويه و بويراحمد واقع شده است.


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد