شهر مجازی

ما را دنبال کنید


باغ نارنجستان قوام

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 308 استان : فارس شهر : شیراز

باغ نارنجستان قوام

نارنجستان قَوام که به باغ قوام مشهور است، بین سالهای ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری شمسی، مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار و بدستور علی محمد خان(قوام الملک دوم) و پسرش محمد رضا خان(قوام الملک سوم) در شیراز ساخته و تکمیل شده‌است. ساختمان نارنجستان در زمینی بمساحت ۳۵۰۰ متر مربع و با زیربنای ۹۴۰ متر مربع در دو جبهه جنوبی و شمالی توسط هنرمندان شیرازی ساخته شده‌است. سردر ورودی در ضلع جنوبی قرار داشته و به یک هشتی باز می‌گردد و از طریق دو راهرو قرینه به حیاط راه میابد. بنای ضلع جنوبی شامل دو ایوان ستوندار و اتاقهایی است که محل استقرار خدمه بوده‌است. ساختمان ضلع شمال دارای یک طبقه زیرزمین و دو طبقه روی آن بوده که شامل تالار آیینه با ستونهای یکپارچه مرمری، تالار شاه نشین و اتاقهایی است که محل تشریفات اداری و پذیرش مهمانان بوده‌است. این عمارت از نظر هنرهایی از قبیل آیینه کاری، شیشه کاری، نقش پردازی، منبت کاری، سنگ تراشی، گچ کاری و مقرنس کاری بکار رفته در آن از زیباترین بناهای این دوره در شیراز است.

 

بنای نارنجستان در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی به دانشگاه شیراز اهدا گردید و بین سالهای ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۸ هجری شمسی مورد استفاده موسسه آسیایی، تحت سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ، ایران شناس معروف بوده‌است.در سالهای اخیر زیرزمین ضلع شمالی تعمیرات اساسی گردیده و به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته که در آن اشیای فرهنگی اهدایی پروفسور پوپ نگهداری می‌شود.

  

باغ نارنجستان قوام در شهر شیراز در محله بالا کفت و تقریبا در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی‌خان زند قرار دارد. این باغ و عمارت از مجموعه ارزشمند دوران قاجار در شیراز است و به علت وفور درختان نارنج به باغ نارنجستان نامیده میشود. احداث این باغ و مجموعههای آن بوسیله علیمحمد خان قوامالملک آغاز و در سال 1300هـ . ق بوسیله فرزندش محمد رضا قوامالملک تکمیل گردید.در ورودی اصلی باغ رو به جنوب و سردر ورودی با تزیینات آجری و کتیبهای سنگی از مرمر سرخ فام شامل آیاتی از قرآن كریم است و از چوب ساج با منبتکاریهای زیبا ساخته و به هشتی باز میشود و بوسیله دو راهرو به محوطه باغ ارتباط پیدا میکند.این باغ در جبهههای شمالی، جنوبی و شرقی دارای ساختمان میباشد. عمارت اصلی با ایوان دو ستونه در جبهة شمالی، با شیوة معماری دورة زندیه در دو طبقه و یک زیرزمین می‌‌باشد.

 

در دو طرف ایوان بزرگ دو راه برای ورود به سایر قسمتها تعبیه شده است كه با كف محوطه دو متر اختلاف دارد. ستونهای ایوان بزرگ از سنگ مرمر یكپارچه، با بدنهای استوانهای و سرستونهای دارای مقرنس تشكیل شده است.

بالای عمارت دارای 3 هلالی با نقوش اسلیمی میباشد، كه در وسط آن دو شیر كه صفحهای را نگاه داشتهاند و بر روی آن آیة نصر من الله و فتح قریب نوشته شده است كه دو فرشته هم از بالا آن را نگاه داشتهاند و در طرفین دو هلالی دیگر صحنهای از شكار آهو، توسط پلنگ به چشم میخورد.

 

عمارت نارنجستان به مساحت تقریبی 940 متر مربع در باغی به وسعت 3500 متر مربع در دو جبهه شمالی و جنوبی بنا شد. این باغ در اردیبهشت ماه سال 1353 به شماره 1073 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این باغ در سال 1345 به دانشگاه شیراز واگذار گردید و بین سالهای 1348 تا 1358 مورد استفاده موسسه آسیایی تحت نظارت پرفسور آرتور پوپ بود و در سال 1378 در اختیار دانشكده هنر و معماری دانشگاه شیراز قرار گرفت.

 

{C}

منابع:

  [پرتال علمی تحقیقاتی دانشجویان]        http://www.jdgit-ac.ir

  [آفتاب]http://www.aftabir.com

  [سرای امید]http://forum.sarayeomid.net

  [مرجع گردشگری ایران و جهان]http://azsafar.com

  [دانشنامه آزاد ویکی پدیا]fa.wikipedia.org

گرد آوری وبازنشر: گروه گردشگری شهر مجازی ایرانیان

 

 

 

 

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد