شهر مجازی

ما را دنبال کنید


بازار سمنان

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 217 استان : سمنان شهر : سمنان

بازار سمنان
بازار سمنان که به سبک معماری سنتی ايران با سقف های خشتی و آجری متناسب با وضعيت آب و هوای خاص منطقه کويری ساخته شده , بزرگترين مرکز خريد و فروش کالاهای تجارتی است . در کذشته بازار عمومی شهر متشکل از راسته بازار  و بازار شيخ علاء الدوله (بازار مرده ها) بوده است.


 

بازار عمومي شهر كه به سبك معماري سنتي ايران و با در نظر گرفتن وضعيت آب و هواي خاص منطقه كويري با سقف‌هاي خشتي و آجري در حدود 180 سال قبل در دوره قاجاريه ساخته شده است، بزرگترين مركز خريد و فروش كالاهاي تجاري و خدماتي است . در گذشته بازار عمومي شهر متشكل از راسته بازار ، بازار حضرت و بازاركوچك جلو خان بوده است . بازار شمالي تقريبا به طول 1/5 كيلومتر از خيابان شهدا شروع شده و به خيابان امام ختم مي شود. اين بازار كه به راسته بازار (بازار بالا) معروف است، شامل 254 باب مغازه مي باشد . در اين بازار سه حمام قديمي ، 5 مسجد و 4 كاروانسراي مخروبه وجود دارد. تكيه ناسار از تكاياي معروف اين بازار است كه در گذشته و حال محل گرد آمدن هيئت هاي عزاداري در روزهاي عاشورا و تاسوعا است . نماي سر در شمالي و نماي سر در جنوبي اين بازار با كتيبه هايي زيبا از كاشي هاي لاجوردي پوشانده شده است.  

  

 

اين بازار، داراي سقف و تاق ضربي است که روي تاق‌هاي جناغي استوار شده است. پنجره هاي شيشه‌اي بزرگ بر بام آن نصب شده است که نور داخل بازار را تأمين مي‌کند. راسته بازار سابقاً شامل 254 باب مغازه بود. در اين بازار سه حمام و پنج مسجد و چهار کاروانسراي مخروبه و يک تکية بزرگ به نام ناسار وجود دارد. تکية ناسار روبروي خيابان کوچک شهيد اعواني واقع شده، داراي يک سالن بزرگ براي انجام مراسم سوگواري ايام ماه محرم و تقريباً 25 باب مغازه است که بر بالاي آن ايوان و بالکن سرتاسري به چشم مي‌خورد                                              . بزرگ‌ترين آب‌انبار سمنان و يک مسجد کوچک در اين تکيه قرار دارد. سقف تکيه را شيرواني بزرگ با پنجره هاي مشبک پوشانده است. در جريان نوسازي سال‌هاي 1348 تا 1350، دو سر در بسيار زيبا در شمال و جنوب راسته بازار ساخته شد

 

  

بازار جنوبي در امتداد راسته بازار است و به سبب نزديکي با حرم مطهر حضرت يحيي بن موسي رضا بازار حضرت خوانده مي‌شود. بازار حضرت به طول تقريبي 200 متر از خيابان امام خميني شروع شده است و به تکية بزرگ پهنه که در محل اسفنجان قرار دارد، ختم مي‌شود. اين بازار داراي 50 باب مغازه است. در شمال بازار حضرت سر در جالب توجهي بنا شده که به سر در جنوبي راسته بازار شباهت کامل دارد. 

دو قسمت اين بازار طوري ساخته شده که در تابستان‌ها خنک و در زمستان‌ها نسبتاً گرم است. در چند سال قبل که اين بناي تاريخي رو به خرابي بود، با کوشش فرماندار کل وقت با صرف هزينه‌اي قابل توجه، آن را تعمير کردند و سقف‌هاي فروريختة منار را با آجر بازسازي کردند. براي استحکام و زيبايي آن در پايه‌ها تا ارتفاع تقريباً يک متر و نيم از سيمان و در قسمت بالاي آن تا زير تاق‌هاي ضربي از آجر قرمز استفاده شده است.

  

 

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های سمنان


رویداد ها

افزودن رویداد