شهر مجازی

ما را دنبال کنید


بازار بزرگ تهران

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 32 استان : تهران شهر : تهران

بازار بزرگ تهران

شاید برای بسیار از شما که نام بازار تهران را شنیده‌اید اما تا به حال به بازار نرفته‌اید این پرسش مطرح بوده که بازار تهران چگونه جایی است و اهمیت تاریخی آن در چیست؟

می‌گویند تهران قدیم، پنج محله داشت که هر کدام از این محله‌ها دارای پاتوق‌هایی بود و هر پاتوق هم به چند گذر تقسیم می‌شد. مجموعه بازار تاریخی تهران هم که بنای اولیه آن به دوره شاه طهماسب صفوی باز می‌گردد، در بافت قدیمی و تاریخی شهر و محله‌ای به همین نام قرار گرفته و درک نار دیگر بناهای تاریخی محدوده خود همچون مسجد امام، مسجد جامع و ... علاوه بر ایفای نقش به عنوان یک مرکز عمده تجاری و اقتصادی، به عنوان یک مجموعه تاریخی نیز در پایتخت مطرح است.

قدیمی‌ترین بخش‌های بازار عبارتند از بازار لباف‌ها، کرجی‌دوزها، سراج‌ها و نعل‌چی‌ها که در زمان فتحعلیشاه قاجار چهارسوق بزرگ و کوچک هم به آن اضافه شدند. بازار تهران در دوره ناصرالدین شاه دارای راسته‌ها و تیمچه‌های بیشتری شد. در این دوره بخش‌های اصلی بازار عبارت بودند از، بازار کفاش‌ها، بازار فرش فروشان، بازار امیر، بازار ساعت فروش‌ها، بازار زرگرها، بازار عباس‌آباد، بازار بین‌الحرمین، چهار سوق بزرگ و کوچک، بازار آهنگرها، بازار مسگرها، بازار پاچنار و بازار چهل تن (مربوط به دوره فتحعلیشاه)

هر چند گسترش سریع تهران، معماری سنتی بازار را دچار آشفتگی کرده است اما اگر علاقه‌مند به قسمت‌های قدیمی بازار بودید. این قسمت‌ها عبارتند از: سردر بازار در قسمت سبزه میدان بازار امیر، چهار سوق بزرگ، تیمچه‌های حاجب‌الدوله و علاءالدوله، قیصریه و مهدیه و نیز بازار کفاشان، فرش‌فروشان، زرگرها، ساعت فروشان، بین‌الحرمین، امیر و ...

بنای اولیه سبزه‌میدان مربوط به اویال دوره صفوی است و در دوران قاجار توسط حاجب‌الدوله تغییرات عمده‌ای در آن رخ داد به گونه‌ای که به یکی از مراکز مهم اجرای مراسم مذهبی در تهران تبدیل شد. در ضلع جنوبی سبزه میدان می‌توانید سردر زیبایی را ببینید که به راسته‌های بازار راه دارد.

بخش‌های قدیم بازار تهران دارای پوشش طاق و گنبدی است که برای تأمین روشنایی آن از روزنه‌هایی در سقف استفاده شده بود چهار سوق بزرگ هم با یک فضای هشت ضلعی و گنبدی با گچ‌کاری داخل آن از دیدنی‌های بازار تهران است.

مسجد جامع در مرکز بازار و نزدیک به مسجد امام خمینی (ره) قرار دارد و فاصله بین این دو مسجد بین‌الحرمین نامیده می‌شود. بنای مسجد جامع احتمالاً به عهد شاه عباس دوم و بنای مسجد امام نیز با قدمتی حدود 180 سال به فتحعلیشاه قاجار باز می‌گردد که از زیباترین مساجد تاریخی تهران است.

 

بنای اولیه سبزه میدان مربوط به اوایل دوره صفوی است و در دوران قاجار توسط حاجب‌الدوله تغییرات عمده‌ای در آن رخ داد به گونه‌ای که به یکی از مراکز مهم اجرای مراسم مذهبی در تهران تبدیل شد. در ضلع جنوبی سبزه میدان می‌توانید سر در زیبایی را ببینید که به راسته‌های بازار راه دارد.

بخش‌های قدیم بازار تهران دارای پوشش طاق و گنبدی است که برای تأمین روشنایی آن از روزنه‌هایی در سقف استفاده شده بود. چهار سوق بزرگ هم با یک فضای هشت ضلعی و گنبدی با گچ‌کاری داخل آن از دیدنی‌های بازار تهران است.

مسجد جامع در مرکز بازار و نزدیک به مسجد امام خمینی (ره) قرار دارد و فاصله بین این دو مسجد بین‌الحرمین نامیده می‌شود. بنای مسجد جامع احتمالاً به عهد شاه‌عباس دوم و بنای مسجد امام نیز با قدمتی حدود 180 سال به فتحعلیشاه قاجار بازمی‌گردد که از زیباترین مساجد تاریخی تهران است.

اما در محدوده بازار تهران و محله سیداسماعیل با بنای یک آب انبار تاریخی هم مواجه می‌شوید که متعلق به دوره قاجاریه است. چیزی که بیش از همه توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند، مخزن بسیار بزرگ آب انبار است که در نوع خود منحصر به فرد است. مخزن آب انبار اکنون به قهوه‌خانه و رستوران تبدیل شده و اگر سری به این آب انبار بزنید به طور حتم و برای دور کردن خستگی، ناهار یا چای را در آنجا میل خواهید کرد.

خوب است بدانید در گذشته بر روی آب انبار، کاروانسرا، بارانداز و نیز بادگیرها و روزنه‌های مربوط به مخزن آب انبار قرار گرفته داشته است. پس دیدن بازار تهران که در یکی از محله‌های قدیمی تهران که در یکی از محله‌های قدیمی تهران واقع شده شده با این همه جاذبه‌های گردشگری و تاریخی در دل کلان شهر تهران خالی از لطف نیست. کافی است به یکی از ایستگاه‌های مترو مراجعه کنید تا درست در قلب بازار از ایستگاه پیاده شوید. علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، محال است در بازار تهران دنبال کالایی بگردید و نتوانید آن را پیدا کنید.

محله‌های عودلاجان و سنگلج هم از محله‌های قدیمی تهران است که ذکر نام آنها در اینجا ضروری به نظر می‌رسد. محله عودلاجان در محدوده ارگ است که بیوتات سلطنتی تا خیابان ناصرخسرو حوالی مسجد امام‌خمینی، شمال خیابان پانزده خرداد شرقی و بازار عودلاجان و پامنار و جنوب خیابان امیرکبیر و میدان امام خمینی را در بر می‌گرفت و شامل چهار پاتوق بود. یک مناره آجری با کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ متعلق به دوران قاجار در این محله باقی مانده است.

محله سنگلج نیز از شرق به خیابان خیام، از شمال به میدان حسن‌آباد و خیابان شیخ هادی و از سمت‌های دیگر به امیریه و پل امیربهادر و بازارچه قوام‌الدوله تا خیابان خیام محدود می‌شود و در قدیم دارای 9 پاتوق بود. در بازدید از محله عودلاجان، بازدید از خانه سیدحسن مدرس را فراموش نکنید که نمونه کاملی از شکل یک خانه سنتی در بافت تاریخی تهران است.

قدیمی‌ترین پارک تهران هم که بنای آن به سال 1339 شمسی باز می‌گردد در محله قدیم سنگلج در مساحتی نزدیک به 250 هزار متر مربع ساخته شده است. بازدید از پارک شهر شما را سرحال خواهد آورد. در حال حاضر در این پارک زمین بازی کودکان و میزهای تنیس و شطرنج  به همراه سالنی برای بازی‌های کامپیوتری و چندین آبنما و یک دریاچه مصنوعی وجود دارد.دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

هجدهمین دوره نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته
هجدهمین دوره نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته
چهارمین دوره نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر تهران
چهارمین دوره نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر تهران
ششمین دوره نمایشگاه صنایع دستی ارومیه
ششمین دوره نمایشگاه صنایع دستی ارومیه
 دومین دوره نمایشگاه و جشنواره ملی گردشگری ارومیه
 دومین دوره نمایشگاه و جشنواره ملی گردشگری ارومیه
افزودن رویداد