شهر مجازی

ما را دنبال کنید


امام زاده دو خاتون

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 316 استان : چهارمحال و بختیاری شهر : شهرکرد

امام زاده دو خاتون

حضرات امامزادگان حلیمه خاتون و حکیمه خاتون ( علیهما السلام ) ، مشهور به امامزادگان دو معصوم یا دو خاتون (ع) ؛ دختران ابراهیم مجاب از فرزندان حضرت امام موسی ابن جعفر ( علیه السلام ) در شهرکرد ( مرکز استان چهارمحال و بختیاری ) مدفون می باشند.

این بقعه متبرکه در ضلع غربی خیابان ولی عصر (عج) جنوبی شهرکرد و هسته مرکزی اولیه شهر بر روی قبور مطهر این بزرگواران قرار گرفته و محل زیارت عاشقان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت (ع) است.

از دوره اتابکان در قرن هفتم هجری قمری، ساختمانی بر روی قبور این امامزادگان (ع) احداث که در دوره مشروطیت به دستور امام جمعه وقت تخریب و ساختمان فعلی جایگزین آن شده است.

بقعه مبارک امامزادگان دو خاتون (ع) شهرکرد، شامل پیش ایوان ستون دار سنگی، سردر، هسشتی و ساختمان اصلی است. سر در با کاشی های هفت رنگ قاجاریه تزئین و در بالای آن کتیبه سنگی با اشعاری ، معرف بانی و تاریخ ساخت آن و نقش شیر و خورشید بر روی کاشی در بالای کتیبه سنگی است. بر بدنه هشتی دو کتیبه با اشعاری در مدح و معرفی امامزادگان (ع) نصب شده است. بقعه اصلی دارای ایوان ستون دار سنگی است. ساختمان بقعه دارای پلان چند ضلعی و گنبد آجری است.

ضمناً شهر شهرکرد ( مرکز استان چهارمحال و بختیاری ) ، در ۳۹ کیلومتری روستای شیخ شبان ( و آستان مقدس حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد(ع) ) قرار دارد.

این امام زادگان از نوادگان امام موسی کاظم(ع) درمجاورت مسجداتابکان درمرکز شهرکرد واقع گردیده است و     بصورت دقیقتر  این بقعه در ضلع غربی خیابان ولی عصر جنوبی شهرکرد ودر هسته مرکزی اولیه شهر بر روی قبور امام زادگان حلیمه و حکیمه خاتون قرار دارد و

از دوره اتابکان در قرن هفتم ه.ق ساختمانی بر روی قبور امام زادگان احداث که در دوره مشروطیت بدستور امام جمعه وقت تخریب و ساختمان فعلی جایگزین آن شده است.

بقعه امام زادگان دو خاتون شهرکرد شامل : پیش ایوان -ستون دار سنگی-سردر-هشتی-و ساختمان اصلی است سر در با کاشی های هفت رنگ قاجاریه تزیین و در بالای آن کتیبه سنگی با اشعاری معروف بانی و تاریخ ساخت آن و نقش شیر و خورشید بر روی کاشی در بالای کتیبه سنگی است.

بر بدنه هشتی دو کتیبه با اشعاری در مدح و معرفی امام زادگان نصب شده است  بقعه اصلی دارای ایوان ستون دار سنگی است و ساختمان بقعه دارای پلان چند ضلعی و گنبد آجری است.

 

  

 

  


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های شهرکرد


رویداد ها

افزودن رویداد