شهر مجازی

ما را دنبال کنید


امامزاده کمال

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 327 استان : قزوین شهر : تاکستان

امامزاده کمال

امامزاده کمال

 

امامزاده کمال (ضیاء آباد) ، فرزند امام موسي كاظم ( ع ) ، مربوط به سدهٔ ۹ ه. ق است و در شهرستان تاکستان، روستای ضیاآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

  

این آرامگاه در روستای ضیاء‌آباد، از توابع بخش دودانگه قزوین و در كیلومتر 56 جاده‌ قزوین - همدان واقع شده است. ساختمان این امام‌زاده، بنایی شش ضلعی با گنبد مخروطیِ رُك است كه به تمامی با آجر ساخته شده است. طول هر ضلع این بنا 3/95 متر است. گنبد بنا در دو بخش بر روی پایه‌ای شش ضلعی استوار شده است. بخش پایین گنبد، استوانه‌ای است كه در حدود 1/40 متر ارتفاع دارد و پیرامون آن تا لبه‌های شش‌گانه بدنه بنا، فاصله بسیار كمی دارد. بر روی آخرین رج این ساقه استوانه‌ای شكل، یك ردیف آجرچینی به صورت دندانه‌دندانه انجام شده است و سپس رُك بنا بر روی دوره مزبور قرار گرفته است. آجرچینی همه قسمت‌های بنا و به‌خصوص گنبد آن، در نهایت سادگی، و در عین حال با دقت كامل انجام گرفته است.

داخل حرم امام‌زاده نیز شش ضلعی است و بر روی هر جرز آن، طاق‌نمایی برپا شده است كه به كمك طاق‌نماها و كاربندی‌های میان‌شان، پایه‌ای گِرد برای استقرار گنبد به وجود آمده است. در داخل حرم، نقش و نگارهایی به صورت گلدان و گل‌و‌بوته با رنگ‌‌های آبی آسمانی، سبز و صورتی دیده می‌شود. در حال حاضر، در برابر درِ ورودیِ بنا، اتاقی به عنوان كفش‌كن قرار دارد كه بعدها به بنای اصلی افزوده شده است. بر سردرِ ورودی امام‌زاده، كتیبه‌ای سنگی وجود دارد كه متن آن چنین است : «واجب‌التعظیم امام‌زاده كمال‌ابن حضرت امام موسی كاظم علیهما تحیه و الصلوه و السلم [...] بسعی خضربن باباحاجی فی شهر سنه……

 

منابع

1.دانشنامه آزاد ویکی پدیا [www.wikipedia.org]

2.بنیاد اندیشه اسلامی [www.itf.org.ir]

3.[www.vista.ir]

4.فرماندهان تکاور [www.bedayar.blogfa.com]

5.سایت جامع گردشگری ایران [www.iranpedia.ir]

6.فارس دید [www.farsdid.com]

گردآوری و بازنشر: گروه گردشگری شهر مجازی ایرانیان

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد