شهر مجازی

ما را دنبال کنید


ابوعثمان سعید بن السلام مغربی

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 547 استان : خراسان رضوی شهر : نیشابور

ابوعثمان سعید بن السلام مغربی

ابوعثمان سعید بن سلام مغربی از عارفان بزرگ، متوفی به سال ۳۷۳ هـ.ق در نیشابور است که در شهر گرگنت سیسیل ایتالیا متولد شد و پس از سالها زندگی در مکه و بغداد، ساکن نیشابور شد. آرامگاه وی در ۳ کیلومتری شرق شهر (در حاشیه ی غربی بلوار خیام) قرار دارد و برخی به اشتباه آن جا را آرامگاه ابومسلم، سردار معروف و یا مقبره ی طفلان مسلم قلمداد می‌کرده‌اند. در جوار این آرامگاه همچنین ابوعثمان حیری ( رازی) از مشایخ بزرگ تصوف و فقهای قرن سوم هجری (متوفی به سال ۲۹۸ هـ.ق) مدفون می باشد.

 

قبر ابوعثمان سعید بن السلام مغربی

آرامگاه مزبور در ‌اراضی روستای ده شیخ واقع شده و برخی نام روستا را برگرفته از نام شیخ مغربی دانسته‌اند. این آرامگاه در سال های اخیر بازسازی شده و از تاریخ اولین بنای ساخته شده برآن یا بنای فعلی، اطلاع دقیقی در دست نیست.

در تذکرة الاولیاء عطار نیشابوری در ذکر شماره ی ۴۷ آمده است: آن حاضر اسرار طریقت، آن ناظر انوار حقیقت ، آن ادب یافته ی عتبه ی عبودیت ، آن جگر سوخته ی جذبه ی ربوبیت ، آن سبق برده در مریدی و پیری قطب وقت: عثمان حیری رحمة الله علیه ؛ از اکابر این طایفه و از معتبران اهل تصوف بود و رفیع قدر بود و عالی همت و مقبول اصحاب و مخصوص به انواع کرامات و ریاضات و وعظی شافی داشت و اشارتی بلند ، و در فنون علوم طریقت و شریعت کامل بود و سخنی موزون و مؤثر داشت و هیچ کس را در بزرگی سخن او نیست. چنانکه اهل طریقت در عهد او چنین گفتند که در دنیا سه مرداند که ایشان را چهارم نیست: عثمان در نیشابور و جنید در بغداد و بوعبدالله الجلا در شام. و عبدالله محمد رازی گفت: جنید و رویم و یوسف حسین و محمد فضل و ابوعلی جوزجانی و غیر ایشان را از مشایخ بسی دیدم. هیچ کس از این قوم شناساتر به خدای از ابوعثمان حیری ندیدم و در خراسان اظهار تصوف از او بود

  


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

سایر جاذبه های نیشابور


رویداد ها

افزودن رویداد