شهر مجازی

ما را دنبال کنید


آینالو و جنگل های ارسباران

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 408 استان : آذربایجان شرقی شهر : خدا آفرین

آینالو و جنگل های ارسباران

آینالو و جنگل های ارسباران 

روستای آینالو از روستاهای واقع در دل کوه های ارسباران و جنگل های بکر آن است که نام آن به دلیل جاذبه های فوق العاده و طبیعی گردشگری اش برای اغلب طبیعت گردان نامی آشناست.

منطقه حفاظت شده ارسباران و به ویژه جنگل های بکر و دست نخورده  آن که کارشناسان قدمت آن را پیش از عصر یخبندان تخمین می زنند یکی از چند زیست بوم غنی (چه از لحاظ گیاهی و چه از لحاظ جانوری) بر روی کره زمین است که به عنوان آثار طبیعی جهانی در سازمان های بین المللی به ثبت رسیده است. ارسباران در گذشته‌اي نه چندان دور به محدوده وسيعي از كناره رود ارس، حد فاصل جلفا تا مغان و بلندي‌هاي سبلان، بزقوش و سهند اطلاق مي‌شد اما اكنون به دلايل متعددی از قبيل تخريب عرصه‌هاي منحصر به فرد جنگلي به مرزهاي شهرستان‌هاي كليبر، ورزقان و اهر محدود مي‌شود.

منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 80 هزار و 427 هكتار در كناره‌هاي جنوبي رود ارس در حوزه شهرستان های كليبر و  ورزقان واقع شده و به عنوان ذخيره گاه بيوسفر به ثبت رسيده است كه از ارزش‌هاي خاص گياهي و جانوري برخوردار است. اين منطقه در شمال غربي آذربايجان شرقي ميان سه رودخانه مهم "ارس " در شمال، " ايلگنه‌چاي "در غرب و "كليبرچاي " در شرق واقع شده و از جنوب به ارتفاعات "سايگرام " متصل است.

 
 

پیدایش جنگلهای وسیع با بارندگی اندک

میانگین بارندگی در جنگل های ارسباران حدود 450 تا 600 میلی متر گزارش شده است. اما با این بارندگی بسیار کم، چطور چنین جنگلی به وجود آمده است؟

دلیل این امر باران های مخفی ( مه بارش ) می باشد  که روی میزان بارندگی جنگل های ارسباران تاثیر دارد که این عامل میزان بارندگی 450-600  میلی متر ارسباران را تا 750 میلی متر افزایش می دهد که بدون شک دلیل اصلی تنوع و گستردگی گونه های ارسباران نیز همین موضوع باشد.

ارسباران را می توان از نظر تنوع گونه های درختی و درختچه ای و علفی و خشبی و همچنین از نظر تنوع جانوری به عنوان یک ذخیره گاه بی نظیر نام برد.

دامنه تغییرات ارتفاع در فاصله اندک و موقعیت جغرافیایی و شرایط توپوگرافی ویژه منطقه سبب ایجاد تنوع کم نظیر گیاهی و جانوری شده است . در این منطقه بیش از یک هزار  گونه گیاهی (15 در صد گونه های گیاهی کشور) با 46 درصد کاربرد دارویی ، 20 درصد زینتی ، 17 درصد تغذیه ای، 28 درصد علوفه ای ،10 درصد حفاظتی و 5 درصد صنعتی  وجود دارد(بلوط ، ارس ،ممرز،افرا ،گیلاس وحشی ،سرخدار ،گردو گلابی ، انار ،زغال اخته ، زرشک ، سماق و ...). تنوع گونه های جانوری حدود 320 گونه با 39 گونه پستاندار 220 گونه پرنده 38 گونه خزنده و دوزیست و  22 گونه ماهی است که گونه سیاه خروس گونه منحصر به فرد منطقه در کشور است و از سایر گونه های مهم می توان به قرقاول ارسبارانی ، پلنگ ، شوکا ، کل و بز وحشی و سیاه گوش و گربه وحشی و گربه جنگلی و انواع پرندگان شکاری و مهاجر آبزی و کنار آبزی اشاره کرد .

 


 

جنگل‌هاي ارسباران با برخورداري از جلوه‌هاي طبيعي متنوعي از صخره‌ها، جنگل‌ها، مراتع، رودخانه‌ها و كشتزارها، انواع زيستگاه‌هاي منحصر به فردی چون "آنزا "، "كلن "، " پير دره‌سي "، " قارونلار "، "قلعه دره‌سي وينق "، " شاه اتران" و "وايقان" را در خود جاي داده است.

ازبرنامه های مهم زیست محیطی و جالب توجه در گونه‌هاي جانوري منطقه ارسباران، احياي نسل " مارال "، گوزن منقرض شده اين منطقه از ايران است.اداره کل حفاظت محيط زيست آذربايجان شرقي در فضايي به وسعت 180 هكتار از اراضي مركز تحقيقاتي "آينالو  و عباس آباد" اقدام به احياي نسل اين گونه منقرض شده نموده كه نتايج مثبتي به همراه داشته است.

 


 

منابع:

1.پایگاه خبری تحلیلی نصر نیوز [www.nasrnews.ir]

2.دانش نامه ی آزاد ویکیپدیا [www.wikipedia.org]

3.گروه گردشگری آنوبانینی [www.anobanini.net]

گردآوری و بازنشر: یک جهانگرد

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد