شهر مجازی

ما را دنبال کنید


آرامگاه صاحب بن عباد

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 614 استان : اصفهان شهر : اصفهان

آرامگاه صاحب بن عباد

بقعه صاحب بن عباد كه ميان اهل محل به قبر اسماعيل بن عباد و بابا اسمعيل يا پيراسماعيل نيز خوانده مي‌شود، مقبره دانشمند و اديب نامدار صاحب بن عباد طالقاني اصفهاني متولد ذي‌القعده 326 هـ. است. وي از وزرای مشهور مويدالدوله ابن ركن‌الدوله و برادرش فخرالدوله ديلمي از سلاطين معروف آل بويه بوده‌است. (تاريخ اصفهان) نام او «اسماعيل بن ابوالحسن عباد بن عباس بن عباد بن احمد بن ادريس طالقاني است. كنيه او ابوالقاسم و ملقب به «كافي الكفاه» و «صاحب» است. صاحب دوستدار علم بود و تلاش فراواني جهت تشويق علما و دانشمندان و ترويج مذهب شيعه نمود. شايد بتوان گفت پس از شيخ ابومسعود رازي، وي بزرگترين عامل ترويج تشيع در اصفهان بوده است. صاحب با وجود اشتغال به منصب وزارت، به بحث و تدريس و تاليف كتب بسياري پرداخت.

موقعيت اجتماعي و جايگاه علمي صاحب همواره علما، ادبا و محدثين را در محفل و مجلس او گرد مي‌آورد. صاحب بن عباد در اصفهان كتابخانه‌اي عظيم داشته و تعداد مجلات آن را به اختلاف نوشته‌اند كه شامل چندين هزار مجلد كتاب از انواع كتاب‌ها بوده‌است. صاحب بن عباد در شب جمعه 24 ماه صفر سال 385 هـ. در ري دار فانی را ودا گفت وجنازه ایشان پس از انجام مراسم مذهبي و تشريفات معمول از ري به اصفهان منتقل گردید و در منزل او در محله دريه نزديك دروازه طوقچي به خاک سپرده شد. مقبره صاحب شامل گنبد خانه، رواق و حياط است و ارتفاع گنبد حدود 6 متر مي‌باشد. مقبره صاحب همواره مورد توجه و زيارتگاه خاص و عام اهالي اصفهان بوده‌است.

بقعه مسقف به طاق گنبدي است و داخل آن شبيه چهار ايواني است كه يك ايوان آن كفش‌كن محسوب مي‌شود. بقعه از كاشي ساده مينائي رنگ بدون نقش و نگار فرش شده‌است و قبر صاحب در وسط بقعه زير گنبد واقع شده‌است. قبر بلندي به شكل مكعب مستطيل با ارتفاع پنج آجر كاشي (در حدود يك متر) و عرض شش آجر كاشي و طول چهارده آجر كاشي است. كاشي‌هاي پوشش قبر متنقش به گل و بوته‌ هستند


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد