شهر مجازی

ما را دنبال کنید


آثار باستانی تخت سلیمان

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 429 استان : آذربایجان غربی شهر : ارومیه

آثار باستانی تخت سلیمان

آثار باستانی تخت سلیمان

میراث جهانی تخت سلیمان در نزدیکی شهر تکاب در برگیرنده نشانه ها و بقایای استقرار انسان از هزاره اول قبل از میلاد تا قرن 11 هجری بوده و بازدید از آن پنج دوره تاریخ تمدن بشر را برای علاقه مندان معرفی می کند.

 

 

تخت سلیمان تکاب به عنوان یکی از مهمترین و مشهورترین مراکز تاریخ تمدن ایران و جهان یکی از 9 اثر ملی ثبت شده کشور در فهرست آثار تاریخی جهان است.

تخت سلیمان یا شهر گنجک در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب در یک دره ی سرسبز در بلندی سه هزار متری، سرشار از جاذبه های کم نظیر طبیعی- تاریخی واقع شده، این ناحیه همان شهر مشهوری است که بنا به نوشته های کهن، زادگاه زرتشت بوده و در نوشته های پهلوی به نام «گنجک» خوانده شده، گیتا نویسان عرب آن را«شیز» گفته اند، گذشته نگاران رومی و یونانی «گزکا» نوشته اند و حمدالله مستوفی آن را به زبان مغولان «ستوریق» گفته است که امروزه تمام این آثار را تخت سلیمان می نامند.

 

تخت سلیمان و مجموعه آثار باستانى آن یكى از مهم‌ترین و مشهورترین مراكز تاریخ و تمدن كشور ایران است.

مجموعه آثار تاریخى تخت سلیمان كه در كوهستان‌هاى غرب كشور و در محل بسیار مصفا و خوش آب و هوایى قرار گرفته، در زمان‌هاى قدیم داراى موقعیت سوق‌الجیشى حساس بوده است.

 بقایاى مجموعه بر روى جبهه‌اى از سنگ در ۴۸ كیلومترى شمال شرق تكاب قرار گرفته در میان انبوهى از آثار طبیعى و مصنوعى مانند دریاچه‌ها، آب گرم‌ها، قبور كهنسال و ابنیه تاریخى دیگر احاطه شده است.

  

تخت سلیمان در زمان‌هاى پیش از تاریخ و دوران هخامنشى و اشكانى و ساسانى معبر شاهراه‌هاى عمده بود كه از طرف همدان به طرف ارمنستان و آسیاى صغیر رفته و از لحاظ لشكركشى نیز اهمیت فوق‌العاده‌اى داشته و این مكان محل تلاقى و برخورد اقوام مختلف بوده است.

 

تخت سلیمان امروزى باقی‌مانده قلعه و آثار بزرگ و عمارات مخصوص براى سكونت موبدان بوده است كه در زمان اشكانیان و ساسانیان در نهایت آبادى و اوج قدرت بوده و در نتیجه حمله رومیان و تاخت‌وتاز اقوام عرب و مغول ویران شده و آثار تمدن آن از بین رفته است.

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید

الزامی
الزامی
یک ایمیل معتبر وارد نمایید.

رویداد ها

افزودن رویداد