شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر خوشاب


شهرستان خوشاب یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی ایران است. این شهرستان در مهرماه ۱۳۸۹ تشکیل شد و مرکز آن شهر سلطان‌آباد است.این شهرستان از بخش‌های مرکزی به مرکزیت شهر سلطان‌آباد شامل دهستان‌های طبس، رباط جز، و سلطان‌آباد و بخش مشکان تشکیل شده‌است.

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان خوشاب در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۷۶۰۰ نفر بوده‌است.

عبور جاده ترانزیتی آسیای میانه و راه­آهن سراسری از خوشاب، این شهرستان را از نظر ارتباطات در وضعیت بسیار مطلوبی قرار داده است.وجود طبیعت زیبای گردشگری در بخش مشکان، دره یام، روستای طبس و مجموعه تاریخی بابالنگر بخشی از توان این شهرستان در بخش گردشگری است.علاوه بر آن اماکن زیارتی، آثار تاریخی و گردشگری بسیار از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان هستند.

بقعه شاهزاده ابراهیم ابن عباس

بقعه شاهزاده ابراهیم ابن عباس در 45 کیلومتری غرب شهر سلطان آباد و در روستای نوده قرار دارد که در سالهای اخیر به سبب استحکام بخشی و مرمت بنا تغییراتی در آن صورت گرفته است.

مزار امامزاده جعفر

مزار امامزاده جعفر روستای چاهک خوشاب نیز از ابنیه ارزشمند دوره صفویه بوده و بنایی است هشت ضلعی که جبهه شمالی و جنوبی آن را الحاقات خشتی در برگرفته و بنای اصلی و اطاق مقبره بر روی یک سکوی آجری بنا شده و ایوان اصلی بنا به آنجا باز می شود.

بقعه امامزاده حیدر

بقعه امامزاده حیدر روستای طالبی خوشاب هم در ارتفاعات شمال روستای طالبی بخش مرکزی خوشاب قرار دارد که در سالهای اخیر اقداماتی برای مرمت واحیای بنا صورت گرفته است.این آرامگاه در ارتفاعات و در منطقه ای خوش آب و هوا هر ساله پذیرای میهمانان و زائران بسیار است.

آرامگاه میر مطهر و آرامگاه بابا توکل

مجموعه تاریخی روستای بابالنگر این شهرستان نیز شامل دو آرامگاه به نام های آرامگاه میر مطهر و آرامگاه بابا توکل است که حمام و سردابه ها نیز پیرامون آنهاست.این مجموعه بر فراز ارتفاعات روستا و در جبهه شمالی آن قرار دارد و بنای این دو آرامگاه که متعلق به دوران سلجوقی و قرن هفتم هجری است در ادوار بعدی حتی تا عهد قاجاریه مورد مرمت و تعمیرات فراوان قرار گرفته است.

آسیاب آبی

سه آسیاب آبی روستای درفک هم در پایین دست این روستا قرار دارد و بقایای دو آسیاب از این تعداد با فاصله کم و آسیاب سوم نیز در فاصله تقریبی یک کیلومتری روستا قرار دارد.

یخدان تاریخی

یخدان تاریخی سلطان آباد خوشاب نیز با قطر حدود هشت متر و دو ورودی از دیگر بناهای قدیمی این خطه است که در گذشته های بسیار دور یخ مورد نیاز مردم این منطقه را تامین می کرده است.

شهرستان خوشاب از بخش های پیشین سبزوار در سال 1389 به شهرستان ارتقا یافت.سلطان آباد مرکز شهرستان خوشاب در حدود 200 کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.

هتل های شهر خوشاب

افزودن هتل من

رستوران های شهر خوشاب

افزودن رستوران من

شرکت های شهر خوشاب

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد