شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر بافق


شهرستان بافق یکی از شهرستان‌های استان یزد در مرکز ایران است. شهر بافق مرکز این شهرستان است.

جمعیت شهرستان بافق در سال ۱۳۹۵، برابر با ۵۰٬۸۴۵نفر بوده‌است.

 

تقسیمات کشوری

  • بخش مرکزی شهرستان بافق
    • دهستان مبارکه
    • دهستان سبزدشت
    • دهستان کوشک

شهر: بافق

 

فرمانداران

  • مهدی دهقان خاوری
  • سید مهدی طلایی‌مقدم

 

مشاهیر

از مشاهیر بافق می‌توان به شاعر دلسوخته وحشی بافقی، مجاهد نستوه محمدتقی بافقی، شرف الدین علی بافقی و ملا اسدالله قائمی بافقی اشاره کرد.

 

مکان‌های تاریخی

از مکان‌های تاریخی بافق می‌توان به قاضی میر جعفر، آب انبار، قلعه باقرآباد، خانه وحشی بافقی و… اشاره کرد.

 

جاذبه‌های طبیعی

شهرستان بافق هرچند آنچنان که باید و شاید جایگاهش را نیافته ولی از نظر جاذبه‌های طبیعی نیز دارای شن‌های روان حسن‌آباد، انواع قنوات زنده و سرو (یا چنار) باجگان، زیستگاه یوز آسیایی و… اشاره کرد.

 

مکان‌های مذهبی

از مکان‌های مذهبی این شهر نیز می‌توان به امام زاده عبدالله ابن موسی بن جعفر برادر امام رضا (ع) که به قرن ۴ هجری بر می‌گردد اشاره کرد. این امامزاده از نظر مکان در بهترین نقطه شهر واقع شده کرد بودن گنبد امامزاده عبدالله ازنظر معماری در دنیا کم‌نظیر است این بنای مذهبی به شماره ثبت ۹۰۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده

 

وضعیت معدنی

شهرستان بافق از لحاظ معدنی بسیار غنی بوده و اولین معدن سنگ آهن ایران یعنی معدن سنگ آهن چغارت که تغذیه‌کننده شرکت ذوب آهن اصفهان در زمان تأسیس آن بوده در ۱۰ کیلومتری این شهر واقع شده‌است. ذخیره سنگ آهن بلوک معدنی بافق که از ساغند تا زرند ادامه دارد بالغ بر ۲ میلیارد تن می‌باشد که از آن جمله می‌توان به معادن چغارت با ۱۶۰ میلیون تن ذخیره (۱۰۰ میلیون تن برداشت شده و ۶۰ میلیون تن باقیمانده) سه چاهونٍ آنومالی شمالیٍ لکه سیاهٍ میشدوانٍ چاه گزٍ زاغیا و… اشاره کرد.

لازم است ذکر شود که معادن سنگ آهن چغارت، آنومالی شمالی، سه چاهون ولکه سیاه به نام شرکت سنگ آهن مرکزی ایران خوانده می‌شوند و البته معدن چادرملو به لطف برخی با اعمال تغییر در نقشه‌ها از بخش بهاباد (سابق) شهرستان بافق جدا شده و به اردکان پیوسته‌است.

از دیگر معادن بافق می‌توان به معدن فسفات اسفوردی، سرب و روی کوشک و اورانیوم ناریگان اشاره کرد. در حال حاضر شرکت ملی فولاد ایران طرح فولاد بافق (کارخانه احیای مستقیم و کارخانه فولاد سازی) را با ظرفیت تولید یک میلیون تن شمش فولادی (بیلت و بلوم) با سرمایه ۳۲۵ میلیارد تومانی در دست اجرا دارد.

 

راه‌آهن

از نظر حمل و نقل ریلی نیز این شهرستان وضعیت استراتژیکی دارد و چهار راه ریلی اصلی کشور است که از آن جمله می‌توان به راه‌آهن بافق - تهران، بافق - مشهد، بافق - اصفهان، بافق - بندر عباس و بافق - کرمان اشاره کرد.

هتل های شهر بافق

افزودن هتل من

رستوران های شهر بافق

افزودن رستوران من

شرکت های شهر بافق

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد